Gurs Vadisi'ndeki piknikçilere çöp tepkisi

Gurs Vadisi'ndeki piknikçilere çöp tepkisi
15 Ağustos 2019 Perşembe Saat 19:47 0

Yeşil bitki örtüsü, akan suyu ve şelaleleriyle Mardin'in saklı cenneti olan Gurs Vadisi'nde piknik yapıp, çevreyi kirletenlere vadi sakinleri çevre duyarlılık çağrısında bulundu.

Mardin ile Kızıltepe arasında bulunan 12 köyden oluşan gurs vadisi, yeşil doğası, doğal güzellikleri, akan suyu ve şelaleriyle yaz aylarında çevredeki yerleşim alanlarda ikamet edenler tarafından piknik alanı olarak da ilgi görüyor.

Bir yandan günlük yaşamın sürdüüğ öte yandan da Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde ikamet eden vatandaşlar tarafından piknik alanı olarak da kullanılmasına izin verilen bahçelerde, piknikçilerin çevreye bıraktıkları çöpler, vadi sakinleri ile çevreci vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

Piknikçiler tarafından ilgi gören Yedikardeş, Soğanlı, Uluköy, Yüceli, Karaman ve Alipaşa Köylerinde piknikçilerin, piknik yaptıktan sonra çevreye attıkları çöplerin çevre kirliliğine neden olduklarını kaydeden Karaman Köyü Muhtarı Mehmet sait Ekinci, "Köylerimizde yaşam halen devam ediyor. Burada ikamet eden insanlar var. Buna karşın piknikçilerin aileleriyle güzel bir vakit geçirmeleri için misafirperverliğimizden ödün vermemek adına bahçelerimizi, bağlarımızı açıyoruz. Misafirlerimiz pikniklerini yapıyor ancak piknik sonrası çevreyi kirleterek ayrılıyorlar. Bizim onlara gösterdiğimiz duyarlılığı, onlarında bu doğal alanlara göstermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

Yöre sakinlerinden Barış Yücedağ ise; Gurs vadisinin doğal alanların kirletilmemesi gerektiğini kaydederek, "Bu gibi alanlarda her misafirin kendisine yakıştıracağı bir şekilde vakit geçirmesi gerekiyor. Gürültü kirliliğinden tutunda çevrede bırakılan çöpler atıklar köylerimizin doğal güzelliklerine gölge düşürüyor. Misafirlerimizden çevre temizliğine dikkat etmeleri, piknik sırasında ve sonrasında atıklarını gelişigüzel alanda bırakmaları bizleri çok üzüyor. Lütfen bu konuda duyarlı olsunlar. Gurs Vadisi'nin bozulmamış dağasını, doğal güzelliklerini hep birlikte korumakla yükümlüyüz. Bu konuda çevre sakinlerinin görevi olduğu kadar, bu alanları piknik yapmak üzere gelen misafirlerin de görevidir. çöpleri, cam şişeleri, pet tabak ve dahası bütün çöpleri bir poşete toplayıp yanınızda götürmek çokta zor olmasa gerek" diyerek tepkilerini dile getirdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cuma İçten istifa etti olay açıklama!

Ahmet Davutoğlu'nun istifası sonrasında Ak Parti'd [...]

1 gün önce...

1500 yıllık mozaik, kaçak kazıda ortaya çıktı

Derik'e bağlı Göktaş Mahallesi kırsalında yapılan [...]

1 gün önce...

Başkan Şahin, Çalışmalarımız merkez kırsal ayrımı olmadan sürüyor!

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Mardin Büyükş [...]

1 gün önce...

Mardin'de gösteri ve etkinlikler bir ay boyunca izne bağlandı

Mardin Valiliği, il geneli bir ay boyunca yapılaca [...]

1 gün önce...

Her 10 kişiden 7’si borçlu

TÜİK 2018 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırmas [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN