Eğitimde alışverişin adresi; Güneş Kırtasiye

Eğitimde alışverişin adresi; Güneş Kırtasiye
11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 00:53 4

2019 - 2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla velilerde kırtasiye alışveriş telaşı başladı. Uzmanlar velilere fiyat ve kalite konusunda çağrıda bulunarak, her ucuz malın kalitesiz her pahalı malın da sağlıklı olduğu konusunda uyarıda bulundular.

Okul ihtiyaçları için kırtasiyecilere akın eden veliler başta okul çantası, defter, kalem, silgi gibi temel ihtiyaçlarını almaya çalışırken çocuklarının okula eksiksiz bir şekilde göndermenin hesaplarını yapıyorlar.

Güneş Kırtasiye yetkilisi Abdurrahim Güneş, 2019-2020 eğitim öğretim yılı hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Velilerin okulların açılmasıyla hazırlıkları tamamlamanın telaşına düştüğünü belirten Güneş, velilerin kırtasiye malzemesi alırken çok dikkatli olmaları gerektiğini dikkat çekti.

Okulların açılmasıyla birlikte yoğunluğun daha da arttığını ifade eden Güneş "Öğrencilere alınan malzemeler yaklaşık 1 yıl boyunca kullanılacağı için çok dikkatli olunmalı. Bu nedenle veliler çocuklarına kesinlikle kaliteli malzeme almalarını öneriyorum. Çünkü piyasada korsan kırtasiye malzemesi satan bir sürü yer var. Korsan ürünlerde de kanserojan maddeler var. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı için herkes kaliteli kırtasiye ürünlerini tercih etmeli. Okul sezonu başlar başlamaz, her önüne gelen tezgah açıp kırtasiye malzemesi satabiliyor. Alışveriş mağazaları hemen kırtasiye bölümü açabiliyor. Her ucuz mal kalitesiz her pahalı mal da sağlıklı değil. Unutmayalım ki, kırtasiye kırtasiyeciden alınır. Buradan velilerimizi uyarmak istiyorum. Fiyatta kanmamak istiyorlarsa, her hangi bir üründe mağdur olmamak istiyorlarsa bu işin erbabı olan noktaları tercih etmeleri gerekiyor.

Tüketici kırtasiye ürünlerinde kolay yanıltılır

Kırtasiye ürünleri genelde eğitim sezonu başında tek seferde alındığı için tüketici çoğu zaman yanılabilmektedir. Çünkü tüketici diğer alışverişlerde olduğu gibi kırtasiye sektöründeki fiyatları pek bilemez. Alışverişler de genellikle çocukla birlikte ve yoğunluk içerisinde olduğundan fiyatları karşılaştıracak bilgiye de sahip olmaz. Okuldan verilen listeyi tamamlamaya çalışır.

Sektöre geleneksel olarak baktığınızda, kırtasiyecilik dönemsel bir iş olarak yapılagelmiştir, bir bakıma bırakın alıcıyı, satıcının da aslında çok tanımadığı bir sektördür. Kırtasiye’de ürünlerde müşterinin dikkatini çekebilecek birkaç üründe uygun fiyat politikası uygulanır. Yan ürünlerde ise veliyi yanıltacak şekilde üç dört kat fazla fiyatlar oluşturulur.

Bu manada ciddi altyapısı olmayan satış noktalarında satıcı, ürünü tanımazsa, kalitesini bilmezse sonuçta müşterisine verimsiz bir alışveriş sunmuş olur.

Çünkü kırtasiye sektöründe şu anlayış oluşmuş. Yılda üç dört gün satış yapıp vurgun vurmak gibi bir anlayış yerleşmiş. Herkes o dönemde nasıl para kazanırızın peşine düşüyor.

Tüketici, gereksiz tüketime zorlanıyor!

Raflarımızda gereksiz ürün, lüzumsuz ürün bulundurmuyoruz. Çünkü çocuk bazen albenisine kapıldığı ürünlere meylediyor. Gereksiz ürüne yönelebiliyor. Biz bunu ölçüler içinde tutuyoruz. Hem çocuğun zevkine, hem de ailenin bütçesine hitap eden, ihtiyacı da tam karşılayan bir strateji izliyoruz. Hatta bazı ürünleri ihtiyaçtan ziyade çocuğun albenisine kapılacağı ürünler ise ve ihtiyaç dışı ise aile bütçesini de gözeterek bazen rafımıza dahi almıyoruz. Müşterinin ürünü yanlış almaması ve gereksiz ödeme yapmaması için gereksiz ürün çeşidi yapmıyoruz. Ürün portföyünü ona göre ayarlıyoruz.

Fakat bu da yanlış anlaşılmasın. Raflarımızda A’dan Z’ye ihtiyaç duyulan tüm ürünler var. Müşterilerimiz, Kırtasiye sektöründe ihtiyaç duyulan her türlü ürünü raflarımızda bulabiliyorlar.

Sonuç olarak veli, öğretim yılı başında okul ihtiyacı olan kırtasiye ürününü dışarıdan temin ettiği ile bizden temin ettiği arasında yarı yarıya fark oluşur. Bizim oluşturduğumuz bu özenli fiyat ve ürün politikamızla velinin lehine ciddi bir kazanç sağlar.

Hatta ilk başladığımızda müşterilerimizde bazı çekinceler oluştuğunu gördük. Fiyat çok uygun olunca acaba, diye düşünen, kaliteyi sorgulayan müşterilerimiz oldu. Fiyatlara inanamadılar ilk anda. Sonrasında istikrarlı bir üretici tüketici ortamı oluştu ve şu anda bu anlamda ciddi bir tüketici kitlemiz var kırtasiye sektöründe.

Daha istikrarlı ilerleme ve büyümenin peşindeyiz.

Bu sebeple tüm yaptırdığımız ürün portföyü, çeşidi, fiyatlandırması hep bu ideal çerçevesinde oluşuyor. Açıkçası biz, bu yıl nasıl maksimum para kazanabiliriz’den ziyade, uzun soluklu bir kalite çizgisi oluşturalım diye bakıyoruz. Yani bir kalite ve güven oluşsun, doğal olarak bu zaten uzun vadede kazanç oluşturacaktır diye düşünüyoruz.

Kırtasiyede sağlıklı ürün çok önemli!

Defter ve kalemler başta olmak zere birçok kırtasiye ürünü çocukların tenine temas ediyor. Bu ürünlerde standartlara dikkat etmek gerekiyor. Mesela defter konusunda veli, uygun olduğunu düşünerek kilo ile defter alıyor. Çocuk sayfayı her çevirdiğinde parmağını diline sürüyor ve defterin yaprağını çeviriyor. Ve bu defteri yıl boyu kullanıyor. Bu kağıdın üretiminde kullanılan kimyasallar, boyalar cidden önemlidir.

Buna dikkat edilmesi gerekir. Biz bu konuda sağlığa zarar vermeyecek şekilde ürün kullanarak üretim firmaları tercih ediyoruz. Çocukların direkt olarak sağlığını ilgilendiren bu gibi konularda ürünün ucuzunu satalım diye bir endişeye giremeyiz.

Eğitim-Öğretimde Çanta da önemli bir faktör

Örneğin bizim okul çantalarında bir stratejimiz var. Kendimiz özel seçiyoruz. Araştırmalarımız sonucunda özellikle çantada sıkıntı oluşabilecek alanları tespit ettik ve çözüm ürettik. Mesela ürettirdiğimiz okul çantalarının hepsi çift dikişlidir. Sırt kısımları ortopediktir. İçinde özel toz ve leke korumaları vardır. Kopma ihtimali olan yerlerde zikzak dikişler yaptırıyoruz. Fermuarlarda pislik kapaması denen işlemi mutlaka yaptırıyoruz ki, bu bozulmanın baş sebeplerinden biridir. Sırt bölmesinde özel bir alan olmazsa çocuk terlediğinde çanta ile vücudu arasında geçişler başlar ve olumsuz bir durumdur. Çocuğun terinin çanta içeriği ile temas etmemesi için ara malzeme geliştirdik ve çantalarımızda bunu uyguluyoruz. Bu sadece bizim ürettiğimiz malzemelere özel bir durumdur.

Çanta ile ilgili ilginç bir örnek de vermek istiyorum. Örneğin büyük zincir marketlerde satılan çantalarda genelde toplu imalattan dolayı tip ve karakter olarak bir benzeşme vardır. Adeta çocukların sırtında elinde çantayı gördüğünüzde hangi market zincirinden aldığını seçebilirsiniz.

Aileler kırtasiye malzemeleri alırken dikkat etmeli ve kaliteli malzemeleri tercih etmeleri lazım, çünkü korsan malzemelerde kanserojen madde var. Bunun için ailelerden dikkatli olmalarını istiyoruz. Çocuklarının sağlıkları için kaliteli malzemeleri almaları gerekir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca tüm yardımcı kitap, kaynak ve setlerde bol çeşit ve indirimli satışların başladığını ifade etti.YORUMLAR :::

 1. nimet
  18 Eylül 2019 Çarşamba Saat 18:40 CEVAPLA
  reklam kokan hareketler bunlar. vallah ben memnun değilim. çünkü pahalı satoyorsun.
  • abdurrahim
   30 Eylül 2019 Pazartesi Saat 19:33 CEVAPLA
   sayın nimet bey hele açık kimliğini yaz ve gel yüz yüze görüşelim . neyi ne zaman pahalı satmışız öğrenelim.. . Kırtasiyeciler arasında da ucuza satıp piyasayı düşürüyoruz diye sevilmiyoruz...
 2. ali
  13 Eylül 2019 Cuma Saat 12:28 CEVAPLA
  hey maşallah

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ali isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN