"Halkın efendisi değil hizmetçisi olacak bir başkan istiyoruz"

07 Mart 2019 Perşembe Saat 09:57 0

31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri öncesi beklentilerini dile getiren Midyatlı vatandaşlar, memleketlerine efendi olmaya değil, millete hizmet edecek adil bir belediye başkan adayı istediklerini ifade ettiler.

25 gün sonra yapılacak olan yerel seçimler öncesi beklentilerini dile getiren Midyatlılar, adayların hangi partiden olduğuna bakılmaksızın halkın her kesimine hizmet götürecek, tarafsız ve Allah için hizmet edecek yerel bir yönetimi arzuladıklarını ifade ettiler.

Şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla beraber parti gözetmeksizin adaletle iş yapan adaylara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Midyatlılar, adaletin olduğu yerde her şeyin rayına gireceğine dikkati çektiler.

Şeffaf bir belediyecilik istediklerini belirten esnaflardan İsmail Gökalp, "Evvela kazanan kim olursa olsun Midyat'a layık bir Belediye başkanı olsun. Şeffaf bir belediyecilik istiyoruz. Kapısı herkese açık, Estel-Midyat demeden, ikileme girmeden… Arap, Kürd, Türk, Süryani ayrımı yapmaksızın herkese eşit bir mesafede bulunabilecek bir Belediye Başkanı. Şahsiyet olarak her şeyden ziyade adil olacak. Her şeyin başı adalet. Adalet oldu mu her şey peşinden gelecek.

Adalet olmadı mı, ayrımcılık olacak. Ondan sonra peşinden bu sefer su-i zanlar ve rüşvet çıkacak meydana. Bunlar birbirini takip edecek. Midyat Belediyeciliği hep geriye gitmiş ve bir belediyecilik ayrımı yapılmış. Estel-Midyat ayrımı yapılmış. Örneğin; Estel'den, Hükümet Konağından o tarafa binalar 10 kat çıkarken, Midyat kesiminde 3 kat 2 kat, 2 artı 1 şeklinde. Yani bunlar tasvip edilecek hareketler değildir. Belediyeden beklentimiz; kim olursa olsun, hangi parti olursa olsun halka hizmet etmeleridir." dedi.

" Başkan, adaletli olacak ve fark gözetmeyecek"

20 yıldır oy kullandığını ifade eden Hacı M. Şerif Alptekin, "Başkan milleti hep sevecek. 'Bu Kürt'tür, bu Arap'tır.' diye ayrılık olmayacak. Bu bilmem nedir. Hepsi aynı olacak ki o zaman millet onu sevsin. Yoksa ayrım yaparsa bu Kürt'tür, falan filan derse olmaz. Başkan, adaletli olacak ve fark gözetmeyecek. Milletin hepsini aynı sevecek. Belediye Başkanı oturmayacak. Kalkacak, iş yapacak ki millet de eyvallah desin." ifadelerini kullandı.

"Verilen vaatlerin artık yerine getirilmesini istiyoruz"

Yıllardan beri seçimlerden önce verilen birçok vaadin yerine getirilmediğini hatırlatan Abdullah Sait Teken, artık verilen vaatlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Teken, "Midyat'ın dinler ve diller kenti olması hasebiyle, her dine ve dile mensup insanların özgürce yaşaması sağlanmalıdır. Gezi alanlarının ve kültür merkezinin yapılacağı defalarca söylenmesine rağmen günümüze kadar Midyat'a kazandırılamaması çok büyük bir eksiklik. Halkın gezip-görebileceği, aile olarak oturabileceği yerlerin inşa edilmesi gerekmektedir. Belediye başkan adaylarımız her seçim öncesinde bu vaatlerde bulunmalarına rağmen ne yazık ki o koltuğa oturduktan sonra bu vaatlerini unutuyorlar ve somut adımlar atmıyorlar. Açıkçası bu vaatlerin gerçekleşeceğine dair güvenimiz kalmadı. Midyat'ın güzel bir hale geleceğine dair artık umudumuz kalmadı. Midyat'ın il olması için çaba gösteriyor şu anki başkanlarımız." şeklinde konuştu.

"Derdimizi kendi şahsi derdi gibi benimsemeli"

Teken, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Belediye başkanları halkla iç iç olmalı, onların dertlerini kendi şahsi derdi gibi benimsemelidir. Seçim öncesinde gerçekten adaylarımızın sokaklarda halktan oy talep ettiklerini görüyoruz. Fakat seçimi kazandıktan sonra oturdukları koltuktan bir an olsun kalktıklarını görmüyor ve halkın en büyük sıkıntılarına bile sağır olduklarını görüyoruz. Yani gelecek olan belediye başkan adayının sürekli halkın içinde olması onunla görüşme ve ona ulaşmanın mümkün olması gerekmektedir.

Başkanlığı kazanacak olan kişilerin bu şehri kendi şehirleri gibi benimseyerek çabalamaları gerekiyor. Sadece bir koltuk sevdası için aday olmaları ne yazık ki güzel bir şey değil. Bir belediye, aylık gelir ve giderlerini gösteren bir tablo yayınlamıştı. Tüm belediyelerin bunu uygulamasını temenni ediyoruz. Aynı şekilde engelliler, yetimler ve fakirler bulunmaktadır. Bunlara yardım dağıtımında adaletli davranılması ve bunların takibini sürekli devam etmesi gerekmektedir. Ne yazık ki fakirlerin ihtiyaçlarını Belediye ve Kaymakamlıktan ziyade sivil toplum kuruluşları ve hayır kurumları karşılamaktadır. Bunlar da aslında belediyeler için yüz kızartıcı bir durumdur."

"Fakir ve garibanlara sahip çıkılmalı"

İzzettin Akbulut, "Fakir ve garibanlara sahip çıksınlar. Nerde bir fakir varsa, dertleriyle dertlensinler. Garibanların sorunlarını çözsünler. Sadece zenginlere değil, fakir ve garibana sahip çıksınlar. Sadece seçimde merhabalaşıp sonra onları unutmasınlar. Görüyoruz, buraya gelenlere 3-5 kuruş verip gönderiyorlar." diye konuştu.

"Halkın efendisi değil, hizmetçisi olacak bir başkan istiyoruz"

Peygamber Efendimizin "Millettin Efendisi ona hizmet edendir." Hadis-i Şerif'ini düstur eden bir belediye başkanı arzu ettiklerini belirten Esnaf Abdulkadir Arbağ da şunları kaydetti:

"Herkesin gönlünden iyi bir aday geçiyor. Yani hırsızlık yapmayacak ve dürüst olacak, milletin derdini dinleyecek; Peygamber Efendimizin deyimiyle , 'Milletin efendisi, milletin hizmetçisidir.' Yani bu millete hizmet edecek bir adam gerek. Söze gelince böyle diyoruz, ama maalesef oy kullanmaya gelince bunların tersini yapacak biri varsa onu destekliyoruz. Onun için dürüst olacak, milletin derdine derman olacak. Millete hizmet edecek, yani resmi olarak elinden gelen her şeyi yapabilecek bir aday istiyoruz. Çok öteden beri Midyat'ta bir çalışma gerekiyordu.

Doğalgaz gelecekti. Yol yapımları çok ağır ve hakkıyla işlenmiyor. Şu an Midyat'ın altyapısı zayıftır ve çoktan halledilmesi gerekiyordu. Bu tür sorunlar giderilmelidir. Belediye gelirleri yine halktan alınan paralarla iaşe ediliyor. Bu gelirleri gene millet için kullanmaları gerekiyor. Yani bunun içinde yetimlerin ve tüm insanların hakları vardır. O yüzden bu gelirlerin yerinde kullanılması olması gerekir."

Latif Demir ve Nasreddin Dilek adlı vatandaşlar da, Allah için esnafın ve işçinin haklarını teslim edecek, adil olacak bir belediye başkanı istediklerini ifade ettiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

Pandemiye rağmen kendi memleketine 5 yıldızlı otel [...]

1 gün önce...

Derik şehidini Kürtçe Ağıtlarla uğurladıI

Pençe-Kaplan Harekatı bölgesinde, teröristler tara [...]

21 saat önce...

Mova'dan Hırsızlık yapan şahıs Jandarmadan Kaçamadı

Kızıltepe Movapark AVM içinde bulunan markette gec [...]

1 saat önce...

İkinci el aracını satan ev alıyor

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Hangi CHP?

1
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Mardinli Nabia Abboott'u Tanıyor muyuz?

3
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Uğraşmak

5
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7