Güneş enerjisi, Mardin'de kaçak elektriği ve ağaç kesimini önlüyor

Güneş enerjisi, Mardin'de kaçak elektriği ve ağaç kesimini önlüyor
19 Şubat 2011 Cumartesi Saat 12:22 0

Mardin'de yüzde 70'y aşan kaçak elektrik kullanımı ve ağaç kesiminin güneş enerjisi sisteminin devreye girmesiyle büyük oranda azaldığı belirtildi.

Orman Köyleri (ORKÖY) Kalkınma Genel Müdürlüğü'nün, orman kesimini önlemek amacıyla 2007 yılında hayata geçirdiği 'Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi Kredisi Projesi' kapsamında bugüne kadar 70'e yakın ilde köylere güneş enerjisi sistemi kuruldu. 1 yıl geri ödemesiz, 3 yıl vadeli, 3 taksit halinde faizsiz verilen bin 200 TL kredi ile köylülere ödeme konusunda kolaylık sağlanıyor. Bu sistem sayesinde ülke genelinde her yıl yaklaşık 5 bin hektar ağaç kesilmekten kurtarıldı.

Mardin'de 32 köyde bin 219 eve güneş enerjisi kuruldu. Mardin Çevre Ve Orman Müdürlüğü tarafından 2008 yılında başlatılan proje kapsamında şu ana kadar 32 köyde bin 219 aileye 'Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi kuruldu. Sistem sayesinde Mardin'de kaçak elektrik ve ağaç kesiminde yüzde 30 azalma yaşandığı belirtildi.

Mardin Çevre Ve Orman Müdürü Fahrettin Ay, Köylere kurulan güneş enerjisi sistemleri sayesinde Mardin'de kaçak elektrik ve ağaç kesimi oranında yüzde 30 oranında bir azalma yaşandığını söyledi.

Mardin'de 2 yıl içinde 32 köyde bin 219 aileye güneş enerjisi sistemleri kurulduğunu belirten Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ay, "Güneş enerjisi sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmaktadır. Vatandaşlarımız ısınmanın yanı sıra ısıtma amacıyla odun kullanıyor. Köylünün ormanlara zarar vermemesi için suyunu güneş enerjisiyle kullanmasını sağlıyoruz. Bütün köylerdeki camilere de ücretsiz olarak güneş enerjisi kendimiz takıyoruz. Bu sistem sayesinde köylerde de temizlik alışkanlığı arttı. Tarladan dağdan gelen köylülerimiz anında sıcak su ile temizliğini rahatlıkla yapıyor.Köylerimizde bu proje hayata geçtikten sonra kaçak elektrik kullanımının azaldığını bizzat halkımız bize söylüyor. 2011 yılında hedefimiz yaklaşık 15 köyde 750 aileye de güneş enerjisi kurmaktır. Mardin genelinde bulunan 515 köyün tamamını güneş enerjisi sistemlerini kurmak için çalışmalar başlattık. En son Bilge köyüne de güneş enerjisi sistemi kurduk. Ciddi anlamda köylülerden yoğun talep vardır." dedi

"BİLGE KÖYÜ GÜNEŞ ENERJİSİ KAVUŞTU"

Geçtiğimiz yıl Mardin'in Bilge köyünde yaşanan katliam ardından zor günler geçiren köylülerde evlerine güneş enerjisi kurdu. Sistem sayesinde Köylüler 24 saat sıcak suya kavuştuğunu belirten Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, bu sistem sayesinde yetim kalan 62 çocuğumuzun sıcak su ve banyo ihtiyacını rahatlıkla karşılıyoruz. Eskiden elektrik üzerinde veya ormandan odun keserek sıcak su ihtiyacını karşılıyorduk. Güneş enerjisi sayesinde artık civar köylerde elektrik kaçağı ve ağaç kesimi de azaldı. Fiyatı da bütçeye de uygundur. Allah devletimizden razı olsun" şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

21 saat önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

1 gün önce...

Ilısu Barajı, bölgenin lokomotifi oldu

Ilısu Barajı'nın enerji üretimine başlaması, bölg [...]

1 gün önce...

11 sektöre yönelik uyulması gereken kurallar yeniden belirlendi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun öner [...]

1 gün önce...

Yaptığı heykellerle yaşama tutundu

Suriyeli ünlü heykeltıraş Sabah Kasım Garguli, tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN