Haber-Sen Sendikasından Peşkeş İddiası

Haber-Sen Sendikasından Peşkeş İddiası
16 Haziran 2011 Perşembe Saat 14:17 0

Haber-Sen Sendikası PTT’deki iş yükünü eleştirerek PTT’nin peşkeş çekileceğini iddia etti.

Haber-Sen Sendikası PTT’deki iş yükünü eleştirerek PTT’nin peşkeş çekileceğini iddia etti.

            PTT binası önünde basın açıklaması yapan Haber-Sen Sendikası Şube Başkanı ve üyeleri yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kurumumuzda’ ki sorunlar çözüm beklerken uygulanan yöntemler çözümsüzlüğü dayatmakta. Bu yöntemlerin uygulayıcıları da, yaşanan olumsuzluklar üzerinden sanki bu politikaları başkaları hayata geçiriyormuş gibi sorunu personelde aramaktadır.

Dışarıdan siyaseten atanan PTT Yöneticilerinin yeni yapılanma adı altında yaptıkları işler posta hizmetlerini sürdürülemez noktaya getirmiştir. PTT’yi yandaşa peşkeş çekmek için bölüp, parçalama, dizayn etme çabaları PTT’yi PTT olmaktan çıkardı.

PTT posta hizmetleriyle değil, banka işlemleri, fatura işlemleri ile anılır olmuştur. PTT kimliksizleştirilerek halkın gözünden düşürülmek istenmektedir. Bu niyetteki Yöneticilerin PTT’yi geliştirme, büyütme gibi çabaları söz konusu değildir. “Kamu mantığı ile bu iş olmaz. Bizde yavaş yavaş taşeron mantığına geçiyoruz.”deyip, Kadrolu Personel alınmayıp bu anlamda Vatandaşa kaliteli bir hizmet verilememektedir. PTT çalışanlarının ağır çalışma koşullarını düzeltmeyen, Kanepe Buzdolabı taşıttıran, personel almayarak 3 kişinin işini bir kişinin sırtına yıkan, resmi tatil, dini ve ulusal bayramlarda, hafta sonu tatili demeden çalıştıran, yıllık izinlerini kullandırmayan PTT yöneticilerinin halka iyi bir hizmetin sunulmasında ne kadar duyarlı oldukları ortadadır.19-20.04.2011 tarihinde sendikamız HABER-SEN’in Mardin merkez ve ilçelerinde yapmış olduğu örgütlenme çalışmaları sonucunda tespit edilen sorunlar Mardin PTT Başmüdürlüğü ile paylaşılmış olup, sorunların çözümünde cevap olunamamakla birlikte daha da derinleştirmiştir. Öyle ki Mardin PTT Başmüdürlüğü 200 personeli ile 748.200 nüfuslu Mardin halkına hizmet sunmaya çalışmaktadır. Nüfusun %20 sine hizmet verildiği düşünülecek olunursa; bir PTT çalışanı 750 kişiye hizmet vermektedir. Bu çalışma koşulları dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Artan nüfus, eski Mardin Merkezin Yerleşkesi yani fiziki durumun, insan + emek faktörü gözletilmeden yapılan hiçbir bilimsel dayanağı olmayan norm kadro ve cihet parselasyonu çalışmaları sadece kârı hedefleyen, çalışan ve hizmet alanları düşünmeyen bu anlayış (sistem) maalesef çalışan emekçileri köle, yönetici konumunda çalışanları ise kendine araç edinmiştir.

Norm Kadro eksik olduğundan; hem gişelerde hem şubelerde hem de dağıtım servislerinde personel eksikliği had safhaya ulaşmış, bu sebepten çalışan personelin çalışma koşulları daha da ağırlaşmıştır. Şubelerde lavabolar olmayıp tek personelle çalışıldığından şube çalışanları lavabo ihtiyaçlarını karşılayamamakta şubeyi kapatarak ihtiyacını gidermeye çalışan personele de uyarı cezası verilmektedir. Ayrıca fazla mesai ödemesi yapılmadan personel fazladan çalıştırılmakta, mesai bitiminde parayı ve biriken postaları toplayan görevli personelin yanında güvenlik elemanı olmadığından personelin can güvenliğini tehlikeye koymaktadır.

Mardin Merkez Dağıtım alanı içerisinde yer alan eski Mardin, dik, inişli-çıkışlı, merdivenli ve müstakil bir konuma sahiptir. Bu çalışma sahasına hiçbir araç girememektedir. Bu alanda çalışan dağıtıcı personelin sıkıntıları had safhadadır.

Yaşanan sorunlardan personel sorumlu tutulup idareciler çözüm bulma yerine uyarı ve kınama cezalarıyla çalışanları sindirmeye çalışmaktadır.

PTT çalışanlarının genel sorunları dışında Mardin İlçe Merkezlerinin hiç birinde güvenlik görevlisi yoktur. Bu merkezlerde çalışan personelin can güvenliği Allah’a emanet edilmiştir.

Nüfus olarak birçok il merkezinden büyük olan Kızıltepe, Nusaybin, Midyat İlçeleri 1. sınıf Merkez Müdürlükleri statüsüne kavuşturulmalıdır. PTT Merkez Müdürlüklerinin yarısında Müdürlük görevi vekâleten yürütülmektedir. İki işi bir arada yürüten bu konumda çalışan personel iş yükü altında ezilmekte ve büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Posta ayrım ve sevk sistemine geçildiğinden eksik ve yetersiz olan dağıtıcı personel ile ayrım ve sevk işlemleri yapılmakta, bu nedenle dağıtıma geç çıkılmakta hizmetler aksamaktadır. 

Yeniden Norm Kadro ve Cihet Parselasyonu çalışması içinde sendikalarında yer alacağı bir komisyon tarafından yapılmalıdır. Merkezler hak ettikleri 1. sınıf statüye kavuşturulmalıdır.  Dağıtıcı ve Memur Personel eksikliği derhal giderilmelidir. Merkezlere Güvenlik Görevlisi atanmalıdır.

Şubelerde en az iki personel çalıştırılmalıdır. Yıllık izinler zamanında kullandırılmalıdır. Eski PTT merkezleri PTT Konseptine kavuşturulmalıdır. KESK Haber – Sen Mardin Şubesi olarak bu sorunların takipçisi olacağımızı duyurur ve çözümü noktasında Demokratik tepkimizi ortaya koyacağımızı duyuruyoruz.”

Haber-Sen’in basın açıklamasına KESK bileşenleri de destek verdi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN