Gurbette geçen 30 yıl aradan sonra doğduğu mağaraya yerleşti

Gurbette geçen 30 yıl aradan sonra doğduğu mağaraya yerleşti
22 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 14:43 2

Yıllarca Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Şükrü Kara, memleket hasretiyle döndüğü Batman'ın Çayüstü köyü Salkımlı mezrasında doğduğu mağarayı düzenleyerek, hayalindeki eve dönüştürdü.

1970'li yıllarda önce Batman'a, daha sonra Edremit'e göç eden Şükrü ve Bedia Kara çifti, 10 çocuğu ve sayısını hatırlamadığı torunları ile gurbette 30 yıl yaşamını sürdürdü.

Huzurun sağlandığı memleketine 2001 yılında eşi ile dönüş yapan Kara, Dicle Nehri kıyısındaki yaklaşık 800 rakımlı dağda bulunan doğduğu, ev olarak kullanılan ancak zamanla tahrip olan mağarayı yaptığı çalışma ile 10 metrekaresi mutfak, 35 metrekaresi salondan oluşan 45 metrekarelik yeni bir ev haline getirdi

Dışardan bakıldığında betonarme bir görünüme sahip mağara evin çevresinde bir bahçeye de oluşturan Kara, burada sebze, meyve, tavuk ve keçi yetiştiriyor.

Doğduğu evde doğal bir yaşam süren, yakınlarda yine mağaradan düzenlenen bir evde yaşam süren aile ile komşuluk yapan Kara'nın arzusu, ömrünün sonuna kadar memleketinde yaşamak.

Şükrü Kara, yaptığı açıklamada, doğduğu köyü hiçbir yere değişmeyeceğini söyledi.

Huzurlu bir ortamın sağlanmasıyla köyüne geri döndüğünü ifade eden Kara, "Bu mağarada doğdum. 1971 yılında buradan ayrıldık. 8 yıl sonra da Balıkesir'in Edremit ilçesine göç ettik. Oraya yerleştik, çoluk çocuk çalışmaya başladık. Çocuklarım, gelinlerim, torunlarım hala oradalar. 30 yıl sonra köye geldim. Devlet, 'Köyünüze dönün.' dedi, doğduğum köye geri döndüm." dedi.

"Hasret işte, doğduğum mağaraya getirtti beni. Allah nasip ederse ömrüm doğduğum bu mağarada bitecek. Burayı hiçbir yere değişmem. Buranın suyu, ekmeği farklı, burada huzur var." diyen Kara, Edremit'te yıllarca akrabalarından, yakınlarından dostlarından uzak kaldığını vurguladı.

Kara, memleketinde mutlu bir yaşam sürdüğünü dile getirerek, köyde, mezrada herkesin birbirini tanıdığını, selamlaştığını, akrabaları, hemşehrileri ile bir arada olduğunu aktardı.

Mağara evlerinde misafirlerini ağırladıklarını anlatan Kara, gün boyu yetiştirdiği meyve, sebze ve hayvanlarla ilgilendiğini belirtti.

Kara, yıllar sonra hayal ettiği bir yaşama kavuştuğuna işaret ederek, doğduğu yerde ölmek istediğini ifade etti.

Gurbette hep memleket hasreti çektiğini kaydeden Kara, "Hayalimde buraya geri dönüp, bir ev yapmak vardı. Çok şükür geldim ve evimi yaptım. Elektrik, suyumuz, televizyonumuz var. Devletimiz sağ olsun, her şeyimiz var. Mağarada veya damda yatıyoruz. Mağara kışın sıcak, yazın ise serin." diye konuştu.YORUMLAR :::

  1. deli
    22 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 15:57 CEVAPLA
    Gençler asil kadınlarla evliliği seçin. Eşi asil olmasaydı bu adam bunu yapamazdı. Kadınlarımız artık havuzlu evler, misafir kabul etmeyecek hele ki mümkümse yüksek binalar olsun ki yaşlılar gelemesin diyerek ev seçiyor. Bunu yapmayın. asil kızlardan eş seçin. toplum mahfoldu haberimiz yok. adamın ellerinden öpüyorum.
  2. Abdullatif Bulut
    22 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 15:55 CEVAPLA
    okadar gezdi dolaştı demeki onun için en güzeli mağaranı seçti onu kutlarım.asaletini kaybetmedı yükseklere bakmadı kübar olmadı kendini doğduğu mağaraya layık gördü ALLAH uzun ömürler versin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

18 saat önce...

Korona Can almaya devam ediyor

Kızıltepe ilçesinde Coronavirus (Covid-19) vaka sa [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN