Belediyeye Tabela Tepkisi

Belediyeye Tabela Tepkisi
17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 18:31 8

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MARSU) Midyat şube binasını gösteren, Kürtçe, Türkçe ve Süryanice'nin kullanıldığı yön tabelalarında Arapça'ya yer verilmemesi Arapların yoğun yaşadığı ilçede tepkiye neden oldu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MARSU) Midyat şube binasını gösteren, Kürtçe, Türkçe ve Süryanice'nin kullanıldığı yön tabelalarında Arapça'nın kullanılmamasına ilçedeki vatandaşlar tepki gösterdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin Midyat'ta Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan şubesi için yönlendirme tabelalarında Kürtçe, Türkçe ve Süryanice kullanıldı.

Tabelaların 3 dilde hazırlanması Arapların yoğun yaşadığı ilçede rahatsızlığa neden olurken, sadece şube binasındaki tabelada yer verilen Arapça'nın da ters yazılması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Sarıkaya Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Haldeh Derneği Başkanı Abdulkadir altay, AA muhabirine, su borcunu ödemek için MARSU şubesine gittiğinde, yön tabelalarının 3 dilde hazırlandığını ancak Arapça'ya yer verilmediğini, belediye tabelasında da Arapça'nın ters yazıldığını gördüğünü söyledi.

Aradan geçen zamana rağmen bu yanlışın düzeltilmediğini savunan altay, bunun ilçe halkını rahatsız ettiğini savundu.

altay, derneğin, Arapça'nın yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması için 2007'den bu yana faaliyet yürüttüğüne işaret ederek, "Bu kadar ilgi ve alaka gösterdiğimiz Arapça'nın tabelada yer almamasından rahatsızlık duyduk. Umarız bu konuda gerekli adım atılır" dedi.

Arapların yoğun olarak Midyat'ta yaşadığını vurgulayan Altaş, şöyle dedi:

"Tabela 3 dilde yazılmasına rağmen Arapça'nın olmaması düşündürücü. Düzeltilmediği takdirde HDP'nin Araplardan düşük oy aldığı için bunun belediye tarafından kasıtlı yapıldığı inancına kapılacağız. Bu, HDP'nin, hakların kardeşliği iddiasını da çürütmektedir. İlçedeki Araplar da bu durumdan rahatsız. Araplar da yaşadıkları yerde kendilerini ifade ettikleri dilin kullanılmasını hak ediyor."

Esnaf Zeyni Magat ise tabelalarda Arapça'ya yer verilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

MARSU Midyat Şube Sorumlusu Mehmet Emin Özel de tepkilere neden olan konuda kasıt aranmaması gerektiğini aktardı.

"Bir yazım hatası olabilir. Bu durum, Mardin Büyükşehir Belediyesi veya MARSU Müdürlüğünden kaynaklanmıyor. Kimse Araplara karşı değil. Hiç kimseyi ayırmadan hizmet vermeye çalışacağız. Bu hata düzeltilecek" ifadelerini kullanan Özel, tabelalara Arapça'nın da yazılacağını dile getirdi.YORUMLAR :::

 1. Midyatlı
  19 Aralık 2014 Cuma Saat 00:52 CEVAPLA
  Midyat"a arap yoktur yalnız suriyeden gelenler araptır. Midyat konuşulan arap dedikleri mahalli dir suryani farsa ça karışımı bir dildir.
 2. mahir deniz
  18 Aralık 2014 Perşembe Saat 15:32 CEVAPLA
  hocam öğretmen adamsın türibinlere oynama istersen bırak bu konuyu siyasiler ilgilensin
 3. dara mardine cevap
  18 Aralık 2014 Perşembe Saat 15:19 CEVAPLA
  şunu anlayamamışsın Türkçe resmi dil tabiki Türkçe kesinlkle olmalı ancak arapça,kürtçe,süryanice gibi diller yerel dil zaten 30 yıldır terörün devam etmesinin sebebi bu birileri ısrarla bunu anlamak istemiyor ayrıca arapçanın olmaması kesinlikle kasıtlı mardinde süryani nüfus ancak yüzde 1 araplar ise yaklaşık yüzde 30-35 süryanice yazmasın demiyorum ama arapçanın olmaması kesinlikle kasıtlı araplardan HDP oy alamadığı için bunu yapıyor kimse kimseyi aptal yerine koymaya kalkmasın
 4. midyatlı
  18 Aralık 2014 Perşembe Saat 11:06 CEVAPLA
  büyükşehirin midyatta yaptığı bütün çalışmalar olumlu ve pozitiftir hizmet anlayışları çok objektif gidiyor arkadaşşar açıklamılş zaten bunda kasıt aramaya fırsatçılık yapmaya gerek yok eminimki en yakın zamanda gerekli düzeltmeler yapılacaktır. birilerinin bunu fırsat bilip türübinlere oynamasına gerek yok
 5. Şakin
  18 Aralık 2014 Perşembe Saat 08:33 CEVAPLA
  Dara Biremin, Xelk mafdarin.Tiştê ku heya îro buyî u em ji bikin çi cûda yÎ di holê de dimîne.Divê em biratiye bi parêzin. Ne tenê parastin divê em bibin bira.(Dara kardeşim millet haklı.Bu güne kadar yapılanları bizde yapsak ne fark kalır ortada.Bizim kardeşliği savunmamız lazım. Sadece savunmak değil kardeş olmamız lazım
 6. Murat ŞAhin
  17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 23:23 CEVAPLA
  Korkuyorum bir gün kanalizayon çukurundan da abdulkadir altay'ın kafası çıkacak.
 7. mahir
  17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 23:08 CEVAPLA
  Bir arap olarak tüm mardinli arap kardeşlerimetek bir şey söylemek istiyorum. 30 marta seçimlerinden sonra biz bu yarışın kaybeden tarafıyız. Bunu kabullenmemiz ve ona göre hareket etmemiz lazim. Gelecek belediye seçimine şimdiden çalismamız gerekiyor. En azından artuklu ömerli ve savuru geri almamız gerek.
 8. dara mardin
  17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 18:49 CEVAPLA
  Mardin'deki Araplar 90 yıldır Türkçe tabelalara itiraz etmiyorlardı da şimdi Kürtçe tabelalar mı tepki çekmiş...Şayet 90 yıldır itiraz etseydiniz haklıydınız..Yine de belediyenin Arapça yazması gerekiyordu..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

mahir isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cumhuriyetin 97. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü kaps [...]

1 gün önce...

Mardin esnafından örnek davranış

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evleri yangında küle [...]

1 gün önce...

Midyatlı kadınlardan muhtaç ailelere yardım

Midyat Girişimci Kadınlar Derneği (MİGKAD) Başkanı [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Nusa [...]

1 gün önce...

Mevlid Kandili dua ve salâvatlarla idrak edildi

​Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN