Savur’da Dereler Kuruyor

Savur’da Dereler Kuruyor
17 Ekim 2011 Pazartesi Saat 15:24 1

Savur’da Savurluların başlıca geçim kaynağını oluşturan Kavakçılık son yıllarda baş gösteren su sıkıntısı nedeniyle yok olmakla karşı karşıya.

Binlerce yıllık tarihi ve Mimari dokusuyla Mardin’e en çok benzeyen ilçe olan Savur’da halkın başlıca geçim kaynağını oluşturan Kavakçılık ve bağ ekimi, ilçeden geçen Savur Çayı suyunun azalmasıyla adeta can çekişiyor.

Savur halkın büyük oranının tarımla uğraşarak geçimini sağladığı Kavakçılık, Bağcılık ve Sebzeciliğin yaşanan su sıkıntısı nedeniyle bitme noktasına gelindiğine işaret eden yöre halkı, yetkilileri tedbir almaya davet etti.

Savur Çayı’nın azalan suyunun bir doğa olayı olmakla birlikte suyun gelişi güzel kullanılmasından da kaynaklandığını ifade eden Mahmut Yavuz adlı vatandaş yetkililerden suyun adil şekilde kullanılmasını sağlamalarıyla birlikte farklı kaynaklar ve farklı alternatiflerin üzerinde durularak ilçedeki tarımsal yaşamın sürdürülebilmesi için çözümler üretmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Savur Çayı’nın Savur ilçesi ile birlikte Pınardere ve Durusu’nun da aralarında olduğu birçok yerleşim alanında tarımsal amaçlı olarak teknolojinin de yardımıyla kullanıldığına işaret eden Mahmut Yavuz, “Savur ilçemiz, dünyaca meşhur üzümleri, kirazları, kavakları ve doğal sebzeciliğiyle biliniyor. Bu saydıklarım bizim uğraş alanımız olan tarımda üretkenliğimizi ve çalışkanlılığımızın da göstergesiydi. Kavakçılık da sebzecilik de bizim bir nevi çalışma karekterimizi oluşturuyor. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki bu gidişatla ne kavak kalacak ne de bağlarımız. Hepsi günden güne kuruyor. Savur Çayı’nın suyu kuruyor. Olan su da; adil paylaşılmıyor. Pınardere ve Durusu’da su pompalar yardımıyla çekiliyor. Böyle olunca bahçemizi sulayacak su bulamıyoruz. Bu konuda başta tarım yetkilileri olmak üzere kaymakamımızdan da valimizden de milletvekillerimizden de yardım bekliyoruz. Suyun adil paylaşılmasını sağlasınlar ve buna da ek olarak çevreden farklı alternatif yollardan ilçemizde tarımsal amaçlı su kullanılmasını sağlayacak projeler üretsinler. Örneğin Göksu Barajı yada farklı yerlerden İlçemize su takviyesi yapılabilir. Bunun ivedilikle yapılması gerekiyor. Aksi taktirde ilçemizde tarımsal alanlar da üretim de yok olacaktır” diye konuştu.
YORUMLAR :::

  1. josef erdfem
    18 Ekim 2011 Salı Saat 00:22 CEVAPLA
    Savur suyunin bir kismini kurutan Mardin beldiyesidir. Dandane yakinlarinda actigi kuyularla Barman elfan Sure Sateh in tum suyunu atkilemstir. Savur suyunun buyk bir kismi ordan geliyordu. Ben olsam Mardin belediyesin dava acarim.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

josef erdfem isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kesintisiz Enerji için muhtar ve çiftçilerle görüştüler

Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Mardin İl Müdürü Hali [...]

1 gün önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

1 gün önce...

Belediye, Yaşlıları Evlerinde de Yalnız Bırakmıyor

Derik Belediyesi tarafından yalnız ve bakıma muhta [...]

1 gün önce...

Mardin Fosfatspor Umut Dağıttı

Mardin Fosfatspor, Afyon kampında karşılaştığı İst [...]

1 gün önce...

Mardin Tıp Fakültesini Hak Etmiyoru mu?

Dr. Mustafa Tekçe, Mardin'e kurulacak TIP Fakültes [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar