Gezginler, depremzede çocuklar için Elazığ'da

Gezginler, depremzede çocuklar için Elazığ'da
13 Şubat 2020 Perşembe Saat 17:45 0

Türkiye'nin 81 ilinde bulundan gezginler depremzede çocuklar için topladıkları oyuncakları çocuklara ulaştırabilmek için yola çıktılar.

Mardin, İzmir, Hatay, İstanbul, Isparta, Mersin, İskenderun, Tarsus, Kütahya ve Rize gibi illerde organize olan aralarında Psikolojik danışman, öğretmen, çocuk gelişimi, öğrenci, avukat, askerlerin de bulunduğu gönüllüler, Elazığ'daki çocuklara moral oldular.

Sosyal Medya platformu Instagram üzerinde kurdukları "Gezgin Akademi" sayfasında bir araya gelen gezginler Elazığ depreminde etkilenen çocukların moral ve motivasyonunu artırmak için "Oyuncaklar Yolda - Elazığ" projesi kapsamında topladıkları oyuncakları çantalarına dolduran gezginler çocuklar için yollara düştüler.

Proje kapsamında sosyal medya hesapları üzerinden ve çevrelerinin yardımıyla topladıkları oyunları Elazığ'a ulaştıran gezginler proje kapsamında çocukları eğlendirmek için bir araya geldiler.

Çocukların için palyaço kılığına giren gezginler deprem üssü Sivrice ve Elazığ Merkezde bulunan çadır kentlerde, pansiyonlarda ve barınma alanlarında kalan çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenleyerek onlara topladıkları oyuncakları hediye ettiler.

Proje kapsamında Mardin'den katkı sunmak üzere giden grup yöneticilerinden Furkan Güneş, düzenledikleri proje kapsamında Türkiye'nin 81 ilinden çocuklar için oyuncak geldiğini belirtti.

Burada düzenledikleri etkinlik kapsamında yaklaşık 50 gezginin geldiğini ifade eden Güneş, Elazığ'a gelmek isteyipte gelemeyen arkadaşları olduğunu ifade ederek şöyle dedi;

"Türkiye'nin dört bir yanından çocukların yüzüne tebessüm olabilmek, onlara umut verebilmek adına geldik Elazığ'a. Depremden etkilenen çocuklarımıza moral ve motivasyon etkinliği yapacağız, onlarla oyun oynayacağız. Sahne performansı gösterecek arkadaşlarımız var. Balon katlama yapacak arkadaşlarımız var. Maskot arkadaşlarımız var bizimle birlikte. Onlarda depremin oluşturduğu yıkıcı etkiyi, onlarda oluşturduğu psikolojik travmayı en çabuk hangi şekilde atlatırlar, nasıl kurtulurlar diye biz bu şekilde yola çıktık. Buradaki arkadaşlarımızın hepsi gönüllü olarak aramızda.

Bu projeye, Elazığ'a gelirken yüreğimizi alarak yola çıktık. Biz diyoruz ki yüreğiyle yola çıkan, güzel yüreğini ortaya koyan herkes güzel şeyler başarır. Eğer biz bir şey başarıyorsak bugün bin’in üzerinde çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu başaracaksak buradaki arkadaşlarımızın sayesinde, onların güzel yürekleri sayesinde. Çünkü biliyoruz ki karşılığını göreceğimiz yürekler, çocukların yürekleri ve onlar dünyanın en güzel yüreklerine sahipler. Çocuklar bizim için çok değerli ve çok özeller. Nerede olurlarsa olsunlar. Hangi coğrafyada oldukları önemli değil. Biz çocuklara çocuk gözüyle bakıyoruz. İyi ki varlar. Çocuk olursa geleceğimizin umudu da devam eder. Geleceğimiz umudunu yitirmemesi için böyle etkinliklere her zaman devam edeceğiz."

Elazığ'daki depremzede çocuklar için Mardin'de oyuncak toplayıp, etkinliğe destek olan grup üyelerinden Şehmus Ersan İse; bugüne kadar bir çok sosyal projede görev aldığını ancak bu projenin kendisi için diğer etkinliklere göre yerinin çok farklı ve anlamlı olduğunu söyledi.

Gezgin gönüllülerinden Elazığ Tiyatro Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni Oğuzhan Denizol ise, deprem olduğunda Elazığ’da olduğunu bundan dolayı ister istemez psikolojikmen etkilendiğini ifade etti.

Yetişkinlerden çok çocukların psikolojik olarak etkilendiğini, onların moral ve motivasyonlarını artırmak adına böyle etkinliklerin çok önemli olduğunu söyleyen Denizol, Gezgin Akademi gönüllüleri Türkiye'nin dört bir yanından Kütahya'dan, Düzce'den, Hatay'dan, Isparta'dan, Mardin'den yola çıkarak Elazığ'a çocuklar için geldiklerini kaydetti.

2 gün boyunca Elazığ Merkez, Sivrice ve Malatya'da çocukları için etkinlikler düzenlediklerini belirten Denizol, şöyle dedi;

"Bugün burada çocuklarımızın motivasyon açısından çok önemli, sonuç olarak burada bir deprem oldu. Deprem oldu bitti ama sonrasında bunu devam ettiren psikolojik bir deprem var, bunun çocuklar üzerine atılması gerekiyor bunun atılması içinde bu şekilde motivasyon etkinlikleri olması bizler ve çocuklar için harika bir durum. Burada belediyemizin de etkinlikleri bulunmakta ama ekstradan da böyle arkadaşlarımızın il dışından çıkıp gelmesi çocuklara ayrı bir eğlence sunması çeşitlilik ve çocuklarımızın görselliği açısından çok güzel. İnanıyorum motivasyonları yükselecektir, psikolojide düzenlenmesinde bir nebze bile faydamız olacaksa bu şekilde ne mutlu bize."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçana hapis cezası geliyor

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri günde [...]

1 gün önce...

Elektriğe ve doğalgaza 1 yılda yüzde kaç zam geldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ver [...]

1 gün önce...

Üniversiteden Online Ortamda Dil, Düşünce ve Din Kongresi

Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Büyükşehir Bel [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN