Göçmen kuşlar için kuş köyü inşa ettiler

Göçmen kuşlar için kuş köyü inşa ettiler
12 Mayıs 2019 Pazar Saat 01:17 0

MARDİNLİ öğrenciler göçmen kuşların güzergahına kuş köyü inşa etti. Öğrenciler hem farkındalık oluşturmak hem de bir Osmanlı geleneği olan göçmen kuşların yollarına kuş köyü yapmak hazırladıkları projeyi hayata geçirdiler.

Mardin'deki Artuklu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri göçmen kuşların geçiş güzergahında olan merkeze bağlı Ortaköy’deki İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile birlikte okul duvarına kendi yaptırdıkları kuş evleri ile bir kuş köyü inşa ettiler.

Acıbadem Okullarının organizasyonunda Öğrencilerin hayvan sevgisini ve merhamet duygusunu arttırmak maksatlı Anadolu Proje İmam Hatip Lisesi öğrencileri “kuş köyü” projesi ile Mardin’de bir ilke imza attı. Proje kapsamında önce öğrencilere doğal yaşam ve çevre bilinci ile ilgili bilgilendirme yapılarak kuşevlerini birlikte yapan öğrenciler arasında kardeşlik duygusu pekiştirildi. Lise öğrencilerinin beraberinde getirdikleri tahta maketlerle önce kuş evleri tasarlandı. Daha sonra farklı modellerde yapılan kuş evleri yine öğrenciler tarafından farklı renklere boyandı. Renga renk hazırlanan kuş evlerine yemler konularak yine öğrenciler tarafından okul duvarına çizilerek boyanan yerlere ve ağaçlara asıldı.

Proje hakkında bilgi veren Okul Müdürü Mehmet Ali Gümüş, akademik çalışmaların yanında sosyal ve kültürel etkinlikleri de önemsediklerini söyledi. Kuşevlerinin yapımından boyanmasına ve asılmasına kadar emek harcayan öğrencilerin birer dayanışma örneği vererek göçmen kuşlara yuva yapmanın sevincini birlikte yaşadıklarını anlatan Gümüş, öğrenciler tarafından hazırlanan bu proje ile bir farkındalık oluşturarak dünyada insanlar dışında da canlıların yaşadığını ifade etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Eğlenceli bir havada yapılan etkinliklerin festival havasında geçtiğini anlatan Gümüş,”Öğrencilerin hazırladığı "Kuş Evi" projesi ile ecdadın yolunda gitmeyi hedeflediler. Göçmen kuşlarının bakımı ve hastalığı için vakıflar kuran bir medeniyettin torunları olarak öğrencilerimiz Türkiye'deki diğer okullara örnek olma adına bir proje geliştirdi. Bizler de kendisine destek verdik. Öğrencimiz kuşlar için kendileri kuş evi yaparak astılar. Bu duyarlılığın daha da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması lazım." dedi.

Gümüş, Ortaköy’ün göçmen kuşların güzergahında olduğu için özellikle seçildiğini dikkat çekerek, kuş evlerini okul çevresinde bulunan ağaçlara ve uygun yerlere yerleştirdiklerini belirterek, emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Öğrenciler de toplumda hayvan sevgisini artırmak ve farkındalık oluşturmak için hazırladıkları proje ile kuş evlerini, Osmanlı dönemindeki modelleri örnek alarak hayata geçirdiklerini söyledi. Artuklu Proje İmam Hatip Lisesi öğrencisi Suda Naz Öncel de “Göçmen kuşların ilimizde verdikleri molalarını kolaylaştırmak ve bioçeşitliliği korumak adına beraber kuş yuvaları yapmayı öğrendik. Daha sonra duvara ağaç resmi çizdik. Avuçlarımızın içini boyayarak ellerimizi duvarlara bastık. Çok keyifli vakit geçirdik ve Ortaköy’deki öğrenci arkadaşlarımızla çok eğlendik. Bu işte parmağı olan herkese çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

Şenlik havasında geçen program sonunda öğretmenlerinin çaldığı kaval eşliğinde öğrenciler halay çekerek, birlikte oyunlar oynadılar. Uçurtmaların da uçurulduğu program gün boyu devam etti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

Depremde evi hasar gören vatandaşa devletin şefkatli eli uzatıldı

Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen de [...]

1 gün önce...

Piknik alanındaki tesiste yangın çıktı

Nusaybin ilçesinde Beyazsu piknik alanlarındaki bi [...]

1 gün önce...

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN