Girişimci kadınlara 11 yılda 9 milyon 900 bin lira kredi verdi

Girişimci kadınlara 11 yılda 9 milyon 900 bin lira kredi verdi
22 Ekim 2020 Perşembe Saat 18:15 0

2003 yılından beri, mikrokredi faaliyetlerini sürdüren Türkiye Grameen Mikrofinans Programının, Kızıltepe’de dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğu mikrokredi desteği 10 Milyon lirayı yaklaştı.

Türkiye'de yoksulluğu azaltmak amacıyla 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına destek veriyor.

Kızıltepe Mikro Kredi Şube Müdürü Canan Özçelik, girişimci kadınlara 11 yıl içerisinde Kızıltepe’de toplam 9 milyon 900 bin lira kredi verdiklerini söyledi.

Çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Mikro Kredi Şube Müdürü Canan Özçelik, Kızıltepe'de çalışmaya başladığı günden bu yana geçen 11 yılda 2226 Mikro girişimcisine 9 milyon 900 bin lira kredi verdiklerini belirterek, kredi alan Mikro girişimcilerine 2020 yılı başından bu yana ise 1 milyon kredi desteği sağladıklarını İfade etti.

Geri ödemelerde üyelerine kolaylık sağlamak amacıyla NFC kart sistemi ile mesaj gönderdiklerini hatırlatan Özçelik, Kasım ayında QR aracılığı ile taahhüt süreci başlatılacağını söyleyerek, “Dünyada bir ilk olacak. Türkiye’de başlayacak. Ziraat Bankası Mikro Kredi Vakıf Merkezi arasında imzalanan protokolle krediler banka üzerinden yapılıyor. Ayrıca kredi geri ödemeleri de anlaşma sağlanan banka aracılığı ile yapılarak Mikro girişimcilerimizin ödemeleri daha kolay ve seri hale getirilecek. Pandemi döneminde herhangi bir aksaklık yaşanmadan proje ve kredi ödemelerine devam ettik.” dedi.

Özçelik, Mikro Kredi Şubesinden kredi desteği alan kadın girişimcileri arasında Kuaför, tarım, hayvancılık, mefruşat, ekmek yapımı, terzi, sebze ve meyve ticareti yapanlar ile temizlik ve kozmetik ürünleri işi yapanlarında olduğunu söyleyerek, “2003 yılından beri, mikrokredi faaliyetlerini sürdüren Türkiye Grameen Mikrofinans Programının, dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğu mikrokredi desteği 1 Milyar lirayı aştı” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

1 gün önce...

Kesintisiz Enerji için muhtar ve çiftçilerle görüştüler

Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Mardin İl Müdürü Hali [...]

1 gün önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

1 gün önce...

Belediye, Yaşlıları Evlerinde de Yalnız Bırakmıyor

Derik Belediyesi tarafından yalnız ve bakıma muhta [...]

22 saat önce...

Mardin Fosfatspor Umut Dağıttı

Mardin Fosfatspor, Afyon kampında karşılaştığı İst [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar