Güvercin Aşkı Zaman ve Mekan dinlemiyor

Güvercin Aşkı Zaman ve Mekan dinlemiyor
22 Eylül 2020 Salı Saat 10:19 0

Dededen toruna, 100 ile 10 bin TL arasında değişen fiyatlarla yaklaşık 50 güvercin besleyen ailenin 3'üncü kuşak temsilcisi Mehmet Emin Yel (62), "Bu güvercinlerden biri hastalandığı zaman ben de kederden hastalanıyorum. Gözüme uyku girmiyor" dedi.

Mardin'de Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma güvercin besleme alışkanlığı birçok ailede kuşaktan kuşağa devam ediyor. Bu alışkanlığı imparatorluk döneminde yaşayan dedesinden ve daha sonra da babasından öğrendikleriyle sürdüren Mehmet Emin Yel, o dönemlerde kendini bilen beyzadelerin damlarında güvercin beslediğini söyledi.

Yaklaşık 50 güvercini bulunan ve fiyatları 100 TL ile 10 bin TL arasında değişen Yel, aile olarak kentte güvercin besleyen en eski aile olduklarını belirterek, "Dededen toruna güvercin besliyoruz. Benim de lakabım kuşçu Mehmet. Güvercin yetiştiriciliği benim için bir tutku, bir aşktır. Mesela bu güvercinlerden biri hastalandığı zaman ben de kederden hastalanıyorum. Gözüme uyku girmiyor. Nasıl çocuklarımıza bakıyorsak onlara da o derece bakmamız, ilgilenmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'FİYATLARI 30 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR'

Güvercin yetiştiriciliğinin tarihçesinin çok eskilere dayandığını ve kendisinin de bu tutkuya küçük yaşlarda başladığını anlatan Yel, şunları söyledi:

"Çakmaklısı var, gökü var, beyazı var, miski var. Bunlar öz Mardin kuşu ama Irak'tan gelen miro, rasasi, kırmızı şarabi var. Onlar hobi kuşu, onlar para yapar. Fiyatı 30 bin TL'ye kadar çıkıyor. Kimi kendi kuşunu 500 bin TL'ye bile vermez. Bu bir hobidir. Herkesin merakı ayrıdır. O miroları bana getirseler ben tanesini 50 liraya bile almam. Çünkü sevmiyorum. Uçurmadığım için ondan zevk almıyorum. Ben sadece hava kuşu beslerim. Uçuruyoruz, eğitiyoruz. Mühim olan gelip 20- 25 takla üst üste atması. Takla atacak, oturacak. Böyle kalem gibi çıkacak. Güzel olduğu zaman makul fiyatları 10-12 bin TL. Hatta fiyatları 20 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Ancak biz güvercin besleyenler bunları birbirimize hediye edebiliyoruz. Bu sene 15 tane yavru güvercin bedavaya dağıttım."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Milletvekili Demirkaya'dan Mevlit kandil mesajı

AK Parti Mardin Milletvekili, İnsan Haklarını İnce [...]

1 gün önce...

Dolardan yeni rekor geldi: 8,23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Yükselişini sürdüren dolar güne rekorla başladı. [...]

1 gün önce...

Kredi ve burs başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, [...]

1 gün önce...

Mardin’de hırsızlık zanlıları yakalandı

Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yaşanan 2 ayrı hı [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan ‘29 Ekim’ Kutlama Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, ‘29 Ekim Cumhuriyet [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN