Giray Bulak Hoca Fair-Play ödülü verildi

02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 15:23

Türk futbolunun ünlü ismi ve bu alanda hoşgörü, kucaklayıcı ve başarılı yeteneklerinin ön plana çıkarma özellikleriyle tanınan teknik adam Giray Bulak’a Mardin’de Fair-Play ödülü verildi.

Üniversiteler Kervanı kapsamında Artuklu Üniversitesi’ne konuk olan Milli Olimpiyat Komitesi BESYO ile işbirliği yaparak, bir panel ve ödül töreni düzenledi. Türk sporuna çeşitli alanlarda katkı yapan isimlerin davet edildiği bu programı katılımcılar ilgiyle izledi. Balıkesir Baltokspor Teknik Direktörü Giray Bulak’ın yanı sıra Türk atletizminde iz bırakan ve 20 ülkede düzenlenen yarışmalara katılarak maraton dalında ülkesini başarıyla temsil eden atlet İsmail Akçay da vardı.

1982-83 eğitim-öğretim sezonunda Mardin Kızıltepe Lisesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği yapan Giray Bulak ödül töreninden bir gün önce Kızıltepe’ye geldi. Öğrencileri ve dostları ile buluşarak hasret gideren başarılı teknik adam duygusal anlar yaşadı. Kızıltepe’nin efsanevi kalecisi dostu Aziz Ramazanoğlu’nu ziyaret etti, çeşitli anılar paylaştı. Mardin Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı İbrahim Aydın ve öğrencileri Suphi Ertaş, Abdulkadir Karadağ, Latif Özanlak, Kerim Duyan ve Faraç Çobanoğlu ile bir araya gelen Bulak, aynı zamanda Kızıltepe basını mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Usta aşçı Hikmet Ölçer’in yeni açılan yerinde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Kızıltepe’yi hiç unutmadığını ve burayla hiç bağını kopartmadığını ifade etti. Eşiyle Kızıltepe’de tanıştığını tam basına anlattığı sırada kızı Deniz Bulak telefonla aradı. ‘Olamaz böyle bir rastlantı’ diyerek çalan telefonunu yanındakilere gösterdi. ‘Kızım tam sizden söz ediyordum, sen aradın’ diye konuştu.

Giray Bulak, daha sonra birkaç yıldır eğitim-öğretim yapan Kızıltepe Spor Lisesi’ni ziyaret etti. Okul idaresi ve öğretmenlerle bir süre konuştu, tavsiyelerde bulundu. Kızıltepe’nin spor bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Kızıltepe Lisesi’nde görev yaptığı kısa sürede birçok şey sığdırdı Giray hocam. Öncelikle atıl durumda olan spor salonunu temizletti, kullanılabilir hale getirdi. Öğrencileriyle iyi bir diyalog kurarak başarılı olabilecekleri inancı aşıladı. O yıl Kızıltepe Lisesi bireysel ve takım oyunu sporlarında şampiyonluklar kazandı, derecelere girdi. Futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, atletiz, masa tenisi gibi sporların gelişiminde öncü oldu. Belki de en önemlisi bu spor dallarının kök salmasına yol açtı.

Giray Bulak, spor-sevgi ikilisini başarıyla taçlandırabilen nadir spor insanlarından birisidir. Lisemizde görev yaptığı sırada ben, onun öğrencilerine bağırdığına, kızdığına rastlamadım, rastlayan varsa söylesin. Sporun aynı zamanda bir yarış ve rekabet olduğunu öncelikle bizlere kavrattı. Örneğin ilk defa okulumuzda sınıflararası futbol turnuvası düzenledi ki bu etkinliğimiz hem ilgiyle izlendi hem de sonraki yaşamımızda iz bıraktı.

Öğrencileri rehberliğinde Giray Hoca, Emrud Şelalesi’ni gezdi. Bu köy Suphi Ertaş arkadaşımızın köyüdür. Bu doğa harikası karşısında hayranlığını gizlemedi hocamız. Birbirinden güzel kare ve görüntüleri ile anında ailesi ve dostları ile paylaşmaktan geri kalmadı.

Köyden dönen Giray Hoca, arkadaşımız Abdulkadir Karadağ’ın iki torununun sünnet törenine de katılarak kirvelik duygusunu yaşadı. Bundan sonra sadece görev yaptığı lise ve öğrencileri yok Giray Hocanın. Aynı zamanda onun iki tane kirvesi de vardır.

İlk günü böyle geçiren Giray Hoca Mardin’e geçti. Sonraki Fair-Play Ödül töreni ve paneline katıldı. Artuklu Üniversitesi BESYO’dan dostu ve çalışma arkadaşı Doç. İzzet Karakulak hep eşlik etti, yanından ayrılmadı. Ödül töreninde yaptığı konuşmada Giray Bulak hoca, sporda sevgiyi anlattı, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Artuklu Üniversitesi yetkilileri adına Genel Sekreter Sahin Arpağ hocamıza böyle bir organizasyonun düzenlenmesinde yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. BESYO Müdürü Doç. Dr. Serdar Geri hocamıza köprü oldukları için ayrıca teşekkürler. Türkiye Milli Olimpiyat Fair-Play Komitesi Başkanı Erdoğan Arıpınar’a Mardin adına şükranlarımızı belirtiyoruz.

Giray Hoca, Kızıltepe Lisesi’nde görev yaptığı sürede sporla ilgilenen öğrencilerinde iki değerin yerleşmesinde önder oldu: Mücadele ruhu ve sporda ahlak.

Hocam siz bize bu değerleri kazandırdınız, aslında siz her zaman Fair-Play ödülüne layıksınız. Emeğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Hakkınızı helal edin saygıdeğer hocam, futbolumuzun abide ismi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. KAYYUMA, CHP’NİN SMAÇI OLACAK MI? 22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 09:16
2. Yolum Maraş'a Düşünce 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 19:29
3. Yeni bir parti üzerine 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 01:52
4. Sansürün Kaldırılışı: Basın Bayramı 31 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 00:42
5. Darbeler… 19 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:07
6. Parti önderliğinden Mektuba: Karizmanın sonu mu? 04 Temmuz 2019 Perşembe Saat 01:19
7. KÜRTLERİN İMAM AŞKI… 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 00:28
8. KIZILTEPE VE MİDYAT 19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 00:01
9. GÖBEKLİ TEPE 13 Haziran 2019 Perşembe Saat 01:47
10. Qezê’den Kızıltepe’ye 06 Haziran 2019 Perşembe Saat 14:49

YORUMLANANLAR :::

STK'lardan Yeni Rektöre Hayırlı Olsun ziyareti

Mardin Artuklu Üniversitesine Prof.Dr.İbrahim Özco [...]

1 gün önce...

Eski Rektör, attığı twiti gelen tepkiler üzerine sildi

Görevi sona eren ve yeniden atanmayan Mardin Artuk [...]

1 gün önce...

Yeni Rektör Prof.Dr. İbrahim Özcoşar Kimdir?

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Tarih profesö [...]

1 gün önce...

"Etnik köken siyaseti yapıyorsunuz" diyerek partisinden istifa etti

Midyat ilçesinde HDP'den belediye meclis üyesi seç [...]

19 saat önce...

Kazada uzman çavuş vefat etti

Midyat ilçesinde iki aracın çarpışması sonucu meyd [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7