Harabe haldeki ilçelerin hesabını kim verecek?

Harabe haldeki ilçelerin hesabını kim verecek?
12 Mart 2016 Cumartesi Saat 12:04 10

HDPKK'nin özyönetim ilan etmesi ve yollara çukur kazıp barikat kurması ile başlayan çatışma sürecinde Kürdistan'ın şehirleri harap oldu. Sur, Cizre, Silopi, İdil, Dargeçit, Derik gibi ilçeler adeta savaştan çıkmış gibi viraneye döndü. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan oldu. 28 Kasım'da başlayan Sur Operasyonu 9 Mart'ta sona erdi. Operasyondan geriye umutları kırılmış insanlar ve delik deşik olmuş evler kaldı. Kürt halkı yüksek bir sesle soruyor: Bu kimin savaşı? Bütün bu olup bitenlerin hesabını kim verecek?

7 Haziran'da seçim sonuçlarından sonra özyönetim ilan eden Pkk/Hdp bir kez daha Kürdistan'ın viran olmasına neden oldu. Bölgedeki şehirlerin büyük bir kısmını yönettiği halde Çözüm Süreci'nin ve Suriye'de PYD'nin bazı mevziler kazanmasına özenerek özyönetim ilan eden ve talebini şiddet kullanarak gerçekleştirmeye çalışan örgüte karşı harekete geçen devlet ve Pkk'nin çatışmasında kaybeden Kürt halkı oldu.

90'lı yıllarda köylerinden zorla göçe tabi tutulan ve çözüm süreci ile biraz rahatlayan halk özyönetim ilanı ile bir kez daha göç yollarına düştü. Evinden, yurdundan oldu. Cizre, Silopi, İdil, Dargeçit, Derik ve Sur, operasyonlarla delik deşik olurken operasyonlar bu kez Yüksekova'ya sıçradı; halk sırada Nusaybin ve Şırnak'ın olduğunu dile getiriyor.

SUR DELİK DEŞİK

Tahir elçinin öldürülmesinden birkaç gün sonra Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, güvenlik güçlerinin çukurları kapatmak, barikatları kaldırmak ve Pkk'lileri etkisiz hale getirmek için düzenlediği operasyonlar Çarşamba günü tamamlandı. 103 gün süren Sur Operasyonunda 300'e yakın Pkk'li öldürüldü,71 asker-polis hayatını kaybetti.

İlçedeki 15 mahalleden Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallelerinde yaklaşık 300 çukur ve bomba ile tuzaklanan barikatlar imha edildi.

İlçede 256 Pkk'linin etkisiz hale getirildiği, toplam 359 el yapımı patlayıcının imha edildiği belirtildi.

Tarihi ilçe, operasyonlar sırasında çok büyük zarar gördü. Evler harabeye döndü, sokaklar moloz yığınları ile savaş görüntüsüne neden oldu. 200 bin insanın yaşadığı ilçe adeta mezarlığa dönerken Kürt halkı özyönetim ilanının sonuçlarını sorgulamaya başladı ve savaşın bir Kürt savaşı olmadığının altını çizdi.

YARDIM ELİ UZATILMALI

Sur, Dargeçit, Silopi, Cizre, Derik, Nusaybin, İdil ve diğer pek çok ilçede; 1300 Pkk'linin öldüğü ve 300 asker-polisin hayatını kaybettiği bu sürecin Kürtlere bir kazanım sağlamadığını gören halkın, süreç boyunca en fazla mağdur olduğu gözlerden kaçmazken; evinden, işinden olan on binlerce insan, kendilerine bir yardım elinin uzatılmasını bekliyor.

30-40 yıl çalışıp zar-zor bir ev sahibi olan binlerce insanın evleri yıkılmış durumda, pek çok esnafın işyerleri ya yağmalandı ya da çatışmadan dolayı kullanılamaz hale geldi. Maddi olarak çok büyük bir açık doğdu ve herkesin bu noktada yardımda bulunması gerektiği halk tarafından sıklıkla dile getirilmekte.

Hükümet her ne kadar kira yardımında bulunsa ve bu şehirlerin yeniden imar edileceği, zararlarının tazmin edileceği söylemlerinde bulunsa da halk operasyonların bitmesinden sonra bu sözlerin tutulmamasından endişe ediyor. Bu yerler eğer kentsel dönüşüme tabi tutulacaksa bunun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği düşünülüyor.


KAYNAK: Mustafa Karakaş / Doğruhaber


YORUMLAR :::

 1. Mardinli
  14 Mart 2016 Pazartesi Saat 10:41 CEVAPLA
  PKK'ye destek veren ne kadar HDP'li varsa şimdi kurumlarda pusuya yatmış kamufle olmuş, twitter ve facebook hesaplarını kapatmış ve hala devletin imkanlarını sömürmeye devam ediyorlar. Bunları çok iyi tespit etmek lazım. İşlerini ellerinden alıp hemen kapı dışarı etmek lazım. Bunların Kürt vatandaşlarımızla da ilgileri yok. Devletin imkanlarından biraz mahrum et hemen zırlamaya başlarlar. Biz Kürtlere bunlara reva görülüyor diye iki yüzlü terör sevicileri.
 2. mardin merkez
  14 Mart 2016 Pazartesi Saat 01:08 CEVAPLA
  kim verecek tabiki çözüm süreci adı altında ülkeyi bu hale getirenler ve ypg pkk ydgh bebeklik gençlik yaşlılık yapılanmanız ve Hdp tabiki bunun sorumlusu.
 3. haydar
  13 Mart 2016 Pazar Saat 22:54 CEVAPLA
  kim verecek tabiki HDP pkk ypg ypj pyd ve bunlara sırtını yaslayanlardan soracaksınız hesabını .devlet durup dururken operasyon başlatmadı bu örgütler ve siyasi uzantıları aha tr yi ele geçirdik gün vurma çalma çırpma yıkma yakma günüdür deyip domuzlaşmasalardı devlette vatandaşın güvenliğini sağlamak için bu pisliklerin avına çıkmazdı pislik etrafa fazla sıçrattıki pisliğini müdahele geldi inşallah kökleri kurur kıyamete kadar bir daha ayağa bile kalkamazlar amin.devletin yerinde olsam bir kuruş ödemem herkese ders olsun bölge devleti karşısına almayı HDP ye tulum oy vererek ortaya koydu zaten ne zararı karşılaması hdp hazineden 25 milyon yardıım aldı gitsinler o yardımların üstüne çöksünler analarının ak sütü gibi helaldir uğradııkları zararı onlardan tanzim edebilirler,çünkü onlar sebep oldular yaptıkları salakça ayaklanma çaprılarıyla
 4. mured mured
  13 Mart 2016 Pazar Saat 13:00 CEVAPLA
  öz yönetim ilan eden, sizi tükürüğümüz ile boğarız diyenden pkk yı destekleyen oy verdiğiniz kürt vekillerinizden hesap sorun
 5. Akara
  12 Mart 2016 Cumartesi Saat 12:53 CEVAPLA
  Tabikid E ak kara hırsız zalim partidir sorumlusuyaşasın şehit yaşasın kürdistan

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Yeşilay, Yeşil Oda Projesinde Pilot İl Mardin

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İçişleri Bakanl [...]

1 gün önce...

Artuklu Belediyesi Parklar Konusunda Başarıyla Çalışıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, ilçede [...]

1 gün önce...

Teşekkür Mesajı Minnetle Teşekkür

95 yaşında bir hasta düşünün...

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN