"Hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildi"

29 Aralık 2011 Perşembe Saat 16:28 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Türkiye-Irak sınırında meydana gelen olaya ilişkin, "Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir." dedi.

Günaydın, partisince TMMOB Konferans Salonu’nda düzenlenen yerel yönetimler toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesinde düzenlenen operasyonda "köylülerin öldürüldüğü" iddialarına ilişkin Günaydın, henüz net bilgilerin gelmediğini söyledi.
Günaydın, bu nedenle yapılacak yorumların dikkatli yapılması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Bir ülkenin kendi sınırlarını korumasını ve iç güvenliğini garanti altına almasını anlayışla karşılamak lazım. Ancak istihbari faaliyetlerle, bu istihbari faaliyetler sonrası yapılacak operasyonları da dikkatli gerçekleştirmek lazım. Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir.

Emniyet güçlerinin bu alanda yapacakları açıklamalardan sonra biz de tavrımızı net olarak belirteceğiz."

"Bu istihbaratı sorgulamak gerekiyor"

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "terör örgütüne yönelik operasyon sırasında köylülerin öldürüldüğü" iddiasına ilişkin, "Sınır ötesi harekatların ülkeye ne kadar yararlı olduğu konuşulmalı" dedi.

Aygün, TBMM’de CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ile basın toplantısı düzenlendi. "Türkiye’nin son aylarda resmen cinnet dönemine girdiğini" iddia eden Aygün, "Gazeteciler, avukatlar artık 30’ar, 40’ar tutuklanmaya başlandı. Tutuklanan gazeteci sayısı 99’u buldu" dedi.

Aygün, "Bu nasıl bir istihbarat ki orada mazot kaçakçılığıyla geçindiği yıllardır bilinen köylüler, bir anda PKK’lı oluyor ve bombardımanla öldürülüyor? Bu istihbaratı sorgulamak gerekiyor. Tezkerenin de sorgulanması gerekiyor. Sınır ötesi harekatların ülkeye ne kadar yararlı olduğu konuşulmalı" ifadelerini kullandı.

"Terör örgütüne yönelik operasyon sırasında köylülerin öldürüldüğü" iddiasına ilişkin Genelkurmay Başkanlığının açıklamasını da eleştiren Aygün, "Genelkurmay’ın açıklamasını biraz ’kurunun yanında yaş da yanıyor’ gibi algıladım. Çok üzüldüm" dedi.

CHP’li Fırat da İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, "PKK’lı" diyerek herkesi hedef gösterdiğini ileri sürdü. Fırat, "Burada istihbarat net olarak değerlendirilip, objektif sonuca gidilememiş. Orada askerin karşısında silahlı bir güç yok. Belli ki ’orada canlı ne varsa öldürülsün’ diye yapılmış. İnsanların imha edilmesi amaçlanmış" iddiasında bulundu.

"Son derece rahatsız edici"

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Şırnak’ta köylülerin öldürüldüğü iddialarına, "Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici" dedi.

"Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici diye düşünüyorum. Bununla ilgili bir resmi açıklamayı görmek istiyorum. Arkadaşlarımızın bu konuda detaylı bir araştırması oldu, bu konuda bir açıklama yapacaklar, kendileriyle görüşeceğim, onların bilgi vermesini daha uygun buluyorum şu arada."

"Başbakan, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı görevden ayrılmalıdır"

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner Uludere’deki olayın uyulmasının ardından CHP Şırnak İl Başkanı’yla görüştüğünü anlattı. Cihaner, şunları söyledi: "Ölenlerin önemli bir kısmının 13-15 yaş arası çocuklar olduğunu söyledi. Bunu ancak iktidarın terörle mücadele adı altında yaptığı yanlışlara bağlayabiliriz. Tam olarak sivil-terörist ayırımı yapılmadan ateş edilemez. Yaklaşık 2 hafta önce de Mardin’de 2 köylü terörist sanılıp öldürülmüştü. Bu durumu askerin yaşadığı psikolojiye, yeni terörle mücadele konsepti adı altında yapılan yanlışlara bağlayabiliriz. Sorumluluk siyasidir. İlgili bakanlarındır. Başbakan, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı görevden ayrılmalıdır. Kaçakçı olmaları da bir şeyi değiştirmez. 10 yıldır iktidardasınız. Kaçakçılığa neden engel olamadınız. Terörse niye bitiremediniz? Bazı internet sitelerinde olayı karartıcı haberler yer alıyor. Bu durum Başbakanın gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile yaptığı toplantının sonucudur. Bu tarz hataların örtbas edilmesi ya da yumuşatılarak verilmesidir."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Uzay kapsülü dünyaya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan Soyuz M [...]

1 gün önce...

Oto yedek parça fiyatlarındaki artış esnafı mağdur ediyor

Yedek oto parça fiyatlarının dövize endeksli olmas [...]

1 gün önce...

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kutlandı

AK Parti Nusaybin ilçe başkanı Mehmet Latif Özel, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN