Günay, gösterilerin izne bağlanmasına karşı çıktı

Günay, gösterilerin izne bağlanmasına karşı çıktı
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 12:18 0

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de gösteri ve açıklamaların izne bağlanmasını meclise taşıdı. Günay, konu hakkında hazırladığı soru önergesini Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 99’uncu maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Hatırlanacağı üzere Mardin Valiliği bir süre önce aldığı kararla Mardin sınırları içerisinde el ilanı, broşür ve benzeri materyallerin dağıtılması, afiş, pankart asılması, kurum ve kuruluşların mülkî idare amirliğine en az kırksekiz saat önceden bildirimde bulunmak şartı ile tüm toplantı ve etkinliklerin 10/05/2019-31/12/2019 tarihleri arasında mülki idare amirinin iznine bağlandığı, her türlü toplantı ve etkinliğin huzur ve güven ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi muhtemel suçların tespitine yönelik kolluk tarafından izletilmesini, ses ve görüntü kaydının yapılarak kayıt altına alınacağı kararlaştırılmıştı.

Düşünce özgürlüğünün bir uzantısı olan toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkı demokratik tüm ülkelerde temel hak olarak kabul edilmekte ve güvence altına alındığını hatırlatan Günay, “Ayrıca her gösteri ve yürüyüş kendi özellikleri içinde değerlendirilmelidir. Saldırısız ve barışçıl olarak kullanılan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, bildirim ya da izin ön koşulu sağlanmamış olsa dahi korumadan yararlanmalıdır. Hatta toplantı ve gösteriler esnasında içerden ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı devletin barışçıl hak sahiplerini koruma ödevi bulunmaktadır.”ifadelerini kullanarak şu soruların cevaplanmasını istedi.

Mardin’de tüm gösteri ve yürüyüşlerin yasaklanmasının gerekçesi nedir? Söz konusu karar göz önüne alındığında, yurttaşlar düşünce özgürlüğü kapsamındaki talep ve sıkıntılarını kamuoyuna ne şekilde yansıtacaklardır? 2019 yılı sonuna kadar Mardin’de tüm toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklanması açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla saldırısız ve barışçıl eylemler yapmak isteyen barış annelerinin eylemlerini engellemeye yönelik bir düzenleme midir? Yurttaşların barışçıl eylemler yapmak ve taleplerini kamuoyuna duyurmak istemesinin ne gibi bir sakıncası vardır? Anayasa ve uluslararası hukuk normlarıyla güvence altına alınmış toplantı ve gösteri hakkını korumak için söz konusu değişikliği düzeltme adımları atacak mısınız? Gösteri ve yürüyüş hakkına ilişkin mevzuatta ve uygulamada var olan sıkıntıların ve esnekliklerin giderilmesi için ilgili hakka dair gerekli düzenlemeleri yapacak mısınız?YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

18 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

17 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

Zahit, Türkiye'nin Fark Yaratan kişisi seçildi

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 11. Sez [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN