Günay'dan Kürtçe Anadilde Eğitim Önergesi

Günay'dan Kürtçe Anadilde Eğitim Önergesi
24 Şubat 2020 Pazartesi Saat 13:27 0

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kürtçe Anadilde Eğitime ve Seçmeli Kürtçe Dersine dair bir araştırma önergesi verdi.

Günay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"2012 yılında yayımlanan yönetmelikle Türkiye’de yaşayan dil ve lehçe adı altında Kürtçe seçmeli dersi ilk etapta 5. sınıflar için müfredata girmiş ve devamında bu yönetmeliğe göre 12 yıllık mecburi Türkçe dersinin okutulduğu 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda, gereken sayıya ulaşıldığı takdirde öğrencilerin haftada sadece iki saat Kürtçenin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinde ders alabileceği kararlaştırılmıştır.Kürtlerin anadilde eğitim taleplerini karşılamamakla birlikte bu iki saatlik Kürtçe seçmeli dersi dahi okullarda fiili olarak kaldırılmaya çalışılmaktadır. Okul idaresi yeterli bilgilendirmede bulunmadığı için veliler yanlış yönlendirilmektedir. Bunun dışında okul müdürlerinin öğrencilere Kürtçe seçmeli dersi seçtirmemesi, MEB tarafından Kürtçe öğretmenlerin atamalarının yapılmaması ve ataması yapılan bir avuç Kürtçe öğretmeninin de okullarda başka derslere girmeye zorlanması Kürtçenin seçmeli ders olarak verilmesi politikasının sonuçlarını ortaya koymaktadır.Ayrıca Kürt yoğunluğunun fazla olduğu İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Ankara gibi büyük şehirlerde okullarda Kürtçe ders seçme meselesi MEB'in öğretmen kadrolarını oluşturamamasından kaynaklı çözümsüz kalmıştır. Kürt illerinde bu durum Kürtçe bilen üniversite mezunlarının okullarda ücretli öğretmen olarak istihdam edilmesiyle çözülmeye çalışılmış ve Kürtçe için okullarda kalıcı alanlar yaratılmamıştır. Kürtçe öğretmenlerine sembolik olarak bazı atama yıllarında 2 veya 3 kişilik kontenjan verilmesi ve bazı atama yıllarında ise hiç kontenjan ayrılmaması İktidarın Kürtçeye olan yaklaşımını teşhir eden bir durum olmuştur. 10 yılda yalnızca 80 Kürtçe öğretmeninin atamasının yapılması İktidarın Kürt diline olan yasakçı uygulamalarından vazgeçmediği ve yüz yıllık asimilasyon politikalarını devam ettirdiğinin kanıtıdır. Oysa Türkiye'de 25 milyon nüfusa sahip bir halkın anadili olan Kürt Dili Türkiye demokrasinin turnusol kağıdı durumundadır ve demokrasinin eşiğidir.

Anadilli öğrenme ve anadilinde eğitim görme hakkı, kültürel haklardandır. Bir dilin yok olmaması ve yeni nesiller tarafından etkin bir şekilde kullanılması anadilinin eğitim hayatında yer almasıyla mümkündür. Uluslararası sözleşmeler devletleri;halklarınanadillerini eğitim kurumlarından öğrenmelerini sağlama, kendi eğitim kurumlarını kurup yönetme hakkını tanıma, yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde talep olması halinde devlet okullarında anadilinde eğitim vermelerini sağlamakla yükümlü kılar.

Kürtçe anadilde eğitimin önündeki anayasal ve politik engellerin, hali hazırda kazanılmış olan seçmeli Kürtçe dersi hakkının okullarda fiili olarak gasp edilmesinin, seçmeli Kürtçe dersinin verilmemesindeki teknik ve fiziki engellerin, okul yöneticileri tarafından olumsuz yönlendirmelerin araştırılması, ataması yapılmayan Kürtçe öğretmenlerinin sorunlarının çözümü,ayrıca anadilde ders verecek öğretmenlerin yetiştirilmesi ve bu derslerde kullanılacak ders kitap ve materyallerin geliştirilmesi içingerekli tedbirlerin alınması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.

“…Türkiye'de 25 milyon nüfusa sahip bir halkın anadili olan Kürt Dili'nin yalnızca ortaokul seviyesinde haftada sadece iki saat seçmeli ders olarak okutulması anadilde eğitim hakkına bir alternatif değildir ve anadilde eğitim talebini karşılamaktan uzaktır. Kürtçe anadilde eğitimin önündeki anayasal ve politik engellerin, hali hazırda kazanılmış olan seçmeli Kürtçe dersi hakkının okullarda fiili olarak gasp edilmesinin, ataması yapılmayan Kürtçe öğretmenlerinin sorunlarının araştırılıp çözülmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa'nın 104 ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırılması açılması için gereğini arz ederim.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Trafik kazası: 3 yaralı

İki aracın çarpışması sonucu yaşanan kazada yarala [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar