Eğitim-Bir-Sen'den Soruşturmalara ve Rotasyonlara tepki

Eğitim-Bir-Sen'den Soruşturmalara ve Rotasyonlara tepki
08 Ekim 2011 Cumartesi Saat 20:37 4

Esen:"Bakanlığı, eğitim çalışanlarını huzursuz eden düzenleme ve beyanlardan uzak durmaya, eğitimin paydaşlarından görüş alarak, mevcut sorunlara eğilmeye davet ediyoruz."dedi.

Mardin Eğitim-Bir-Sen Başkanı Mehmet Emin Esen,  Milli Eğitim Bakanlığının, ilimizde ve tüm Türkiye'de bağış toplayan okul yöneticilerine soruşturma açması ve öğretmenlerin zorunlu rotasyona tabi tutacağı ile ilgili başlattığı çalışmalara tepki gösterdi.

Milli Eğitim sistemimizde okulların ve diğer eğitim kurumlarının müstakil bir bütçeleri olmadığını söyleyen Esen açıklamalarına şöyle devam etti: Okulların bakım, onarım, tamirat, genel temizlik, çevre temizliği, temizlik personelinin ücret vesair sosyal hakları, su, telefon, internet giderleri gibi sabit ve zorunlu giderler için bütçeden pay ayrılmamaktadır. Okulların ödenekleri olmadığından yukarıda sayılan hizmetler ancak bağış ve yardımlardan karşılanmakta, bağış hariç kayda değer finansman yolu da bulunmamaktadır.

Sendika olarak okulların ihtiyaçlarının velilerin aidatlarıyla karşılanmasına kendilerinin de karşı olduğunu belirten Esen, ancak okullara bütçeden pay ayrılmamasından dolayı bu ihtiyaçların halihazırda yine velilerin aidatlarıyla karşılandığı da bir gerçektir dedi. Veliyi diploma parası, kayıt parası veya başka ad altında zorlamadan gönüllü olarak okullarına yardım yapmasını sağlayan idarecilere hiç kimsenin ceza vermeye hakkı olmadığını belirten ESEN, zorla para toplayan ile toplamayan idarecilerin bir birlerinden ayrılması gerektiğini belirtti. Bir veli olarak kendisinin de gönüllü olarak çocuklarının okuduğu okula yardımda bulunduğunu belirtti.

Esen: Görüldüğü üzere ben bir veli olarak kendi isteğimle bağışta bulunuyorum. Bu da gösteriyor ki okul yöneticileri hakkında soruşturma açılmasının hiç bir haklı dayanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle eğitim yöneticilerini yıpratan, onları zan altında bırakan ve velilerle karşı karşıya getiren bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir diye konuştu.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışması başlattığını belirten Esen, bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığının "göçebe öğretmen" uygulamasını hayata geçirmek istediği anlaşılmaktadır dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye demokratikleşirken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimin paydaş kuruluşlarının görüşünü almadan yüz binlerce çalışanın hayatını alt üst edecek bir düzenlemeyi, bırakın hayata geçirmeyi, planlamasını dahi kabul edilebilir bulmuyoruz. Daha önceki dönemlerde bakanlıkça yapılan düzenlemelerde yönetici atama ve yer değiştirme, öğretmen atama ve yer değiştirme gibi kamuoyunda tartışma oluşturabilecek ve beraberinde yeni sorunlar getirebilecek yönetmelik çalışmalarında sendikaların görüş ve önerileri alınıyorken, şimdi, 700 bin eğitim çalışanının etkileneceği bir düzenlemenin gizlenerek yapılmaya çalışılması, beraberinde büyük sorunları da getirecektir dedi.

ESEN: Teşkilat yasasında yapılan değişiklikle öğretmenlerin özür grubu tayinlerinin yılda bir kez olacak şekilde sınırlandırılması dolayısıyla aile bütünlükleri parçalanmış eğitimcilerin sorununu, okulların bütçe problemlerini çözmek, 18. Milli Eğitim Şurası kararlarını hayata geçirmek, eğitimdeki vesayeti tasfiye etmek, eğitim çalışanlarının mali ve özlük haklarını iyileştirmek, eğitim programlarının yeniden gözden geçirilerek "değerler eğitimi"  konusunu gündeme almak gibi önemli konular dururken, Bakanlığın sorun çözmek yerine, yeni sorunlar üretir bir yaklaşımla her gün eğitimcileri huzursuz edecek konularla gündeme gelmesini kabul etmek mümkün değildir dedi.

Bakanlığı, eğitim çalışanlarını huzursuz eden düzenleme ve beyanlardan uzak durmaya, eğitimin paydaşlarından görüş alarak, mevcut sorunlara eğilmeye davet eden Esen sözlerini şöyle bitirdi: 

Eğitim hizmet kolunda Genel Yetkili Sendika olarak, "Göçebe Öğretmen" uygulamasına kesinlikle karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.YORUMLAR :::

 1. abdulkadir haldeh
  11 Ekim 2011 Salı Saat 17:53 CEVAPLA
  Başkan beyi duyarlığından dolayı tebrik ediyorum. Sayın bakanın açıklamaları akıl karı değil. Buyursun bir okulu bir ay kendisi idare etsin o zaman okul idarecilerini daha iyi anlar. Mahmut bilir beyde tepki verirken "eşeği dövemeyen semerini döver" atasözündeki gibi gücü okul idarecisine yapıyor.
 2. mustafa bakış
  11 Ekim 2011 Salı Saat 09:15 CEVAPLA
  Eğitim-Bir-Sen'in değerli başakanını bu samimi görüşlerinden dolayı tebrik ediyorum. Söylemiş olduğu sözlerin hepsinin altına imzamı atıyorum. Özellikle okulların ödeneksiz bırakılması ve öğretmen-veli veya idare-veli'nin karşı karşıya getirilmesi çok sağlıklı bir durum değildir. Ben de çocuklarımın gittiği okula katkı yapan biri olarak diyorum ki; sayın bakanım önce alternatif sonra yargılama! Rotasyona da Türkiye'nin bütçesi yetmez.
 3. Drej Ali
  09 Ekim 2011 Pazar Saat 10:29 CEVAPLA
  Sayın EBS şube başkanının bu sözlerinin altına ben de imzamı atıyorum. Sayın Bakan çevresine topladığı eğitimci olmayan küçük bir toplulukla eğitimle ilgili kararlar alıyor. Böylece, MEB düşünce ve uygulamaları ile demokrasiden korkunç bir hızla uzaklaşmaktadır. Bir de buna ileri demokrasi demezler mi! Eğer ileri demokrasi buysa istemez; üstü kalsın.
 4. mahmut bilir
  09 Ekim 2011 Pazar Saat 10:27 CEVAPLA
  Bakanin yaptiklarini elestireceginize zamaninda velileri soyan okul yonetimlerini elestiriseydinizya
  kuyrugunuza mi basildi? Ben kendim hak veriyorum sizleri de kiniyorum simdiye kadar session vermediginiz icin...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

mustafa bakış isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de trafik kazası: 2 yaralı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sürücüsünün direksiyo [...]

1 gün önce...

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan LGS ve YKS açıklaması

Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "L [...]

1 gün önce...

Mardin'de kısıtlamanın kalkmasının ardından yoğunluk başladı

Mardin'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiy [...]

1 gün önce...

Mardin’de 434 aileye ayni ve nakdi yardım ulaştırdı

İnsani yardım çalışmalarına devam eden Mardin Umut [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası’nda tarım arazilerinin imara açılmasının önüne geçilecek

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Mezopotamya Ovası’n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar