Hafızlık öğrencileri eğitimlerini evde sürdürüyorlar

Hafızlık öğrencileri eğitimlerini evde sürdürüyorlar
29 Mart 2020 Pazar Saat 15:58 0

Mardin İl Müftülüğüne bağlı Yatılı Kur'an Kursu öğrencileri, tatil nedeni ile vakitlerini evde ders çalışarak geçiriyorlar. Hocaları ise öğrencileri whatsap, zoom ve skype programı görüntülü arayarak onları denetliyor varsa yanlışları düzelterek tavsiyelerde bulunuyor.

Corona virüs nedeni ile alınan tedbirler doğrultusunda, eğitim kurumlarının tatil edilmesiyle birlikte Mardin İl Müftülüğüne bağlı Yatılı Kur'an Kursunun eğitimlerine de ara verilerek öğrencilerin günlerini evde geçirmeleri sağlanıyor.

Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek'in talimatı ile öğrencilerin evde geçirdikleri vakitlerini değerlendirebilmeleri için, hocaları tarafından bir program hazırlandı. Hazırlanan program kapsamında öğrenciler, evdeki imkânları ölçüsünde tekrarlarını yaparak derslerinden geri kalmamaya gayret gösteriyorlar.

İl Müftüsü İsmail Çiçek, konuşmasında şunları söyledi:

"İman varsa imkân da vardır. Bir virüsün bizi dijital çağa taşıdığı artık ortak kabulümüz. Video konferanslar mesafemizi koruyarak iletişim imkanı tanıyor. Biz de bu gün İlçe Müftülerimiz ve Vakıf Çalışanlarımızla ilk Cuma toplantımızı icra ettik. Derslerimizde tele konferans üzerinden yapılmaktadır. Bundan böyle Vaiz, ADRB, Gençlik, İlahiyat Akademi Koordinatörlerimiz, Din Görevlilerimiz ve Kur’an Kursu Hocalarımız öğrencileri ve cemaatleriyle tele konferanslarla irtibata geçmeye çalışacaklar. Emek harcayan öğrenci ve hocalarımıza şükranlarımızı sunarken, mesafemizi de muhabbetimizi de korumamız duamız, sevdikleriniz sağlıklı olsun.".

Öğrencilerini günlük olarak denetleyen Mardin İl Müftülüğü Menci Duyan Yatılı Kur'an Kursu Öğretmeni Sümeyra Yılmaz, kurslardaki eğitime ara verdiklerini ve öğrencilerin kendi imkânları ile İl Müftüsü talimatı doğrultusunda hazırladıkları program kapsamında çalıştıklarını belirtti.

"Programı evde uygulayabilmeleri önemli"

Programın evde uygulanabilmesi için dikkat ettiklerini belirten Yılmaz, "Corona virüsü tedbirleri kapsamında, başkanlığımızın almış olduğu yürütülen her türlü eğitimin durdurulması ile ilgili kararından sonra, öğrencilerimize yönelik evde uygulayabilecekleri bir program hazırladık. Yapmış olduğumuz bu program hem uygulanabilirlik ve hem de takip edilebilirlik açısından önemli. Çünkü ucu açık bir tatil döneminden bahsediliyor. Belirlenen tatilden sonra bu tatilin uzama ihtimalinin var olduğunu düşünerek biz öğrencilerimize bir program hazırladık. Hafızlık eğitiminde geliştirdiğimiz yöntemlerle öğrencinin ezberini muhafaza etmesi üzerine bir çalışma yürütmeleri için planlama yaptık." dedi.

"Öğrencilerimiz ile kaldığımız yerden daha sağlam bir şekilde eğitimimizi devam ettireceğiz"

5. sınıf öğrencilerini hafızlığa hazırlayan Güleser Coşgun "Programımızı hazırlarken velilerin de zorlanmayacağı ve bizim de takip edebileceğimiz bir program hazırladık. Öğrencimiz sabah namazından sonra öğlen saatlerine kadar ders yapmasını istedik sonra serbest kalıyorlar, öğleden sonra 15.00 ile 16.00 arasında ders en son akşam namazından sonra 20.00 ile 21.00 arası tekrar ve bir sonraki güne hazırlık dersimiz var. Takip edilmesi zorunlu öğrencilerimizi Whatsapp üzerinden takip ederek, derslerini dinliyor, sorumluluğunu da velilere veriyoruz. Bu zaman zarfında öğrencimiz hıfzını muhafaza etmenin yanında üstüne yeni eklemeler yapmasını istiyoruz. Bu salgını Cenab-ı Hak memleketimizin, ülkemizin üzerinden kaldırırsa, bi iznillahi Teâlâ, biz öğrencilerimiz ile kaldığımız yerden daha sağlam bir şekilde eğitimimizi devam ettireceğimize inanıyoruz."ifadelerini kullandı.

"Kendilerini geliştirmek için teknolojiden istifade ediyorlar"

Evde eğitimini sürdüren Dilber Reyyan Güneş adlı öğrenci de sürdürdükleri eğitimleri hakkında şunları söyledi:

"Corona virüs nedeni ile eğitim aldığımız Kur'an Kursu'nda bizlere birkaç hafta tatil verildi. Biz de derslerimizi evde çalışıyoruz. Hocamızın bize belirlediği ders programını yerine getiriyoruz. Whatsapp üzerinden arayıp derslerimizi denetliyor. Eğer dersimizi verebilirsek geçiriyor bizi yoksa tekrar yapmak zorunda kalıyoruz. Aynı zamanda kendi imkânlarımız ile de geliştirmeye çalışıyoruz. Bu sayede dersimiz pekişmiş oluyor. Evde ise annem ve babam dersimdeki durumumu görmek için beni denetliyor dinliyor."

Aynı kursta olan kardeşi Elif Azra ise sabah namazında derslerini verdiklerini ve hocalarının kendilerini Whatsapp üzerinden arayarak dinlediklerini söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tabiat parkındaki Şelale'de koronavirüs sessizliği

Derik ilçesinde bulunan, 'Türkiye'nin 223'üncü tab [...]

1 gün önce...

8 arabası var 1000 liralık yardımın peşinden koşturuyor

İstanbul'da bir kişi koronavirüs pandemisi nedeniy [...]

1 gün önce...

Ne bayramı, ne yasağı dinlediler: Silahlı kavgada 2 ölü, 3 yaralı

2 aile arasında hayvan otlatma yüzünden çıktığı be [...]

1 gün önce...

Tüm memurları ilgilendiriyor! Tarih belli oldu, yazılar hazırlandı

Kamu kurum ve kuruluşları personeli için normalleş [...]

1 gün önce...

Salgından tüm ülkelere ağır fatura!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) gö [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN