HAK-İŞ,İşten çıkarılan işçiler için eylem planı hazırlığında

HAK-İŞ,İşten çıkarılan işçiler için eylem planı hazırlığında
27 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:09 2

HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, HDP’li Büyükşehir Belediyesinin şu ana kadar 313 kişiyi haksız yere işten çıkardığını söyledi.

HAK-İŞ Mardin Şube Başkanı Eşref Cihan, HDP'li Büyükşehir ve ilçe belediyelerden haksız yere işten çıkarılan 313 işçi için eylemlere başlayacaklarını açıkladı.

31 Mart seçimlerine kadar 3 yıldır İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirme ile yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kızıltepe Belediyesi, Derik Belediyesi ve Nusaybin Belediyesinin seçimlerde HDP'li belediye başkanlarının yönetime geçmesi ile başlayan işçi çıkarmalarına HAK-İŞ'ten tepki geldi. HAK İŞ Mardin Şube Başkanı Eşref Cihan ve işten çıkarılan işçiler HDP belediyelerinin haksız işten çıkarmalarına tepki göstermeye hazırlanıyor. HAK İŞ Mardin Şube Başkanı Eşref Cihan, eylem planı hazırladıklarını ifade ederek hukuki sürecin yanında HDP'li belediyelerin ve şehrin çeşitli yerlerinde eylem yapacaklarını açıkladı.

HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, ekmeği için çalışan ve verilen bütün görevleri layıkıyla yerine getiren üyelerinin de aralarında bulunduğu 313 kişinin haksız ve hukuksuz bir şekilde iş akitlerinin feshedildiğini kaydetti.

HAK-İŞ’ten eylem planı

Önümüzdeki süreçte hayata geçirecekleri eylem planı hazırladıklarını kaydeden Cihan, şunları söyledi:

“Bugüne kadar 313 kişi işten çıkarıldı. İşten çıkartmalarla ilgili yasal süreç başlamış durumdadır. Önümüzdeki günlerde mahkemeleri görülecektir. Bizler bir eylem planı hazırladık, sesimizi duyuruncaya kadar bu eylem planı devam edecektir. İnşallah en kısa sürede belediye yönetimi bu mağduriyetleri giderir, hem biz hem de onlar rahatlamış olur. Bugün burada bir istişare toplantısı düzenledik, bundan sonra 15 Temmuz Demokrasi Meydanında eylem yapacağız, belediye önünde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. İşten çıkartılan insanlar, bizim insanlarımızdır. Bu insanların tek derdi ekmekleridir. Bizler bu mağduriyetin giderilmesi talep ediyoruz.”

“Kayyumla çalıştığım için ekmeğime, işime son verdiler”

İşten çıkartılan Zekiye Karademir ise 5 yıldır belediyede çalıştığını ve şu an HDP mağduru olduğunu söyledi. Hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerine son verildiğini kaydeden Karademir, “Ben belediyede 5 yıldır çalışıyorum. HDP’nin elindeyken belediyeye girdim, 2 yıl çalıştıktan sonra kayyum atandı, 3 yıl da onlarla çalıştım. Şimdi HDP tekrar geldi, ama hiçbir gerekçe göstermeden kayyumla çalıştığım için işime ve ekmeğime son verdi.” dedi.

“Hakkımızı sonuna kadar arayacağız”

Haksız ve hukuksuz bir şekilde işine son verildiğini aktaran Seval Bektaş da hakkını sonuna kadar arayacağını söyledi.

Bektaş, “Her işçinin yaptığı gibi sabah işime geliyorum, akşam evime dönüyordum. Görevimiz neyse onu bilfiil yerine getirdik. HDP belediyesi geldikten sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden işimize son verdiler. Hakkımı aramaya çalıştım, Ahmet Türk ile görüşmek istedim ancak görüştürülmedim. Personel Müdürü ile görüştüm, o da ‘Sadece önüme gelen listeyi imzalıyorum’ dedi. Ben de şunu ona dedim: ‘Hiçbir suç delili gösterilmeden personelin işten atılması sizce etik mi?’ Oda, ‘Değil, yasal hakkınızı arayın’ dedi. Bu bir soykırımdır, bizler siyasi görüşümüzü evimizden çıkarken bıraktık ve belediye kapısından girdiğimizde ekmeğimiz, çocuklarımız ve geleceğimiz için çalıştık. Bizler sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Avukatımızı tuttuk, mahkememizi açtık, Kasım ayında duruşmamız görülecek. Onlar belediye gelirken yaptıkları ilk açıklamada, hiçbir işçiye dokunmayacaklarını ve ekmekleriyle oynamayacaklarını söylediler. Ama bunun tam tersini yaptılar. İş başına geçtikten sonra hepimizi kapı önüne koydular. Bizler de hakkımızı savunmak için elimizden geleni yapacağız. Sesimizi tüm Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanına duyuracağız. Bizler tekrar işimize dönmek istiyoruz, bizler suçlu değiliz, hırsız değiliz, biz yolsuzluk yapmadık, dosyalarımız temiz. Bize büyük bir haksızlık yapıldı, bunun önüne geçmek için hakkımızı bırakmayacağız.” diye konuştu.YORUMLAR :::

  1. emrah aykut
    29 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 10:46 CEVAPLA
    kayyumun çıkardığı personellerin arkasında niye durmadınız onlarda işçi emekçi değil miydi? onlar işten atılsın da bizi alsınlar diye sırada beklediğiniz günleri hatırlayın!
  2. Aydın Kaya
    28 Temmuz 2019 Pazar Saat 11:51 CEVAPLA
    Kimse boşu boşuna işten çıkarılmaz bankamatik memuru ve çalıştığı günden beri çalışmayan sadece siyasi katılımlara giderek belediye çalışanı olunmaz ve o kadar çok çalışanı varki normal mevcut %30’u aşmaması lazım ama %39 olmuş belediyenin bütçesi bellidir mecbur azaltmaya gidecek ve ona iş yapacak teknik elemanlar,personeller lazım

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Minik Emir, ilik nakli bekliyor

Kızıltepe ilçesinde bağışıklık sisteminin çökmesin [...]

1 gün önce...

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

13 saat önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

13 saat önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

19 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN