Gelin & Damat Fotoğraflarında "açı" genişledi

Gelin & Damat Fotoğraflarında
14 Kasım 2014 Cuma Saat 10:05 0

Yıllardır bilgisayar başında yapılan Photoshop fotoğrafçılığı yönünü gerçek fotoğrafçılığa çevirdi.

Yıllardır bilgisayar başında yapılan Photoshop fotoğrafçılığı yönünü gerçek fotoğrafçılığa çevirdi.
Nusaybin’de son zamanlarda gelin ve damat fotoğraflarında dış çekim olarak tabir edilen tarihi mekânlarda fotoğraf çekiminin geliştiğini görülüyor.
Mardin’de dış çekimin öncülerinden Nusaybin Stüdyo Yağmur sahibi Seyithan Ay ile yapılan çalışmalar ve aldıkları eğitim hakkında konuştuk. Rica ettik, bazı tarihi mekânlarda çekilmiş dış çekim fotoğraflarını da okurlarımızla paylaşıyoruz.

Seyithan Ay Stüdyo Yağmur’un sahibi ve işletmecisi
Seyithan Bey kısaca tanıtabilir misiniz kendinizi acaba
İsmim Seyithan Ay, Nusaybin de doğdum Üniversiteye kadar tüm öğrenimi burada gördüm ve Anadolu Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladım.

NASIL BAŞLADI FOTOĞRAFÇILIK HAYATINIZ?
Mesleğe 1978’de başlamış olan babamın yanında çekirdekten yetişerek başladığım fotoğrafçılık mesleğine 2013 yılında öncelikli amaçlarım arasında olan, şehrimizi özellikle düğün fotoğrafçılığı konusunda hak ettiği yere getirmek için elimi taşın altına koymaya karar verdim.
2013 yılı başında özellikle düğün fotoğrafçılığı ve düğün organizasyonunu profesyonel bir şekilde yapmak için Stüdyo Yağmur 'u kurdum.

NE GİBİ HİZMETLER SUNUYORSUNUZ SU ANDA?
İş yerimizde gelinlik, kınalık, nişanlık çeşitleri davetiye ve nikâh şekerleri, kuaför hizmetleri yanında özellikle de dış mekân düğün çekimleri hizmetlerini de en iyi şekilde yapmak için elimizden geleni yapıyor, hizmet kalitemizin daha da artması için uğraş veriyoruz.

PEKİ KISA SUREDE BU KADAR TANINMANIZIN SIRRI NEDİR?
Alışılmışın dışına çıkarak Türkiye’deki meslektaşlarımızın çoğunun yaptığının aksine kulaktan dolma bilgi, teknik, yıllanmış ve özellikle geçerliliğini kaybetmiş montaj ve çekim şekillerinin dışına çıkmak gerektiğini düşündüm ve çalışmalarıma başladım

BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA NE GİBİ EĞİTİMLER ALDINIZ, NASIL ÇALIŞIYORSUNUZ?
Öncelikle hiç bir masraftan kaçınmayarak her biri dünyaca ünlü fotoğrafçılar olan ve Hong Konglu Cm leung, Malezyalı Jeff Yoon, Endonezyalı Kervin Pınardy ve Ukraynalı Sergey İvanov gibi alanında şöhret kazanmış insanların eğitimleriyle haftalarımı Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kalarak geçirdim ve onun ötesinde de dünyadaki en iyi fotoğraf makinalarından bir kaç tanesini memleketimize getirip stüdyomuzu ve baskı makinasından çerçevesine kadar hemen tüm malzemelerimizi en son teknolojiyle donattık. Allah a şükürler olsun ki Türkiye standartlarının bile üzerinde bir çekim ve fotoğrafta manipülasyon çekimleri yapabildiğimizi sayın hemşerilerimizden duyuyorum ve inşallah daha başarılı yerlere gelmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Çünkü insan yaptığı işi en iyi şekilde yapması gerektiğine inanıyorum ve bunu Nusaybin’de kendi şehrimde yaptığım için de çok mutluyum. Ama şunu da söylemem gerekiyor ki Stüdyo Yağmur olarak sadece iyi fotoğraf çekmekle iş bitmiyor o fotoğrafların albümlenmesi de çok önemli onun için Türkiye’deki en iyi albüm firmalarıyla çalışarak albümünüze 3-4 ay değil yıllarca ilk günkü gibi bakmanızı sağlıyoruz

Bir fotoğrafçı olarak Mardin gibi tarihi dokusu olan bir şehirde yaşadığımız için de çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bu tarihi mekanlarda çekilen fotoğrafları inanın tüm eğitmenlerim kıskanarak ve imrenerek bakıp onlarda bizim ne kadar şanslı olduğumuzu söylediler. Çünkü Mardin kadar fotoğraf çekimleri için uygun yapılar ve doku dünyada çok az yerde var.

Seyithan Ay’ın çektiği dış çekim fotoğraflarını kişisel Facebook hesabı olan https://www.facebook.com/seyithan.ay.3 veya Stüdyo Yağmur’a https://www.facebook.com/studyoyagmur hesabından bulabilir ve takip edebilirsiniz.

KAYNAK: Arif Altunkaynak / ÖZEL RÖPORTAJ


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cumhuriyetin 97. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü kaps [...]

1 gün önce...

Mardin esnafından örnek davranış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evleri yangında küle [...]

1 gün önce...

Midyatlı kadınlardan muhtaç ailelere yardım

Midyat Girişimci Kadınlar Derneği (MİGKAD) Başkanı [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Nusa [...]

1 gün önce...

Mevlid Kandili dua ve salâvatlarla idrak edildi

​Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN