Mescidi Aksa; ziyaret edilmeyi bekliyor

Mescidi Aksa; ziyaret edilmeyi bekliyor
07 Kasım 2015 Cumartesi Saat 10:37 2

Müslümanlar için Mescid-i Haram ve Mescidi Nebevi'den sonra üçüncü kutsal mescid olan Mescid-i Aksa, terör rejimi İsraillilerin her türlü baskı ve zulmüne rağmen dimdik ayakta kendisini ziyaret edecek Müslümanları bekliyor.

Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinden Kudüs'e gelen ziyaretçileri bağrına basan Kudüs ve Filistindeki Müslümanların ortak görüşü "Müslümanların bize en büyük destekleri bizlerin yalnız bırakmamalarıdır"
Müslümanların ilk kıblesi, 3 kutsal mescidinden biri ve Peygamber Efendimizin miraca çıktığı mekan Mescid-i Aksa 1967'den beri işgal altında. Manevi değeri çok büyük bu kutsal mekanı, ümmetin emaneti Mescidi Aksa'yı korumak için Filistinli Müslümanlar ellerinden geleni yapıyorlar.
Müslümanların Hac'ın yanında Umre ziyaretleri ile gelişen İnanç turizmindeki Kudüs'te de iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Bütün semavi dinlerin de mukaddes olarak gördükleri Kudüs, Müslümanlar için Mescid-i Haram'dan sonra ikinci kutsal belde olmanın yanında Hristiyanlar için de hac merkezi konumunda.
Son 5 yıldır dünyanın çeşitli bölgelerinden Kudüs'e gelen turistik turlarda artış gözlenirken Kudüs'teki Müslümanlar bu sayının daha da artmasını istiyor.

Kudüs'u ziyaret eden Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Kadir Üründü ve Genel Yayın Yönetmenimiz Nezir Güneş'in Mescid-i Aksa'dan sorumlu olan Muhammed Emir'le yaptıkları görüşmede Kudüs'e yılda ortalama 3 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını söyledi.Muhammed Emir bu ziyaretçilerden sadece 100 bininin Müslüman olduğu ve ve en fazla ilgiyi ise yılda ortalama 50 bin kişi ile Türkiye'den gelen Müslümanların oluşturduğunu söyledi.Emir Malezya, Endonezya, Singapur, Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Avrupa ülkelerinden de Kudüs'ü ziyaret eden binlerce Müslüman olduğunu sözlerine ekledi.


Öncelikli ziyaret mekânları
Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinden Kudüs'e gelen ziyaretçiler Kudüs, Beytü'l Makdis, Mescid-i Aksa, Burak Mescit'i gibi İslam aleminin önemli merkezlerini ziyaret ediyorlar. Hristiyanlar Kudüs'teki kutsal mekanları olan Kıyamet Kilisesi ve Çok Milletler Kilisesi'ne giderken, daha çok İsrail dışından gelen Yahudiler ise soluğu Ağlama Duvarı'nda alıyorlar. Aynı turlar çerçevesinde Hazreti İbrahim'in kabrinin bulunduğu El-Halil Kenti'nin yanı sıra Beyt'ül Lahm, Eriha, Tel Aviv ve Lut kavminin yok olduğu Ölü Deniz ile Osmanlı eserlerinin hala dimdik ayakta durduğu Yafa şehrini de görmek mümkün.

Müslümanlar Doğu Kudüs'te konaklıyor
Türkiye'den ve diğer Müslüman ülkelerden gelen ziyaretçiler öncelikle Mescid-i Aksa'ya yürüme mesafesinde olması ve helal gıda gibi konular sebebiyle Doğu Kudüs'te bulunan otelleri tercih ediyor. Doğu Kudüs'te yer alan otel sahiplerinin Filistinli veya Ürdünlü Müslüman işletmeciler olması da ziyaretçilerin tercih sebeplerinden.

Kudüs'ün kalbinde Yahudi zulmü
Dört bir yanı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan surlarla çevrili olan bu kutsal toprakların kalbinde ise Peygamber Efendimizin Miraç mucizesine ev sahipliği yapan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa yer alıyor. Son dönemde yazılı ve görsel medyada yer alan haberlerde Mescid-i Aksa ile çevresinde çıkan olaylar ve güvenlik önlemleri ziyaretçileri tedirgin ediyor. Her köşede karşılaşılan İsrail askerleri ve polisleri ziyaretçilere çok fazla engel çıkarmasalar dahi varlıkları ile psikolojik rahatsızlık veriyorlar. Belli aralıklarla Mescid-i Aksa'ya sadece kadın, çocuk ve 50 yaş üstü erkeleri alan Yahudiler, bu uygulama ile Müslümanlara “sizin sadece savunmasız olanlarınızı bu kutsal bölgeye alırız" demek istiyorlar. Ziyaretçiler en çok Mescid-i Aksa ve Kudüs giriş kapılarında bulunan güvenlik noktalarındaki İsrailli polislerden rahatsız oluyor.

İsrail'in Kudüs'ü Müslümansız bırakma projesi
Yahudi yerleşim yerlerinde kentleşme konusunda belirli bir düzen kurulmuşken, Müslüman mahalleleri de bir o kadar yatırım ve bakımdan uzakta. Mardin'in sokaklarını aratırmayan tarihi Kudüs'ün taştan inşa edilen muazzam yapıları içerisindeki büyüleyici havası Yahudi yönetiminde olan belediyenin çöp yığınlarını özellikle kaldırmaması ile gölgeleniyor. Belediye hizmeti alamayan Müslüman mahallesindeki esnaf ise iş yerlerinin önlerini ve bulundukları sokakların çevre temizliğini kendileri yapıyor.

Yahudilere ait olan belediyeler şehirleşme bahanesiyle Filistinlileri yerlerinden etmeye de çalışıyor. Özellikle Ağlama Duvarı çevresindeki evlerin yüksek fiyatlara Filistinlilerin ellerinden alınmak istenmesi, İsrail'in Müslüman nüfusu Kudüs'ten çıkarmak için başvurduğu yöntemlerden birisi. Ağlama Duvarı'nı gören bir evde oturmak Yahudiler için cenneti kazanmış olmanın en kolay yollarından biri. Ağlama Duvarını gören 9 metrekarelik bir oda, 1 milyon dolara alıcı buluyor. Duvarı gören cephede bulunan bir çok ev zamanında satılsa ve ya zorla el konulsa da birçok Müslüman aile kendilerine teklif edilen 100 milyon doların üzerindeki teklifleri bile geri çevirmesi dikkat çekiyor.

Kudüslü Müslüman Filistinliler, Türkiye'den gelen Müslümanlardan maddi yardım dışında, manevi destek anlamında yanlarında görmek istediklerini vurguluyorlar. Son dönemde Filistin halkının ve Filistin davasının en büyük destekçisi konumunda olan Türkiye Cumhuriyeti ve halkını ülkelerinde misafir etmek istediklerini her fırsatta dile getiren Filistinliler hemen her yerde Erdoğan ve Davutoğlu lehine sözler sarf ediyorlar.

Kudüs'te gördükleri her yabancı Müslümanın Filistinlilerin zalim İsrail'e karşı daha güçlü durmasını sağladığını söyleyen Filistinlilerden Ahmet Taha, "Ne olur buraya gelin. Çocuklarınızı da getirin, Aksa'nın bahçesinde oynasınlar. Siz gelmezseniz İsrail mescidimizi elimizden alacak. Bize para göndermeyin. Siz buraya gelirseniz biz aç olsak da var oluruz. Siz burada olduğunuz sürede İsrail bize zulüm yapmıyor. Varlığınızla bize destek oluyorsunuz. Sizler bu topraklarınız esas sahiplerisiniz.Batı dünyasının buradaki Hristiyanlara sahip çıktıkları gibi bizler de Müslüman kardeşlerimizin özellikle de Türkiyeli kardeşlerimizin bizlere sahip çıkmasını yanımızda bizleri ziyaret etmelerini bekliyoruz. "diyerek duygularını ifade etmesi dikkat çekti.
YORUMLAR :::

  1. abdulhalim güneş
    08 Kasım 2015 Pazar Saat 21:54 CEVAPLA
    allah kabuletsin
  2. Dr. L.Kılıç
    08 Kasım 2015 Pazar Saat 10:24 CEVAPLA
    Allah kabul etsin İnşallah. Mükemmel bir yazı tebrikler. Gitmediğiniz yer sizin olamaz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

abdulhalim güneş isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Derik'te Muhtarlar Günü Kutlandı

Derik İlçesinde ‘Muhtarlar Günü’ düzenlenen törenl [...]

1 gün önce...

İstanbul İş İnsanları MTDF ve Hububat Ticaret Merkezini Ziyaret Etti

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Feder [...]

1 gün önce...

Ödüllü kuaförün salon açılışını Kaymakam Çam, yaptı

Kızıltepe ilçesinde kuaförlük yapan saç ve tasarım [...]

1 gün önce...

Mardinli öğrencilere motivasyon otobüsü

Türkiye'de bir ilk olan, kırsal bölgelerde eğitim [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN