Günlük kiralık dairelerde 18 yaş suistimali!

Denetim zayıf muhatap yok Günlük kiralık dairelerde 18 yaş suistimali!
21 Aralık 2018 Cuma Saat 08:47 0

Milliyet muhabirinin 18 yaşının altındaki bir müşteri gibi aradığı evleri günlük kiralayanlar, yaşın bir sorun olmayacağını söyledi. Avukat Aşkın Topuzoğlu ise “18 yaşından küçükler ev kiralayamaz” dedi

Günlük kiralık dairelerdeki denetimsizlik büyük sıkıntılara gebe. Yasadışı işler ve kişiler nedeniyle sık sık gündeme gelen bu evler, 18 yaş altı çocuklara dahi kiralanıyor. Milliyet muhabirinin 18 yaş altı müşteri gibi aradığı evleri kiralayanlar, yaşın sorun olmayacağını belirtti. Uzmanlar ise 18 yaşından küçüklere kesinlikle ev kiralanamayacağınıvurguladı. İnternetten ulaştığımız ilanlardaki numaraları arayıp günlük kiralık daire kiralamak istediğimizi söyledik. 18 yaşından küçük olduğumuzu da belirttiğimiz o görüşmelerden birinde İstanbul’dan Kahramanmaraş’a geleceğimizi vurguladık. Adının T. olduğunu söyleyen şahıs, “Yaşınızın 18’den küçük olması sıkıntı doğurmaz. 1+1 dairelerimizin günlük fiyatları 100 lira, yardımcı oluruz” dedi. Telefonda görüştüğümüz Antalya’daki bir emlakçı da 18 yaşından küçük olmamızın sorun olmadığını söyledi.

'EMLAKÇI DEĞİLLER'

Emlakçıların günlük kiralık daire kiralamadığını söyleyen İstanbul Emlakçılar Komisyonu Başkanı Nizamettin Aşa, günlük kiralık evlerde en büyük sıkıntının kimlik tespitinin yapılmaması ve emniyete bildirilmemesi olduğunu söyledi. Aşa, “Günlük daire kiralamayla ilgilenecek bir kurum ve muhatabı yok. Bu tamamen kayıt dışı yapılan bir işlem. İçişleri Bakanlığı’nın sadece ruhsatı olan kişilerin ya da kurumların kiralayabileceği yönünde genelgesi var. Bu kapsamda evi mühürleme ve para cezaları yürürlükte. Ruhsatlı yapılan yerlerde sorun yok. Asıl sorun kayıt dışı işlemler. Kimlik tespiti yapılmıyor. En önemli sorun da bu zaten. Vatandaşlar, kendi özel dairelerini günlük kiralıyor. Bize bağlamak istediler ama biz kabul etmedik. Kısa vadeli konaklamalar bizim işimiz değil” dedi.

'CEZASI BULUNMUYOR'

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen şu bilgileri verdi: “18 yaşından küçüklerin günlük daire kiralamasında şu kadar ceza var diye bir hüküm yok. Anne, baba çocuğuna kredi kartı verdiyse ve ödeme onunla gerçekleştiyse anne babanın da rızası var sayılır. Yasalar, kiralayana anne ve babanın iznini alma yükümlülüğü yüklememiş. Bir hüküm getirip ‘18 yaşından küçüklere otel ya da günlük daire kiralanmaz, kiralanırsa şu şekilde yaptırımı olur’ şeklinde hüküm getirilirse ceza hukuku olarak getirilebilir. Yasalarda böyle bir şey şu an için yok.”

'KESİNLİKLE BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ'

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aşkın Topuzoğlu, “18 yaşından küçük bir kişi ev kiralayamaz. Böyle bir şey mümkün değildir. 18 yaşından küçükler velayet altındadırlar. Yapılan sözleşmeler geçersizdir. Velayeti anne ve babaya aittir. Kişiler mahkeme kararıyla ergin sayılırlarsa ancak o zaman borç altına girebilirler. Yoksa doğrudan böyle bir şey yapamazlar” dedi.

Bir genç kız öldürülmüştü

İstanbul Kartal’da geçen yıl günlük kiralık olarak kullanılan bir apartta, 17 yaşındaki A.C. adlı genç kız silahla başından vurularak öldürülmüştü. A.C’nin katil zanlısı olarak iki kişi tutuklanmıştı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Demirtaş; ‘’Çevre Yolunun Yapımına Başlıyoruz’’

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mah [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan Öğretmenler Günü Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenle [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında 2. Org [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7