Halk İnisiyatif Almalı...

22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 11:05

Kızıltepe önerilen böyle bir süreç için model olabilir. Kendini bulan ve bilen bir Kızıltepe birçok olayda öncü olmuştur. Neden bir daha olmasın?

Son yıllarda belediye yönetimlerinin adı sıkça yolsuzluk ve “imkanları terör lehine kullanmak” ithamları ile anılır oldu.  Bu üzücü bir durum tabi ki. Küresel ve ulusal çapta demokrasilerin rayına oturmasında ve gelişmesinde yerel demokrasilerin özüne uygun işleyişinden geçmektedir. Yerel demokrasilerin fonksiyonunda meydana gelen aksamalar, genel olarak demokratik süreçleri de olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Yerel demokrasilerin özünü oluşturan ve halkın doğrudan sürece katıldığı yerel yönetimlerde imkanların, iddiaların ötesinde,  gerçekten çarçur ediliyorsa hak ve hukukun ayaklar altına alınacağı gerçek olur.

Türkiye’de son yıllarda yukarıda belirtilmeye çalışılan ithamların kapsamında, yerel yönetimlerin bir kısmı ne yazık ki adı geçmektedir. Yerel yönetimlerin gerçek misyonu olan halka hizmet yerine başka amaçlar için kullanılması üzücü bir durum teşkil etmektedir. Belediyelere ayrılan ödeneklerin halkın hizmetinde doğrudan kullanılması gerekirken, kişisel ve grupsal çıkarlara peşkeş çekme anlayışlarının olduğu söylem ve iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Halk güven duyduğu ve oy verdiği kişilerden kendisine hukuk çerçevesinde hizmet verilmesini beklemektedir. Önce bir dizi proje, hatta mega projelerle halkın hizmetkarı olacağına dair söz veriyorlar, ardından yani seçildikten sonra bir çırpıda her şeyi unutuyorlar. Koltuk sarhoşluğuna kapılan bazı zavallı zatlar vicdanlarını sorgulamalarını öneriyoruz.

Yerel yönetimler ideolojik yaklaşımın ve partizanca anlayışların yeri olarak kullanılmamalıdır. Yerel yöneticiler veya belediye başkanları mazbata aldığı andan sonra siyasi ve ideolojik anlayışını bir kenara bırakmalıdır. Ancak elbette ki partisinin tüzüğüne uygun hareket edecektir. Partisinin yetkili ve ilgili kurullarını dinleyecektir, ama yeri gelince de inisiyatif almasını bilecektir.

Şu anlayış yanlış: Yerel yöneticiler de benimsemiş olduğu ideoloji veya mensubu olduğu siyasi anlayışın odağında yer alacak ve kendi enerjisinin tamamını buna harcayacaktır. Bize göre bir belediye başkanı seçim öncesi siyasi anlayışının felsefesine uygun olarak hazırladığı ve halka deklare ettiği biçimiyle somut projelerini hayata geçirmelidir. Bunun yaptığı takdirde partisi de başkanı olduğu şehrin halkı da kazançlı çıkacaktır.

KIZILTEPE ÖNCÜ OLABİLİR

Şeffaflığın tam olarak hayata geçirilebilmesi için halkın daha fazla inisiyatif alarak hizmet götürme veya götürmeme sürecinde iyi bir takipçi olmalıdır. Biliyoruz ki gerek belediye başkanlarının belirlenmesinde, gerekse belediye meclis üyelerinin listesinin hazırlanmasında liyakat değil ideolojik anlayış ve partizanca yaklaşımlar devreye girmektedir. Bu, Türkiye genelinde olarak gözlemlenen bir durumdur. Hizmet aksamasının nedenlerinden biri de budur, belki de başta gelenidir.

Halkın tam inisiyatif alarak süreci takip etmeli dediğimiz şey şu: ilgili şehrin STK temsilcilerinin oluşturacağı bir kurul ile belediye hizmet süreçleri takip edilebilir. Böyle bir kurul ile belediye yönetimi arasında belli periyotlar kapsamında temaslar olabilir, toplantılar yapılabilir. Böyle bir kurul ile her şey şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Böyle bir paylaşıma ise basın aracılığıyla kamuoyuna duyurulmalıdır.

Evet, Kızıltepe önerilen böyle bir süreç için model olabilir. Kendini bulan ve bilen bir Kızıltepe birçok olayda öncü olmuştur. Neden bir daha olmasın?

Saygıyla…


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. KAYYUMA, CHP’NİN SMAÇI OLACAK MI? 22 Ağustos 2019 Perşembe Saat 09:16
2. Yolum Maraş'a Düşünce 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 19:29
3. Yeni bir parti üzerine 07 Ağustos 2019 Çarşamba Saat 01:52
4. Sansürün Kaldırılışı: Basın Bayramı 31 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 00:42
5. Darbeler… 19 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:07
6. Parti önderliğinden Mektuba: Karizmanın sonu mu? 04 Temmuz 2019 Perşembe Saat 01:19
7. KÜRTLERİN İMAM AŞKI… 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 00:28
8. KIZILTEPE VE MİDYAT 19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 00:01
9. GÖBEKLİ TEPE 13 Haziran 2019 Perşembe Saat 01:47
10. Qezê’den Kızıltepe’ye 06 Haziran 2019 Perşembe Saat 14:49

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteye Rektör Atandı

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaş [...]

1 gün önce...

STK'lardan Yeni Rektöre Hayırlı Olsun ziyareti

Mardin Artuklu Üniversitesine Prof.Dr.İbrahim Özco [...]

1 gün önce...

Eski Rektör, attığı twiti gelen tepkiler üzerine sildi

Görevi sona eren ve yeniden atanmayan Mardin Artuk [...]

1 gün önce...

Yeni Rektör Prof.Dr. İbrahim Özcoşar Kimdir?

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Tarih profesö [...]

1 gün önce...

"Etnik köken siyaseti yapıyorsunuz" diyerek partisinden istifa etti

Midyat ilçesinde HDP'den belediye meclis üyesi seç [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7