Geçmişi Acılarla Dolu bir Coğrafya (1)

01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 20:05

             Uzun süreden beri Halepçe başta olmak üzere Irak Kürdistanı’nı ziyaret etmeyi programımıza almış ancak bir türlü bir plan yapamamıştık. En son kervan yolda dizilir diyerek apar topar yola koyulduk.

             Irak Kürdistan’ına her zaman olduğu gibi yoldaşım olan gazeteci dostum Kadir abi, Nusaybin’den Arif Altunkaynak ve Abdusselam Demir Hocamızla birlikte akşam saatlerinde yola çıktık. Orada ise Lokman Acar abimiz bizleri bekliyordu.  

Bölgemiz dahil olmak üzere bize yakın coğrafyadaki her kara parçasının kültürü birbirine yakın olmasına rağmen her biri kendi içinde ayrı dünyaları taşıyor. Her coğrafyanın güzellikleri ve acıları birbirinden ayrı ve bir o kadar da birbirine karışmış vaziyette.

İşte dört gün boyunca yanı başımızdaki o coğrafyalardan biri olan Irak Kürdistanı’ndaydık. Burası siyasettin kirli yüzünden dolayı çoğu zaman aramıza sınırlar konulmak istenen ama bize bizden bile daha çok yakın olan bir yer. Uzun yıllar iç savaşın olumsuzluklarından ve kargaşasından dolayı yaşadığı acıların izlerini halen taşıyan Irak Kürdistan’ı gelişmeye devam ediyor. Ekonomik fırsatları da içinde barındıran bölgede Kürtler, bir asra yakın ezilmişliğinin acısını çıkarırcasına dört koldan geleceklerini inşa etmeye çalışıyorlar.

Yazıya başlamadan önce gezi ile ilgili sizlere birkaç teknik bilgi vermek istiyorum. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Türkiye’den gelen vatandaşlara vize uygulamıyor ancak pasaportunuz sadece Zaho, Duhok, Erbil, Halepçe ve Süleymaniye bölgesinde geçerli. Pasaportunuza Irak Cumhuriyeti Kürdistan Bölgesi (Republic of Iraq Kurdistan Region) damgası ile 15 günlük sürenizi hatırlatan kaşeyi vuruyorlar. Bu damga bu bölge dışında geçerli değil. Mesela Erbil’den Süleymaniye’ye gitmek için Kerkük üzerinden gitmek isteseniz bile bu yolu kullanamazsınız. Bizim gibi 150 kilometreyi geri dönmemek için bu yolları kullanmak ya da Musul Bağdat’a gitmek için ayrıca sınır girişinde Irak yönetiminin vizesini almanız gerekiyor. Bir diğer ayrıntı 15 günlük süreyi geçirirseniz 20 güne kadar belli bir ceza ödeyerek sorunu çözebilirsiniz, ancak 20 günü de geçirirseniz ülkeden çıkamazsınız, gidip oturma izni almanız gerekir.

Burada geçerli olan para birimi doğal olarak Irak Dinarı (IQD). IKYB’nin çok kısa süre içinde kendi para birimini basma çalışmalarının da son aşamaya geldiğini burada öğreniyoruz. Bölgenin hemen her yerinde rahat bir şekilde Amerikan Doları ve Türkiye Parası da geçerli. Bakkalda, markette, aklınıza gelen her yerde hem dolar hem de TL geçerli. Hatta Duhok’da bir markette verdiğimiz dinarın üstünü bozuk parası olmayınca bize TL verme isteği bizi ayrıca sevindirdi.

Gelelim Dinar’ın TL karşısındaki değerine. Kaba bir hesapla 1 TL yaklaşık olarak 5.000-5.500 dinar ediyor. Genellikle binleri söylemedikleri için 1 dinar 5 TL değerinde hesabını yapabilirsiniz. Tavsiyem kur farkında kaybınız olmasın diye direk doları bozdurup dinar alırsanız daha karlı çıkarsınız. Nakit paranın yanında birçok merkezi yerlerde ve iş merkezlerinde visa ve master kartlar da geçerli.

Bu hesaplamaya göre Irak Dinarı bizim para karşısında oldukça değerli. Son 15 yıl içinde kademli olarak dinarın değerlenmesi ve son bir yıl içinde dolar karşısında oldukça değersizleşen TL ile ekonomik durumumuzun ne olduğu gerçeğini yaşadağımız tecrübe ile bir kez daha öğrenmiş olduk. Bizim açımızdan üzüntü verici olsa da daha önce 250 TL(100 $) ile bir hafta boyunca kalabileceğiniz İKYB Bölgesinde şimdilik (580 TL=100$) sadece bir gün bile zar zor kalabiliyorsunuz.

Ulaşımın vazgeçilmesi olan akaryakıt konusuna gelince. Özel aracınızla gidecekseniz daha önce çok ucuz olan benzinin bir litresi bu aralar 5,5 - 6 TL seviyesinde. Mazot ve LPG’yi ise çok az istasyonda bulabilirsiniz. Ama bundan da önemlisi alacağınız yakıtın kalitesi. Benzin almadan önce en iyisini yani süper olanı istiyoruz diye belirtmezseniz; bizim başımıza gelenler sizin de başınıza gelebilir. Süper benzini bile Türkiye’deki kalitenin altında olan bölgedeki hemen her arabanın motorundan kullandıkları yakıtın kalitesinden dolayı acayip sesler çıkıyor. Aynı ses bizim aracın da motorunda gelmeye başlayınca aracın deposunu boşlatmak için mecburi olarak bir günümüzü sanayide geçirmek zorunda kaldık. Tabi ulaşım derken şoförlerin sıra dışı araç sürüşlerinin yanında özellikle şehirlerarası yollar, içler acısı bir durumda. Hatta bazı yolları bizim köy yollarından bile daha da kötü durumda.  

Bu teknik bilgileri verdikten sonra şimdi de IKBY’nin genel durumunu değerlendirmek istiyorum. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bir babanın ardından… 19 Ekim 2019 Cumartesi Saat 18:06
2. Kadim İnsanların Ülkesi İran - Tebriz 04 Ekim 2019 Cuma Saat 17:34
3. Kadim İnsanların Ülkesi İran (3) 14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 12:24
4. Kadim İnsanların Ülkesi İran (2) 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:52
5. Kadim İnsanların Ülkesi İran (1) 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:30
6. Mardin'in Basınına Dair 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:29
7. Bugün günlerden...! 09 Ağustos 2019 Cuma Saat 19:01
8. Ottawa Antlaşması üzerine 16 Temmuz 2019 Salı Saat 20:23
9. Soykırımı Unutma, Unutturma... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 16:54
10. Geçmişi Acılarla Dolu bir Coğrafya (2) 03 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 19:54

YORUMLANANLAR :::

Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü ö [...]

1 gün önce...

10 günde teslim olan sayısı 11'e yükseldi

Mardin'de 2 terörist daha teslim oldu, son 10 günd [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de Yetim ve Öksüzler Derneği Kuruldu

Kızıltepe'de yetim ve öksüzlerin ihtiyaç ve sorunl [...]

1 gün önce...

Hırsızlar duvarı delip DEDAŞ şubesine girdi

Kızıltepe'de hırsızlar bir binanın duvarını delip [...]

1 gün önce...

Zeki İpekşen, güven tazeledi

AK Parti Mardin Ömerli İlçe Başkanlığına Mehmet Ze [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN