Has Parti’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

Has Parti’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması
08 Mart 2011 Salı Saat 09:24 0

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Has Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, yaptığı açıklamada başörtülü kadınların özelikle eğitim haklarının ve seçilme haklarının sınırlanmasına tepki göstererek kadınların başörtüleri ile her alanda var olmaları gerektiğinin altını çizdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile Has Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, yaptığı açıklamada “Yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksızca veren, fedakar kadınlarımızın  Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.”dedi.

                Timurağaoğlu, mesajında başörtülü kadınların özelikle eğitim haklarının ve seçilme haklarının sınırlanmasına tepki göstererek kadınların başörtüleri ile her alanda var olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Has Parti İl Başkanlığından İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu imzası ile gönderilen Kadınlar Günü ile ilgili mesajda, “Dünyadaki tüm kadınlar bir asrı aşkındır adil, eşit bir toplum düzeninde yaşamak için, hayatın değişik alanlarında mücadeleler veriyorlar. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında tüm dünyada bu özel gün için pek çok etkinlik gerçekleştiriliyor. Ancak bizler, sadece kadınlar olarak değil, tüm toplum olarak bu mücadeleyi sadece 8 Mart’larda hatırlamamalıyız. Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksızca veren, ülkemin fedakar kadınlarının Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet’ten sonra kadının toplumdaki konumu çizildiğini ve erkek ile eşit sayıldığını dikkat çeken Timurağaoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu Anayasamızda da açıkça belirtilmiştir. Belirtilmiştir belirtilmesine de, gerçek yaşamda bu böylemidir? Tabi ki hayır. Her gün gazetelerden okuyor, ekranlardan onlarcasını üzüntü içerisinde seyrediyor, dinliyoruz. Ezilen, sömürülen, tacize uğrayan, dövülen ve hatta son dönemlerde son 10 yılda %1400 artış gösteren kadın cinayetlerini… Biz Has Parti olarak; Kadına yönelik her türlü şiddete hayır diyoruz…Yaşamın her alanında kadının sömürülmesine hayır diyoruz… Eğitim haklarının ve seçilme haklarının sınırlanmasına hayır diyoruz… Sadece erkek ile kadın eşitsizliği bağlamında değil, başörtülü-başörtüsüz tüm kadınlarımız için ayrım gözetmeksizin eşitlik, özgülük ve adalet istiyoruz… Nüfusunun yarısı ezilen, aşağılanan ve işkenceye uğratılan, öğrenmeyen, düşünmeyen, konuşmayan ve karar mekanizmalarında yer verilmeyen bir ülkenin, öteki yarısı kalkınamaz. Hakkında karar verilen değil, ”karar veren” ve “yöneten” olduğu olgusuyla mutlu bir toplum  ve güzel bir gelecek için siyaset yapıyoruz. Kadınımızın özlenen, hedeflenen, olması gereken yerde olması için artık kadın-erkek hepimiz… Karşı karşıya değil…Yan yana…Eşit ve özgür bir mücadeleye hız vermeliyiz. Barış için…İnsana…İnsanımıza yakışan güzelim bir dünya … ve gelecek için…Tüm kadınlarımızı Has Parti çatısı altında siyaset yapmaya davet ediyoruz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

12 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

4 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar