Hasankeyf'in son hali

Hasankeyf'in son hali
16 Ağustos 2019 Cuma Saat 16:07 0

Batman’ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde 710 konut ve 98 iş yerinin anahtarı, hak sahiplerine verildi.

Daha önceden Mardin'e bağlı bir ilçe olan ancak 16 Mayıs 1990 tarihinde 3647 sayılı kanunla Türkiye'nin 72. ili olma unvanına kavuşan Batman'a bağlı bir ilçe olarak ilgi çekmeye devam eden doğunun turizm beldesi Hasankeyf, yeni betonarme imarıyla yoluna devam ediyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin son büyük projesi olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi'ne, 1950'li yıllarda başlandı. Ancak baraj temeli, 2006'nın sonunda atıldı.

YENİ HASANKEYF

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgulu olan 23 milyon 760 bin metreküp gövde hacmine sahip baraj yüzünden su altında kalacak olan Batman'ın 3 bin nüfuslu tarihi Hasankeyf ilçesinin,  taşınması kararlaştırıldı.

Son olarak su altında kalacak olması nedeniyle Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi 7 eser taşındı ve baraj havzasında su tutulmaya başlandı.

Hasankeyf'in son hali

4 MAHALLE VAR

Barajın altında kalacak olması nedeniyle Hasankeyf'te, mevcut yerleşim yerinin 3 kilometre mesafesinde yeni yerleşim yeri yapıldı. Hasankeyf'in yeni yerleşim yerinde, 4 mahalle kuruldu. Mahallelere ise tarihi isimler verildi. Kültür, Raman, Dicle ve ilçede 300 yıl hakimiyet sürdüren Eyyubilerin adı verilen mahallerin bulunduğu yeni Hasankeyf'te, TOKİ tarafından bölge mimarisine uygun 160 metrekarelik 710 konut ve 98 iş yeri inşa edildi.

YAŞAM BAŞLADI

Tek katlı inşa edilen konut ve iş yerleri, sahiplerine teslim edildi. Hasankeyfliler, 4 mahalleden oluşan yeni yerleşim yerine taşınmaya başladı.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi kapsamında su altında kalacak 12 bin yıllık tarihi ilçeden kopmadan, 3 kilometre mesafedeki yeni yerleşim yerindeki evlerine taşınan Hasankeyfliler, yaşamlarına başladı.

Hasankeyf'in son hali

500 MİLYON LİRA HARCANDI

Yeni Hasankeyf'te; Kaymakamlık, belediye, jandarma, emniyet, üniversite ve hastane gibi kurumlar da yeni binalarında hizmet vermeye başladı.

Hasankeyf bölgesine, yeniden yerleşim için bugüne kadar yaklaşık 500 milyon lira ödenek aktarıldığı öğrenildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kim Bilir Bilgi Yarışması il finalleri Kızıltepe’de yapıldı

Kim Bilir sloganıyla düzenlenen Gençler Arası Bilg [...]

1 gün önce...

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

5 saat önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

5 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

5 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN