Habur'dan geçişler hızlandı, bin araca yaklaştı

Habur'dan geçişler hızlandı, bin araca yaklaştı
23 Mart 2020 Pazartesi Saat 13:41 0

Coronavirüs salgını nedeniyle aksamalara neden olan Habur Sınır kapısındaki geçişlerin daha hızlı sağlanması için yapılan girişimler sonuç verdi, UND'nin girişimleri sonucu haburdan günlük araç geçişinin bin'e yaklaştığı kaydedildi.

Uluslararası taşımaçılığın coronavirüs [COVİD-19]’dan dolayı Irak ile yapılan taşımacılığın ilk vakanın belirlenmesinin ardından Irak ve İran sınır kapılarının geçişlere kapatılmasının ardından yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması için yapılan girişimler sonuç verdi.

Habur'da durdurulan araç sürkülasyonunun bölge ve ülke ekonomisine verdiği zarara dikkat çekmek için girişimlerde bulunan UND Bölge Temsilcisi Mehmet Tahir Aydoğan, yapılan girişimlerin sonucunda araç geçişlerinin kademeli olarak arttırıldığını ve günlük geçiş yapan araç sayısının 1000' yaklaştığını kaydedetti.

UND Temsilcisi Aydoğan, yapılan girişimlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: "UND olarak, Şırnak Valimiz,Silopi Kaymakamımız, Habur bölge müdürümüz, Habur Gümrük Müdürümüz ve Habur sınır kapısındaki temsilcilerimiz girişimde bulundu.

İpek yolunun durdurulması Habur'un ve Irak bölgesine yapılan taşımacılığın durdurulması bölgeyi çok kötü etkileyecekti daha önceden bu süreçte gibi olayları çok yaşadığımdan dolayı aynı zamanda 30 yılla yakın sektörün içinde olduğumdan dolayı aynı zamanda üç başkanımız ile çalışmalarda bulundum ve halen UND’de bölge sorumlusu olan yönetim kurulu üyesiyim. tecrübelerime dayanarak bölgedeki esnafların ve sanayicilerin çok zor durumda kalacaklarına inandığım için çok büyük çabalar harcayarak ilk etapta UND adına Habur Gümrüğüne maske, eldiven ve dezenfektan Mardin'den temin edip Habur'daki şoförlere gönderildik. Yaptığımız ilk toplantıda Habur Bölge Müdürümüz, Habur Mülki İdare Amirimiz ile yaptığımız toplantıda alınmış olduğu karara göre römork değişip taşımalara devam ettirdik. İlk gün 20 araç ile başlayarak ikinci gün araç sayısı 280 ulaştı ilk iki günden sonra 15 gün boyunca ortalama 500 araca yakın sayıya ulaştık. En son yaptığımız toplantıda gerek Bakanlığımızın kararı ile Sayın Şırnak valimizin bünyesinde bölgedeki sivil toplum kuruluşlar için toplantıda alınan kararda UND en büyük sorumluluğu alarak gerek maddi gerek manevi bütün sorumluğu eline aldı ve 20 araç ve şoföründen oluşan bir ekip ile karşıdan karşıya taşımayı gerçekleştirdik. En son günde elimeze geçen veriler 22.03.2020 günü saat 08.00’dan 23.03.2020 saat 08.00 kadar sahamızda işlem gören büyük araç sayısı Giriş:726 Çıkış:962 ve 30’a yakın personellerimiz ve Haburdaki temsilcimiz gerek bütün bölgedeki insanlar için gece gündüz Habur sınır kapısında çalışmaktadır ve halen devam etmekteyiz .Bu süreci en az hasarla atlatmak için çabalıyoruz."dedi

Yaşanan bu zorlu süreçte bir çok kurum ve oluşumun önemli desteğinin bulunduğunu kaydeden UND temsilcisi Tahir Aydoğan, "Bu süreçte önemli sesteği bulunan UND Genel Başkanımız Sayın Çetin Nuhoğlu'na, İhracatlar Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Çağlar, İçişleri bakanlığından Sayın Mehmet Yüzer'e, Ticaret ve Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş'e, Mardin Organize Başkan Vekili Sayın Nasır Duyan'a, Güneydoğu İhracatlar Başkanı Mahsum Altınkaya'ya ve bölge-Mardin milletvekilimiz ile bu süreç için emeği geçen herkese hem kendi adıma hemde sektör adına teşekkür ederim" dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Normalleşme takvimi iddiaları

Türkiye corona virüsü ölü ve vaka sayısında gözle [...]

1 gün önce...

Virüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek

2008 ekonomik krizini bilen ve 'Doktor Kıyamet' la [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle mezarlıklara ziyaret yapılamadı

Her bayram arefesinde dolup taşan mezarlık ziyaret [...]

1 gün önce...

2. gününde de bayramı evde geçiriyorlar

Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 gün [...]

1 gün önce...

Tarihi çarşı ve sokaklarda tarihi sessizlik

Coronavirus tedbirleri kapsamında 81 ilde Ramazan [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN