Habur'un kapatılması yumurta fiyatlarını düşürdü

Habur'un kapatılması yumurta fiyatlarını düşürdü
11 Mart 2020 Çarşamba Saat 10:47 0

Türkiye'den ciddi miktarlarda yumurta alan Irak ile Corona virüsü nedeniyle sınırların kapatılması, pazar ve marketlerde yumurta kolisini 10 liranın altına kadar düşürdü.

Geçtiğimiz aylarda, bir koli yumurtanın fiyatının 16 liraya kadar yükselmesinin ardından, Irak ile Türkiye sınır kapılarının kapatılması sonucu fiyatlar 8 liraya kadar düştü.

Yumurta fiyatlarının düşmesini, ihracatın kesilmesine ve Corona virüsü salgınına bağlayan yumurta toptancısı Sedat Öztekin, zarara giren üreticinin tavukları kesime verdiğini, böyle devam etmesi durumunda ise birkaç ay içerisinde yumurta fiyatlarının tekrar artacağını söyledi.

Öztekin, yumurta fiyatlarında yaşanan düşüşün, KDV oranlarının yüzde 8'den yüzde 1'e çekilmesinden ve Corona virüsü vakaları nedeni ile sınırı kapatan Irak'tan kaynaklandığını söyledi.

"Yumurta fiyatının düşmesi satışlarımız ve halk açısından olumlu"

Daha önce bir koli yumurta alan vatandaşın, fiyatların düşmesiyle 2 koli almaya başladığını ifade eden Öztekin, "Bu da bizim satışlarımız ve halk açısından oldukça olumlu bir durum.  Ama yumurta üreticilerinin ifadelerine göre bir koli yumurtanın maliyeti 10 TL civarlarındadır. Bu düşüşleri biz, daha önce 2 kere gördük, birincisi kuş gribi vakası yaşandığında yumurta fiyatı 5-6 TL'ye kadar düştü. Bir de şu anda yaşanan Corona virüsü nedeni ile yumurta fiyatları düştü." şeklinde konuştu.

"Üretici zarar ettiği için tavukları kesime göndermeye mecbur kalıyor

Yumurta fiyatlarının düşmesinin üretici açısından çok olumsuz bir durum olduğunu belirten Öztekin, "Üretici, bir koli yumurtanın maliyetinin 10 TL olduğunu söylüyor. Günlük 2 bin koli satış yapan bir üretici 6 bin TL'ye yakın zarar ediyor. Aylık ise 180 bin TL zarar ediyor ve bu üreticiler açısından düşünüldüğünde çok ciddi bir rakamdır. Şu anda üreticiler zarar ettikleri için tavuklarını kesime göndermeye başladı. Hatta bazı çiftliklerin kesim için 3 ay sıraya girdiklerini duyduk. Üretici zarar ettiği için tavukları kesime göndermeye mecbur kalıyor." diye konuştu.

"Marketler indirim kampanyaları başlattı"

Irak sınırı açılır ve ihracat tekrar başlarsa yumurta fiyatlarının tekrar yükseleceğini kaydeden Öztekin, "Sınır açılmadığı sürece fiyatların yükselmesi biraz zor. Çünkü üretim şu anda oldukça fazla. Ama üreticilerin kesime gitmeleri ve üretimin düşmesi yumurta fiyatlarını da ister istemez yükseltecektir. Marketler şu anda kampanyalar başlattı. Bizler de destekliyoruz. Halkımız yumurta yesin, günlük 1-2 koli yumurta alacaklarına 3-4 koli yumurta alıyor, bu şekilde bizim satışlarımız da iyi oluyor." şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Biz zamanlar benzin de satılan bu dükkanda yok yok

Mardin'de bir asrı aşkın süredir açık olan ve iğne [...]

1 gün önce...

Kızıltepe'de yasaklara uymayan işletmeler mühürlendi, kişilere ceza yağdı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde korona virüs tedbirl [...]

1 gün önce...

Mardin'de kış çaylarına talep arttı

Mardin'de soğuk havaların başlaması ile birlikte b [...]

1 gün önce...

‘Türk Yıldızları’ Mardin Semalarında

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi "Türk Yıldız [...]

1 gün önce...

Perte çıkan araçtan hafif yaralı kurtuldu

Mardin merkez Artuklu ilçesinde TIR’ın çarptığı ot [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7