Vatandaş Kalıcı Çözüm İstiyor

İki Kuruma da Tepkili Vatandaş Kalıcı Çözüm İstiyor
09 Temmuz 2019 Salı Saat 16:02 1

Mardin Büyükşehir Belediyesi biriken elektrik borcunu ödemeyince, Dicle EDAŞ su pompaları istasyonunun elektriklerini kesti, şehir susuz kaldı. Bidonlarla su ihtiyacını karşılamaya çalışan vatandaş, durum tepki gösteriyor. Sıcakların 42 dereceyi bulduğu Mardin’de susuz kalan vatandaşlar, her iki kuruma tepkili.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Dicle EDAŞ ise karşılıklı basın açıklamalarıyla birbirlerini suçluyor. Dicle Elektrik, Mardin Büyükşehir Belediyesine ait içme suyu pompa istasyonunun enerjisinin, ödenmeyen ve mahkeme kararı dışında bulunan yeni borçlardan dolayı kesildiğini, kesme işleminin eski borçlarla ilgili alınmış mahkeme kararıyla alakalı olmadığını belirtti.

Su kesintisinden dolayı yazın ortasında perişan olduklarını anlatan Mardinliler ise MARSU ve DEDAŞ arasındaki çekişmeden kendilerinin zarar gördüğünü belirterek, yetkililerden soruna kalıcı çözüm bulmalarını istediler.

“Şehrin göbeğinde susuzluk yaşıyoruz”

Sıcakların 42 dereceyi bulduğu Mardin’de susuz kalan vatandaşlar, sorunun çözülmesini istiyor.

10 gündür susuz olduklarını ifade ederek duruma adeta isyan eden ev hanımı Arife Belek, şunları söyledi:

“Yaklaşık 10 gündür musluklardan su akmıyor, bizde suyu akan çeşmelere giderek bidonlarla su getirip ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz, ancak bu şekilde olmuyor ki… Bu yetmezmiş gibi bir de sabah gelmişler su faturası yazıyorlardı. Bir haftadır çocuklarımın başını yıkamamışım. Bu devirde köylerde bile artık su olmasına rağmen şehrin göbeğindeyiz ama suyumuz yok. Kaç gündür perişan olmuşuz, yetkililer bir an önce buna bir çare bulmasını istiyoruz.”

Nirvana Bloklarında ikamet eden Ziya Demir ismindeki vatandaş, “Mardin’de yaşanan su kesintisinin daha önce de yaşanıyordu. Ancak ilk defa bu kadar etkilendik. Çünkü artık su tankerlerine de izin verilmeyince perişan duruma düştük. Düşünün üç gündür evde su yok ve pet şişelerle ihtiyacımızı gideriyoruz. Yetkililer Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya bir el atsın. Kayyum ve HDP arasındaki çekişmenin kurbanı biz oluyoruz.”dedi.

Ravza Caddesinde apartman görevlisi olan Ahmet Belek ise halkın adeta su kesintisi ile cezalandırıldığını belirterek, “Bu yazın ortasında 40 derece sıcaklığın altında yapılan su kesintisi zulümdür. Bu zulme yetkililerinin araya girmesi ile son vermesi lazım. Camilere gidiyoruz abdest almak için bile su yok. Halkımız perişan durumda. Apartmanlara su tankerleri ile su taşınmasına da artık izin verilmiyor. Lütfen sesimizi duyun artık.”diyerek tepki gösterdi.

“Mardin’e yakışmıyor”

10 gündür suyun akmadığını ve Mardin gibi kadim bir şehre yakışmadığını belirten Belek, “10 gündür su yok, tankerler de yok, belediye sattırmıyor, mağduruz. Şehrin göbeğinde susuz kalacağımız aklımın ucundan bile geçmiyordu. Millet aya çıktı, biz hala su problemi yaşıyoruz. Hemen yanı başımızdaki Gurs’ta akıyor, deniz dolar. Beyaz Su’da su akıyor toplasan deniz olur. Sultan Şeyhmus’ta hakeza ama memleket susuz. Yetkililere buradan bir çağrı yapıyorum: Bu işle ilgilenin, millet perişan oldu. Mardin’e yakışmıyor.”dedi.
YORUMLAR :::

  1. Rezalet
    09 Temmuz 2019 Salı Saat 18:41 CEVAPLA
    Bu bölgenin insanıyım. 4 yıldır Mardin de ikamet ediyorum. Bu rezillik sürekli oluyordu. Ama tankerlerle şu durunca ayyuka çıktı. Her ay su faturasından daha fazla, tankerle getirilen suya para ödüyoruz. Hem de 4 yıldır. Gelen cebini doldurmakla meşgul. Altyapı ve kanalizasyon yok. Bina çevreleri lağım deposu olmuş. Tek kelimeyle sahipsiz bir memleket.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Rezalet isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DEVA Partisi'nde Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atıl [...]

1 gün önce...

Şahin’den “Fakülte” değerlendirmesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin ilçeye büyük bir ka [...]

1 gün önce...

Nusaybin Emniyeti Kovit-19 önlemleri için seferber oldu

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Murat Sönmez öncülüğü [...]

1 gün önce...

Cadde ve sokaklarda dezenfekte sürüyor

Mardin'de, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını [...]

1 gün önce...

Mahalle muhtarı giriş ve çıkışı yasakladı

Derik bağlı kırsal Ambarlı Mahallesi Muhtarı Fera [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN