Halk Sağlığından “Domuz Gribi” uyarısı

Halk Sağlığından “Domuz Gribi” uyarısı
09 Ocak 2016 Cumartesi Saat 14:27 1

Mardin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Suriye uyruklu bir kadının domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden ölmesi üzerine açıklama yaparak, 38 derecenin üzerindeki ateşi, vücut, eklem ve kas ağrısı olan vatandaşların mutlaka doktora başvurmaları gerektiğine dikkat çekti. 

Kızıltepe’nin Büyükdere (Bunas) Mahallesi’nde üşüme, titreme, nefes darlığı ve yüksek ateş şikâyetiyle 3 Ocak’ta Kızıltepe Devlet Hastanesine geldikten sonra hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk annesi Suriyeli Zehra Faris, yapılan tetkiklerin ardından domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden öldüğü tespit edilmişti.
Bunun üzerine gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mardin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Türkiye’de olarak bilinen H1N1 virüsünden 8 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. 
4 Ocak'ta Kızıltepe’de ikamet eden Suriye uyruklu 39 yaşında bir kadının domuz gribi nedeniyle vefat ettiğini anımsatan Yavuz, “Bunu dışında 5 vakamız daha var.  Biri daha pozitif çıktı. Diğer vakaların sonuçları beklenmektedir. Pozitif çıkan vakamızın genel durumu iyi. Diğer 3 hastamız şu anda Mardin'de çeşitli hastanelerde yatıyor. Takipleri yapılıyor.” dedi.

 BU VİRÜS SURİYE'DEN Mİ TAŞINDI?
Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün sadece Suriye’yi değil tüm dünyayı tehdit ettiğini kaydeden Yavuz, şunları söyledi; “Nereden geldiğine dair kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde de var. Böyle bir algı doru olmayabilir. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak aile hekimlerimize sağlık çalışanlarına gerekli bilgileri veriyoruz. Halkımıza çeşitli duyurular, bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz. En önemli konu ellerimizi su ve sabunla en az 30 saniye su ile yıkayalım. Selamlaşırken ve tokalaşırken öpüşmemeye dikkat edilmesi lazım... Diğer en önemli korunama yöntemi grip aşısı. Grip aşısının gebelerde de kullanılabileceğini vurgulamak istiyorum. 38 derecenin üzerindeki ateşi olan vücut, eklem, kas ağrısı olan hastaların mutlaka doktora başvurmaları gerekir.”

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

19 saat önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

23 saat önce...

Ilısu Barajı, bölgenin lokomotifi oldu

Ilısu Barajı'nın enerji üretimine başlaması, bölg [...]

1 gün önce...

11 sektöre yönelik uyulması gereken kurallar yeniden belirlendi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun öner [...]

1 gün önce...

Yaptığı heykellerle yaşama tutundu

Suriyeli ünlü heykeltıraş Sabah Kasım Garguli, tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN