Ak Parti Doğu'dan doğru aday çıkarabilecek mi?

Ak Parti Doğu'dan doğru aday çıkarabilecek mi?
10 Nisan 2011 Pazar Saat 01:01 3

Kürt sorununu ilgilendiren konularda vitrinde sadece BDP liler var. Dikkat ederseniz Kürtlerin tek temsilcisi gibi onlar davranıyorlar.

Haber 7 yazarı Mehmet Acet'in köşe yazısı...

Kürt sorununu ilgilendiren konularda vitrinde sadece BDP liler var. Dikkat ederseniz Kürtlerin tek temsilcisi gibi onlar davranıyorlar.

Şu bir gerçek ki, Ak Parti’nin Doğu ve Güneydoğu illerini temsil eden milletvekilleri, şu son yasama döneminde birkaç istisna hariç, kötü sınav verdiler.

Yerel ilişkilerden başlayacak olursak; bu vekillerin pek çoğunun, seçmenle sıcak temas sağlamak bir yana dursun, bir kısmının seçilip geldikleri illere bile hiç uğramadıkları (ya da uğrayamadıkları) biliniyor.

Ama onların karnesini daha da kötüleştiren bir şey daha var.

Asıl anlamı kürt sorununun çözümüne dönük adımların atılması olan açılım sürecinde, bölgeyi temsil eden Ak Partili vekiller, her ne hikmetse göz önünde olmamayı tercih ettiler.

(Hüseyin Çelik, Dengir Fırat, Abdurrahman Kurt, İhsan Arslan gibi isimlerin bireysel çabaları ve cesaretleriyle sürece yaptıkları pozitif katkıları ayırmak kaydıyla bunu yazıyorum.)

Aslında bir yerde şunu demek istiyorum.

Sayıları BDP’li vekillerden çok daha fazla olmasına rağmen Ak Partili bölge milletvekilleri, hem kürt seçmenin taleplerini karşılama, hem de ve daha önemlisi batı illerinde yaşayan ve açılım sürecine korkuyla bakan kesimleri ‘teskin etme’ konusunda, üzerlerine düşen misyonu yerine getirememişlerdir.

Buna dair örnekler de verebilirim elbet.

Mesela, Habur’daki o malum gelişmeler yaşanırken, çıkıp bölge halkının önemli bir bölümünün bu durumdan rahatsızlık duyduğunu anlatmak onların göreviydi.

Ki o sancılı günlerde perde arkasında, Habur’daki PKK-BDP şovunun aslında oralarda geniş kitleleri rahatsız ettiğini söylüyorlar, ama yazık ki bunu çıkıp toplumun önünde dile getir(e)miyorlardı.  

Bir de kürt seçmenin temsili konusu var tabi.

Kürt sorununu ilgilendiren konularda vitrinde sadece BDP liler var.

Dikkat ediyor musunuz bilmiyorum Kürtlerin tek temsilcisi gibi onlar davranıyorlar.

Oysa Kürtler Ak Partiye BDP’den daha fazla oy veriyorlar.

Bunun kamusal alandaki karşılığının da öyle olması beklenmez mi?

Cengiz Çandar’ın bulduğu tabirle ‘kürt sokağının’ doğru taleplerini seslendirip, BDP’nin istismar ettiği alanlarda onlardan ayrışık bir pozisyon tutmak, milli birlik ve kardeşlik projesine daha fazla katkı vermez mi?

Hiç olmazsa bölücülük çağrışımı yapan Demokratik Özerklik, Ös Savunma Gücü gibi kavramların bölgede yaygın bir kabul görmediğini, Kürtlerin büyük bölümünün bu kavramlara sıcak bakmadığını anlatabilirlerdi.

İşte şimdi bu yeni dönemde Ak Parti’ye ve partinin Doğu-Güneydoğu milletvekili adaylarına böyle bir şans doğmuş durumda.

Ak Parti’nin birlik beraberlik mesajlarını taşıyabilecek, Kürtlerin makul çoğunluğunun BDP çizgisinden uzak olduğunu söz ve temsil yetenekleriyle belirginleştirecek adaylara ihtiyaç var bu dönem.

Referandum öncesi, sadece birkaç kürt aydının açıktan ‘evet’ oyu vereceklerini söyleyerek PKK çizgisinden farklı renkler olduğunu göstermeleri, ne kadar rahatsız etmişti BDP’lileri hatırlıyor musunuz.?

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>YORUMLAR :::

 1. selam
  11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 12:25 CEVAPLA
  Qoseri denilen mahlukata sesleniyorum ben hayatımda qoser diye bi isim duymadım duymak da istemem güya kızıltepenin adı qoser yalaan kızıltepenin asıl adı Tel ahmar Ir öz arapça isim . Köy göçlerine kadar da çoğunluk Arplardaydı.Hatta a.hamit çelik belediye başkanı seçildi araplardan. Bir de Kürdistan deniliyor Güneydoğu asla Kürdistan değil:Doğu anadoluya bu ism verilmişti G. Doğu Çoğu Arap. Elinişzi çekin Bu güzelim Arap bölgesinden Dağlarınıza inlerinize gidin BU Türk,iyeni,n bi parçası ilelbed arap kalacak.
 2. mahmut
  10 Nisan 2011 Pazar Saat 14:17 CEVAPLA
  Ak parti mardinde özellikle çok tanınmış güçlü insanları aday yapmalı mesela Süleyman çelik olabilir veysi şahin oalbilir süleyman bölünmez olabilir..
 3. qoseri
  10 Nisan 2011 Pazar Saat 13:37 CEVAPLA
  AKP Kurdistan'da tabela partisi olacak bunu en yakın zamanda herkes görecek..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

mahmut isimli yorumcuya cevap yazıyorsunuz...

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

14 Branşta 12 bin sağlık personeli alınacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabınd [...]

1 gün önce...

4 Mahalledeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Mardin'in Dargeçit ve Midyat ilçelerine bağlı 4 kı [...]

1 gün önce...

Rehabilitasyon merkezi sokak hayvanlarını hayata bağlıyor

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, su [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7