HDP'den Artuklu'ya Prof. Aday...

HDP'den Artuklu'ya Prof. Aday...
21 Ocak 2019 Pazartesi Saat 19:43 1

Artuklu Belediye Başkanlığı için aday adayları üzerindeki çalışmalarını sürdüren HDP, Artuklu için aday belirleme çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği öğrenildi.

AK Parti Artuklu Belediye Başkan adayının açıklamasını beklediği için aday belirleme çalışmalarını bir süreliğine erteleyen HDP, Artuklu Belediye Başkan adaylığı aday belirleme çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği öğrenildi.

Mardin Life Haber merkezinin edindiği bilgilere göre; HDP Artuklu Belediye Başkan adaylığı için Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurettin Turgay'ı aday olarak açıklaması bekleniyor.

Kızıltepe Gurs Vadisi Uluköy Mahallesi doğumlu olan İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay'ın ismi üzerine uzlaşıldığı ve adaylığının 25 Ocak Cuma Günü kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Bir süre televizyonlarda dini program yapan yapan Turgay, öğretim üyesi olarak görev yaptığı üniversiteden KHK kapsamında ihraç edilmiş, İzmir'den HDP Milletvekili adayı olarak gösterilmişti.

Prof. Dr. Nurettin Turgay Kimdir?

İlâhiyatçı. 5 Mayıs 1952, Uluköy / Kızıltepe / Mardin doğumlu. Kızıltepe Yüceli Köyü İlkokulunu (1965), Mardin İmam Hatip Lisesini (1970), İzmir Yüksek İslâm Enstitüsünü (1975) bitirdi. İmam-hatip ve vaiz olarak çalıştı. Yüksek lisansını 1991’de Dokuz Eylül Üniversitesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında, “Kur’an Tefsirinde Şart Edatlarının Rolü” konulu teziyle tamamladı. Doktorasını 1995’te, Selçuk Üniversitesi SBE Temel İslâm Bilimleri Bölümü Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında “Arap Edebiyatında Kısa Hikâyecilik” adlı tezi ile yaptı. 1996’da Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü, Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında yardımcı doçent öğretim üyesi oldu, aynı yerde dekan yardımcılığı görevine bulundu.

İlk yazısı 1975’te Diyanet Gazetesi’nde yer aldı. Makale, hutbe ve şiirlerini Dokuz Eylül Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet İlmi Dergi, Hakses, Fidan, Oku, Sur, Diyanet dergileri, Diyarbakır Söz gazetesi vd. yayımladı. Şamil İslâm Ansiklopedisi’nde çoğunluğu tefsir ağırlıklı yetmiş üç madde yazdı. Söz TV’de “İslâm ve İnsan” adlı bir program ve Diyarbakır Söz gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

ESERLERİ:

Ayet ve Hadislerle Ahiret (1979), Açıklamalı İzzi, Metin ve Tercümesi (1986), Arap Dili Belağatı ve Kur’an (1999), Kur’an Açısından Ahiret (1999), Hz. Ali ve Tefsirdeki Yeri (2001).

KAYNAK: 1974-75 Öğretim Yılı Türkiye Yüksek İslâm Enstitüsü Mezunları Yıllığı (1975), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

nurettin turgay ile ilgili görsel sonucu
YORUMLAR :::

  1. Adar
    23 Ocak 2019 Çarşamba Saat 01:07 CEVAPLA
    Başarılar hocam yolun acık olsun daima.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Adar isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardinli Hastanın karaciğeriyle hayata bağlandı

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde karaciğer yetmezl [...]

1 gün önce...

Kendi Müzesini kendisi açtı

57 yaşındaki Abdülmecit Akgül isimli vatandaş kend [...]

1 gün önce...

Tatil yapayım derken az daha canından oluyordu

Antalya'da boğulma tehlikesi geçiren Mardinli 20 y [...]

1 gün önce...

Oya Armutçu yazdı... Mardin’in yeni yüzü

GEÇEN hafta ‘diller ve dinler şehri’ Mardin’deydim [...]

1 gün önce...

İstismar davasında, sanığa 80 yıl 10 ay hapis cezası

Derik ilçesinde 2017 yılının Mart ayında yaşları [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN