Los Angeles’ta Mardin Rüzgari

Los Angeles’ta Mardin Rüzgari
10 Ekim 2011 Pazartesi Saat 12:34 1

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Los Angeles şehrinde Türkiye'nin dışında yapılmış en büyük ve kapsamlı Türk festivali olma özelliği taşıyan "3. Anadolu Kültür ve Yemek Festivali"ne Mardin damgasını vurdu.

Festivalin en çok ilgi gören stantları arasında bulunan Mardin’i dünyaca ünlü ressam İsmet Yedikardeş’in yanında, bakır, gümüş, altın ve taş ustaları, Mardin müzik ekibi temsil etti.

Yaklaşık 50 dönümlük bir arazide kurulan Türk festivalinin ilk gününün ziyaretçileri çoğunlukla öğrencilerdi. Festivali, ilk gününde, Los Angeles ve çevresindeki okullardan gelen 6 bin civarında öğrenci ziyaret etti. Selçuklu, Osmanlı, Hitit, Bizans, Roma gibi medeniyetleri simgeleyen maket kapılardan geçerek festival alanına giren ziyaretçiler, her bir kapının önünde o medeniyetin kıyafetini giyen mankenlerle fotoğraflar çektirdi. Devam eden günlerde de festival alanı, ziyaretçi akınına uğradı.

Festival alanında da İstanbul, Konya, Mardin, Van, Antalya, Isparta ve Burdur şehirlerini simgeleyen alanlarda, her bir şehre ait önemli yapıların üç boyutlu dev maketleri yer aldı. 50’ye yakın sanatçı ve yazarın katıldığı, 5 büyük ve 4 küçük standın kurulduğu festivalde, en büyük standın Mardin`e ayrılması oldukça dikkat çekti.

Vali Yardımcısı Selim Palamut`un başkanlığında; bakır, gümüş, altın ve taş ustaları, Mardin müzik ekibi, İl Kültür ve Turizm Müdürü ve  Valilik Proje Ofisi Koordinatörü’nden oluşan 12 kişilik ekiple festivale katılan Mardin ekibi oldukça yoğun bir hazırlık doneminin ardından, festivalde ilimizi temsil ettiler. 4 gün süren festival süresince gümüş, bakır ve taş ustaları, Mardin’in yerel özelliklerini taşıyan el sanatlarını dünyaya tanıtma imkanı buldular. Özellikle reyhani ekibinin konserleri Amerika`da yaşayan birçok milletten oluşan katılımcıları coşturdu. Hatta müziğin ritmine kendilerini kaptıran bazı katılımcıların, hareketli ezgilerle davul eşliğinde dans ettikleri gözlendi. Yapılan yöresel yemeklerimizden tadan özellikle Amerikalı vatandaşlar, çiğköfteyi oldukça beğendiklerini ifade ettiler.

Türkiye'nin her bir yanının farklı güzelliklerinin sergilendiği festival alanının Mardin bölümünde Mardin taşevlerinin üç boyutlu maketleri ziyaretçilerin akınına uğradı.

Açılış toplantısında ilimiz adına plaketi alan Vali Yardımcısı Selim Palamut, “Festival, ülkemizin ve yerelde ilimizin tanıtımı açısından çok etkili ve başarılı. Sevgi, kardeşlik ve barış gibi duygular, yoğun bir şekilde hissediliyor. Burada ilimizin tarihi, turistik ve sanatsal değerlerini dünyaya tanıtma imkanı bulacağız. İlimiz açısından oldukça gurur verici bir durum” dedi.

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSU VE AMERİKAN KONGRESİ ÜYELERİNE PLAKET

Festivalin açılışında, Vali Yardımcısı Selim Palamut, Los Angeles Baskonsolosu Aydın Topçu`ya ilimiz adına plaket takdim etti. Plaketten dolayı memnuniyetini belirten Topçu, “Mardin’in bilinmeyen güzelliklerini burada bizlere ve dünya halklarına gösterdiğiniz için teşekkür ederiz” dedi. Vali Yardımcısı Palamut, ardından Amerikan Kongresi üyeleri Laureh Sanchez ve Linda T.Sanchez`e, Mardin`in özel motiflerini taşıyan plaketi verdi.  Festivali çok anlamlı bulduğunu belirten Sanchez, “Bu festival bizleri birbirimize daha çok yakınlaştırdı. Sizleri ve ilinizi burada görmekten dolayı cok memnunuz. Bir hafta içerisinde bizler de Türkiye’ye geleceğiz. İleride ilinizi ziyaret etmek istiyoruz.” dediler.

Kedisine plaket takdim edilen Kaliforniya eyalet meclis üyesi Chris Norby ise, “Sizleri burada görmekten dolayı cok memnun olduk. Buralara daha sık gelmenizi istiyoruz. Bu plaket ve festival bizleri sizlere,  sizleri de bizlere tanıtma fırsatı oldu. Çok teşekkür ederiz” dedi. Sacremento Egitim Programlari Yöneticisi Dr.Ting.L.Sun`a da Vali Yardımcısı Selim Palamut tarafından plaket takdim edildi.

EN ÇOK İLGİYİ MARDİN GÖRDÜ

Onbinlerce kişinin ziyaret ettiği festivalde en çok ilgiyi Mardin gördu. Özellikle ilimizin  elsanatları ustaları ve reyhani müzik şölenine ilgi duyan vatandaslar, Mardin stant alanına adeta akın ettiler. Amerikan Kongre Üyesi Laureh Sanchez ve diğer kongre üyeleri, Mardin standını ziyaret ederek, reyhani müziği eşliğinde çiğ köfte yediler. Mardin badem şekeri, yöresel puşi, gümüş, bakır ve taştan eserler oldukça fazla ilgi gördü ve satıldı.
YORUMLAR :::

  1. Kuruntu
    12 Ekim 2011 Çarşamba Saat 08:48 CEVAPLA
    Birileri festival, karnaval, müzikal ve mideçal ile bir şeylerin üzerine şal örtüyor olmasın. Artık savaşlar daha naif ve ince...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Kuruntu isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gün sayıyorlar Babacan'ın partisinin ismi ve logosu belli oldu!

AK Parti'den istifa eden eski bakanlardan Ali Baba [...]

1 gün önce...

İki araç çarpıştı 4 yaralı

Kızıltepe ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonu [...]

1 gün önce...

Demokrat Parti’nin başına Mardinli bir isim…

1 Aralık’ta “Türkiye Demokrasi’ye Geçiyor” sloganı [...]

1 gün önce...

Şehir Merkezindeki Zahirecilere Çağrı

Ortadoğu’nun en büyük Kızıltepe hububat ticaret me [...]

1 gün önce...

2020 yılının ilk yarısı için bedelli ve dövizli askerlik ücreti belli oldu

Son dakika: 2020 yılının ilk yarısı için bedelli a [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN