Ahmet Türk'ten Gündem Değerlendirmesi

Ahmet Türk'ten Gündem Değerlendirmesi
09 Temmuz 2019 Salı Saat 12:57 14

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, gündemdeki TEDAŞ’ın MARSU’ya elektrik vermemesi ve çıkarılan işçiler ile gündemdeki diğer konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Basın Toplantı Odasında yapılan basın toplantısına, Eşbaşkan Türk’ün yanı sıra Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, belediye yönetimi ve basın mensupları katıldı.

Eşbaşkan Ahmet Türk, yaptığı açıklamada, 31 Mart yerel seçimlerin sonucunda halkımızın iradesiyle başkanlığa seçildiğini belirterek kayyum döneminde 80 milyon borç var iken elektriğin kesilmediğini Büyükşehir Belediye başkanlığına seçildikten sonra elektriğin 5 gün içinde kesildiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Ocak, şubat ve mart aylarının borcu ödenmemişti. Kayyum döneminde 12 milyonluk bir borç vardı. Bizim borçlandığımız ise 6-7 milyon civarında bir borç. Toplam borç şu an yaklaşık 20 milyon lira. Gelir gelmez TEDAŞ’la görüşmeler yaptık bundan sonra imkanlarımız nispetinde bu borçları ödeyeceğimizi söylemiştik. 80 milyona rağmen 3 yıl içinde elektrik kesilmedi ama biz geldikten 5 gün sonra elektriklerimiz kesildi. 19 Nisan’da elektriklerin kesilmesi bir hukuksuzluk ve algı yapma operasyonudur”

“80 MİLYON BORÇLU KAYYUMUN ELEKTİRİĞİ KESİLMEDİ”

Belediye olarak zor günler içerisinde olduklarını aktaran Türk, “Bugün elimiz kolumuz bağlanmış. Bütçemizde bir kuruş yok. Günlükleri toplayarak bir milyon 250 bin lira civarında parayı TEDAŞ’a verdik. Kayyum döneminde 80 milyon alacaklı iken elektriği kesmeyen TEDAŞ, ben seçildikten sonra 6-7 sefer elektriği keserek ve her gün bizi tehdit eden bir anlayış gerçekten tarafsız bir anlayış değil. Birilerinin baskısı üzerine bu elektrikler kesiliyor. Benim anlım açık. Burada belediyeyi ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. 500 milyon ihale ile yapılan asfalt işini, ben 100 milyon ile bütün bu işleri yaparım” diye belirtti.

Türk, “TEDAŞ, bugün yaptığı açıklamada, herhangi bir borcun ödenmediğini fakat biz imkanlarımızı zorlayarak geldiğimiz günden bugüne kadar 1 milyon 250 bin lira para ödedik. Cuma günü TEDAŞ müdürü ile konuştum. Parayı yatırdığımı söyledim fakat cumartesi günü halkımızı susuz bıraktılar” diye konuştu.

Kayyum döneminde MARSU’nun bütün borçlarına İller Bankası tarafından muvafakatname verildiğini belirten Türk, İller Bankası’ndan MARSU’ya her ay 3 milyon 600 bin lira gelirken şuana kadar bir kuruş dahi gelmediğini belirtti. MARSU’nun borcunu kapatmak için çalışmalar yaptıklarını, kayyum döneminde günlük 750 lira toplanırken şuan yaklaşık 4 bin lira topladıklarını ifade eden Türk, yapılanların sadece elektrik meselesi olmadığını siyasi ve algı operasyonu olduğunu vurguladı.

“HIRSIZLIK VE BELEDİYE ALEYHİNDE PROPAGANDA”

İşten çıkarılmalara değinen Türk, şöyle devam etti: “Günlerdir basına aleyhimizde demeç veren Şeyh Davut Gökoğlu, belediyemizin halka hazırlamış olduğu yardım kolilerini çalmıştır. Şuan arkanızda hırsızlık videosunu görüyorsunuz. Bununla birlikte Gökoğlu ve bazı personeller, seçilmiş Büyükşehir Belediye Yönetimine hakaret ve küfürler ederek, belediye içerisinde aleyhimizde propaganda faaliyeti içerisindeydiler. Yani görevlerine son verilme gerekçeleri hırsızlık ve belediye aleyhinde propaganda. Belediyenin eşyalarını çalanlar daha sonra işten çıkarılınca, “Şehit aileleri” işten çıkarılıyor diye yaygara koparıyorlar.”

“Bir milyar (eski para ile bir kattriliyon) borç ile kayyumdan devraldım. MARSU’ya bir kuruş gelmiyorsa bunun müsebbibi ben değilim. Siyasi hesaplardan dolayı fazla işçi alınmışsa bunun muhatabı ben değilim. Bunun nedeni ben değilim. Şimdi şehit ailesi diyorlar. Mardin’de kaç tane şehit ailesi var. 163 kişi çıkartılmış. Burada ifade edilen 6 kişi şehit ailesiymiş. Devletin çıkarmış olduğu bir yasa var. Her şehit ailesinden iki kişiyi devlet çalıştırmak zorunda. Belediye değil devlet almak zorunda. Çıkarılan 3-5 kişi için şehit aileleri çıkarıldı diye bir yaygaranın aslı yoktur. Kimin ne olduğunu sormamışım. İşe gelmeyen, gece gündüz belediyenin aleyhinde propaganda yapan, farklı ilişkiler içerisinde olanlar, hırsızlık yapanlar, bu yönetime hakaret edenlere de elbette biz göz yummayız.”

“Bugün itibari ile KENT A.Ş’de toplam 2 bin 209 personel çalışmaktadır. Şu ana kadar 163 kişi işten çıkarıldı. 163 kişiden 9 kişi kendisi istifa etmiş. 78 kişi Mardin Büyükşehir Belediyesporun sporcularıdır. Belediyespor yöneticileri defalarca belediyeye davet edildiği halde, belediyeye nezakaten dahi olsa gelmemişlerdir. Gelmedikleri gibi bilgimiz dışında Mardin Büyükehir Belediyesporun ismi de değiştirilmiştir. İşten çıkarılan sporcuların belediyemize aylık maliyetleri 266 bin 651 lira olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda yapılan sözleşme ile daha öncede bunlara 800 bin lira para aktarılmış. Bunların sözleşmelerini iptal ettim. Belediye bunları besleyecek durumda değil. Bütün samimiyetimle söylüyorum çıkarılanların kim ve neci olduğuna bakmadık. 17 kişi ise 30 Mart Cumartesi yani seçimlere bir gün kala belediyenin kapalı olduğu gün işe alınmış ve bunların hiçbiri işe gelmemiş bunları çıkardık. Bunlar usulsüz alındıklarından dolayı sözleşmelerini fesh ettik. 2019 Ocak ve şubat ayında işe alınan 23 kişi yine işe gelmeyip mesai yapmadıkları için işten çıkarıldılar. Seçimin ertesi günü 1 Nisan günü itibari ile 19 kişinin işe girişi yapılmıştır. Yapılan bu işlem ahlaki değildi. Bunlarda işe gelmediklerinden dolayı çıkarıldı.”

Yapılan işçi alımlarına da değinen Türk, “Geldiğimiz günden beri 16 kişi işe almışız. Bunlardan 5’i benim korumalarımdır. Geçmişten beri benim akrabalarım benim korumalığımı yapıyor. Belediye başkanı olmadan önce de korumalığımı yapıyorlardı. Korumamı seçme hakkı bana ait. Milletvekilliğinden düştüğüm zaman benim yeğenlerim ve akrabalarım korumalığımı yapıyordu. Bunun propagandasını yaparak ailesini, PKK’leri, işe almış gibi göstermek ahlaka uygun değil. Yalanlarla bizi yıpratmaya çalışanlara verilecek cevabımız vardır. Anlımız açık bunun cevabını her zaman verebiliriz” diye belirtti.

“YOLSUZLUKLARI ORTAYA ÇIKARDIĞIMIZ İÇİN HEDEF SEÇİLDİK”

Büyükşehir Belediyesi yasasına göre memur ve işçi ücretlerinin bütçenin yüzde 30’unu geçemeyeceğini söyleyen Türk, şu an bütçenin yüzde 39’unun işçi ve memur ücretlerine gittiğini ve ne olursa olsun bunu yüzde 30’a indireceğini söyledi.Yani yasaya göre 7 milyon 340 bin lira bütçeyi zarara sokan bir durumla karşı karşıyayız. Ancak biz yüzde 30’u geçersek hakkımızda dava açılacak. Bunun faturası bize çıkarılacak bundan dolayı bunu yüzde 30’a indirmek durumundayız” dedi.

Yolsuzlukları ortaya çıkardığımdan dolayı hedef haline geldiğini vurgulayan Türk, yapılan harcamalar hakkında şunları dile getirdi: “Seçim döneminde cumhurbaşkanı dahil bakanlara verilen hediyeler 576 bin lira. Cumhurbaşkanına yaklaşık 130 bin liralık hediye alınmış. Bütün bu hediyeler belediyenin bir daire başkanın oğlunun dükkânından alınmış. Ama dükkâna gidip baktığınız zaman burada 100 bin liralık hediyelik bulamazsınız. Bakanlara 20 bin ile 30 bin lira arasında hediye verilmiş. Oysa söz konusu dükkanda 100 bin liralık gümüş bulamazsınız. 576 bin liralık hediye sadece bir daire başkanının dükkanından alınmış. Önemli olan halka hesap verebilirliktir. Ben bu hesabı halka vereceğim. Yolsuzluk varsa hepsini ortaya çıkaracağım. Bir ay içerisinde her gelen bakana 200, 300, 180, 240 bin yemek verilmiş. Bir defa 288 bin liralık 4 bin 210 kişiye yemek verilmiş. Araştırıyorum Mardin’de 4 bin 210 kişinin sığacağı lokanta ve hiçbir yer yok. Ben Sayın Cumhurbaşkanının 136 bin 944 liralık bir hediye aldığına inanmıyorum. Sayın Cumhurbaşkanından randevu istedim. Bütün bunları sormak için. Bütün bu yapılanların kendisinin bilmesi açısından. Ben randevu istedim verir mi vermez mi bilmem. Kızıltepe’de 16 masası ve her masada 4 sandalyesi olan bir lokantada bir milyon 33 bin lira fatura çıkarılmış. Bir diğer örnek ise sayın Cumhurbaşkanı buraya geldiğinde araçlar tutulmuş, 15 tane taksi 3-5 tane minibüs. Bir hafta için 332 bin liralık bir fatura kesilmiş. Bir haftalık tutulmuş. Toplasan hepsi 50 bin lira etmez. Bir hafta için aynı arabaları tutarım 50 bin lira tutarsa gelin bunun hesabını benden sorun. Bu fatura 950 bin lira olarak yazılmış. Faturayı alan arkadaş “ben bu faturayı alırsam benim başım yanar” demiş. Pazarlık sonucunda 950 bin liralık fatura 332 bin liraya iniyor. Eğer fatura sahte değilse 950 bin liradan 332 bin liraya nasıl iner.”

“Bazı yolsuzlukları ortaya çıkardığımız için bizi hedef olarak seçtiler. Etkili olan birisi bizi hedef olarak seçti. Yanlışlıkları ve yolsuzlukları kamuoyu ile paylaşmak durumundayım. Sizinle iki örnek paylaşacağım. Açık ihale usulü ile parke işlerini en fazla metrekaresini 25 liraya vermişiz. Kayyum ise davet usulü ile birkaç firmayı davet ederek kapalı ihale yapmıştır. Parke ihalesinin birini metrekare başına 49 liraya diğer ihaleyi de metrekare başına 56 liraya vermiş. Yani açık ihale ile yaptığımızın iki katı bir fiyat ile firmalara verilmiş.”

“ENKAZ DEVR ALDIK”

Kırsal mahalle yollarının tamamının bozulduğunu ve bir enkazı devir aldıklarına dikkat çeken Türk, algı operasyonları ile karşı karşıya olduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Kayyumdan sonra benim hedef haline getirildiğimin de farkındayım. Ama şunu söylüyorum bildiğiniz ne varsa getirin. Haksızlığı, hukuksuzluğu ve yanlışları önümüze koyun. Ama lütfen iftira atmayın, yalan söylemeyin. İftiranın sonu yok. Bu iftiraları da boşa çıkarabiliriz. Birileri her gün birilerinin talimatı üzerine açıklama yapıyor. Birileri TEDAŞ’a zorla elektriği kestirerek bizi halk ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Halkımız da bunun niçin yapıldığını çok iyi biliyor. Değerli basın mensupları size vereceğimiz fatura ve belgelerle bunları dile getirin ve lütfen tarafsız olun. Eleştireceğiniz şeyler varsa gelin bana sorun bunun yanıtı vermediğim zaman istediğiniz şekilde kullanın”

“Bana yönelmenin nedenini çok iyi biliyorum. Ben bugün halkın iradesi ile gelmişim. Ama maalesef bugün bu ülkede halkın iradesinin kişiselleştirildiği bir dönemi yaşıyoruz Elbette halkın iradesiyle gitmenin en doğrusu olduğunu biliyorum. Biz buna da hazırız. Böyle bir uygulama yaparlarsa. Kayyumda alırlar, cezaevinde de atarlar, bin bir şey yapar. O konuda da hazırım. Ama iftiralara hazır değilim. Bu iftira kampanyası sadece bana değil halka da zarar veriyor. Halkı da rencide ediyor. Oyunu verenleri de rencide ediyor.”


KAYNAK: BASIN BÜLTENİYORUMLAR :::

 1. Rıfat Zerdaroğlu
  11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 11:58 CEVAPLA
  Halk sizi seçti güzel, ama siz tutturmuş kayyum kayyum borç para yok deyip ağlıyorsunuz, eleman çıkarmak ile belediyecilik olmaz, artık icraat bekliyoruz, gelin Kızıltepe nin yollarını bakmanızı istiyoruz, Kızıltepe sizin için çok önemli
 2. Halid Bin Velid
  11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 10:59 CEVAPLA
  Gerçek dostlar birbirine güzel şekilde,övgülerle konuşanlar değil,birbirine hakikat üslubunca ve usulüyle konuşanlardır. ''Ümidi kaybedenin yarını olmaz. Konuşmaktan korkmayın.''
 3. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 4. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 5. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 6. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 7. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 8. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 9. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 10. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 11. Mardinli
  10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 01:15 CEVAPLA
  Adam haklı beyler şimdi dağılabilirsiniz
 12. zavallı mardin
  09 Temmuz 2019 Salı Saat 13:38 CEVAPLA
  mızıkçı çocuklar gibisiniz. 'bana para kalmadı bende oynamıyorum' sen üret sen fikir geliştir canım elinden tutan mı var. etrafında bi sürü sığır var ne işe yarıyorlar. tabi beyin yok ki fikir olsun
  • vaf mardinim vaf
   11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 11:36 CEVAPLA
   Soylediklerine kendin bile inanmıyorsun ve kesin sende o kayyumdan beslendin şakşakçılar gibi, söyle bakalım sen ne satın belediyeye ki karşılıgında ne aldın.. insan ol biraz, dünya alem kayumun ve onun daire başkanlarının ne yaptığını, nasıl yediklerini biliyor...örnek f... k.........? bakınız mercedes chip...
  • Zavallı insan
   10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 12:39 CEVAPLA
   Sende hem vicdan hem de beyin yok. Tarafgirliğiniz kör etmiş sizleri. Öncekiler beyinle mi yaptilar yoksa başka bir şeyle mi? Bu adamları sevmeyebilirsiniz. Ben de sevmiyorum. Ama bu kadar vicdansız olamazsınız

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Zavallı insan isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de 4 mahallede sokağa çıkma yasağı!

Mardin'in Midyat ve Dargeçit ilçeleri kırsalında t [...]

1 gün önce...

Kısıtlamaya uymayan 9 bin 583 kişiye ceza

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, k [...]

1 gün önce...

Mardin'de Lezzetin Yeni Adresi: NUCAN Restaurant

Mardin’de Restaurant sektöründe faaliyet gösteren [...]

1 gün önce...

Dicle Kalkınma Ajansına personel alınacak

İstihdam edilmek üzere Dicle Kalkınma Ajansına (D [...]

1 gün önce...

Mardin'de okul kültürü yeniden inşa edilecek

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), “Tüm Bireylerin [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7