Gün bu gündür; Yarın çok geç olabilir!

Abdurrahim Akdağ


[email protected]com
A_Akdag47

Gün bu gündür; Yarın çok geç olabilir!

16 Eylül 2013 Pazartesi Saat 11:44

         Kıymetli dostlar hepinizi Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi ile selamlıyorum.

Bir vekiliniz, bir kardeşiniz olarak; bir gözü Ankara’da bir gözü Mardin’de olan sizden biri olarak söyleyeceğim iki üç şey var. Beni can kulağı ile dinlediğinizi biliyorum ve size şunu söylüyorum; Ey Nuh (a.s)’ın toprağında yaşayanlar, Ey İbrahim (a.s)’ın varisi olanlar, Ey Feqiyê Teyra’nın, Melayê Cezeri’nin, Şeyh Ahmed-ê Xanê’nın, Şarkın Sultanı Selahaddin-i Eyyubi’nin evlatları; daha ne zamana kadar bu acı? Daha ne zamana kadar bu kin? Daha ne zamana kadar bu hiddet? Bize yakışıyor mu?

Ey aziz insanlar, Ey şerefli insanlar, ey doğrunun ve hakkın yanında olanlar, bir karar verme noktasındayız. Şu şiddeti, şu kini elimizin tersi ile itmeye hazır mıyız?

Gün bu gündür. Yarın çok geç olabilir. Şu huzur adası, şu mutluluk beldesi, şu kardeşlik iklimi ne kadarda yaraşıyor değil mi?

İnanıyorum ki herkesin içinde bir kıpırtı, gözlerinizde bir ışıltı, imanınızda bir bereket var şuan. Çünkü güzel bir şey için bir aradasınız. Çünkü bir kötülüğün kapısını kapatmaya karar verdiniz. Çünkü düşmanlığı, şiddeti bitirip kardeşliğe ve sevgiye karar verdiniz.

Size bunu söylemek için çok zamandır bir ortam bekliyordum. Sizden istirhamım var, sizden ricam var; Allah-u Teâlâ bize akıl vermiş, aramızda âlimler var, şuan burada kimler var biliyor musunuz?

Devletin en yetkilisi burada, Şuanda sizin vekilleriniz burada, sizin belediye başkanlarınız, il başkanlarınız burada, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri burada, çocuklarınız, kardeşleriniz burada, hanım bacılarımız şuan buraya şahadet getiriyorlar, bu anı gözetliyorlar. Artık bu şiddete son verelim, hep birlikte bu şiddete lanet okuyalım. Kalbimizi zemzem berraklığı ile yıkayalım. Beynimizi güneşin huzmeleriyle netleştirelim, berraklaştıralım.

Biliyor musunuz Ankara’da kim var?  Bu memlekette kan dursun diye, bir fincan zehir olsa içerim diyen bir Başbakan var. Sizi gece gündüz düşünen, huzurunuzu, mutluluğunuzu kendine gaye edinmiş, dert edinmiş bir Başbakan var. Vallahi bu alkışı hiç beğenmedim. Beni bağışlayın. Yolumuz uzun gayemiz büyük. Nihai hedef Allah rızası, böyle kutlu bir kervan yolda; Allah’ın izni ile dağdaki çocuklarımız da aramıza katılacak. Rabbimin izni ile kırık kalpleri onaracağız. Sevgiyi, kardeşliği, huzuru birlikte çoğaltacağız. Bugün bu kararı sizden almak istiyorum, sizden duymak istiyorum, hissetmek istiyorum. Var mısınız?         

Bir ağabeyim var, Feyzullah Kıyıklık -İstanbul Milletvekili-; “Sözün tamamı çocuğa söylenir.”diyor. Hepinizin benden bilgili, basiretli, dirayetli, izanlı olduğunu biliyorum. Aklınıza ve vicdanınıza güveniyorum. Hepimizin evinde bir Kuran-ı Kerim var. Tekrardan açalım, kardeşliğimiz ile ilgili bölümleri tekrar okuyalım. Yusuf ile kardeşleri arasındaki ilişkiye bakalım. Müftü hocam söyledi:

“Habil ile Kabil arasında, şerefli olan taraftasınız.” Bunu da okuyalım. Evs ve Hazrec bize örnek, bizlere en büyük örnek, Resulullah, üsvetün hasene, en güzel örnektir.  Onun rehberliğinde, sizlere huzur, kardeşlik, barış ve yüz akı ile bir arada olmayı diliyorum. Herkesi Allah’a emanet ediyorum ve bu barışa destek veren, bu kararı veren, bu cesareti, bu yürekliliği gösteren Hacı Sait kardeşimi ve Hacı Şemsettin amcamı kutluyorum. İki aileye sıhhat, selamet, mutluluk diliyorum. Rabbim; ak alınla, dik başla bir arada olmamızı, uzun süre nasip etmesini diliyorum.

Saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum. 

(15 Eylül 2013 tarihinde yaptığı konuşma metni)


YORUMLAR :::

 1. cici
  18 Eylül 2013 Çarşamba Saat 23:49 CEVAPLA
  sayın vekilim yazınız için çok teşekkür ederim
  yazılanlar çok anlamlı bunu bilmeyen
  çok cahilimiz sadece okuma yazma öğrenip
  yorum yazar efendiler vekil her gün mardin
  de onun yanına gidip eleştirsene klavye başında yazıp atarsın kimse
  sezi tutmaz
 2. sevim
  17 Eylül 2013 Salı Saat 03:11 CEVAPLA
  Aman sanki nobel ödülü kazandırmışlar memlekete.Aşiretçilik ne zaman biterse Mardin kalkınır.
 3. Muti
  16 Eylül 2013 Pazartesi Saat 22:14 CEVAPLA
  Milletvekili Akdağ'ın verdiği mesajlar çok önemli inşallah bunlardan ders çıkarırız
 4. bedirhan
  16 Eylül 2013 Pazartesi Saat 12:43 CEVAPLA
  dava ne .ama şu gerçek bir keçi yüzünden kırk keçi kesiyorlar.sonra reklamlae ve milete eziyet.yok şu kadar kişi geldi yok şu kadar et ve pirinç yendi.çok yazık.insanlar artık uzayda piknik yapıyor.biz halen barış yemekleri ile uğraşalım.bu kocaman acizliktir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Teknolojik ve Sosyal Değişim Sonucu; Karakter Aşınması 30 Kasım 2019 Cumartesi Saat 21:37
2. Girdi, Sermaye, Kaynak 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:15
3. Endüstri 4.0 31 Mayıs 2019 Cuma Saat 10:57
4. Pozitif Yönetim (1) 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 15:11
5. Manüfaktürün Kapitalist Niteliği’nin Analizi 09 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:56
6. Rol Yetkilendirme 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 17:48
7. Döviz Kuru, Dolar, Ambargo!... 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:05
8. Acı Gerçek 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 21:55
9. Fil ve Ebabil 26 Temmuz 2016 Salı Saat 17:57
10. Misyoner Bakış 27 Kasım 2015 Cuma Saat 22:53

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

9 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

2 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar