Hassas burunları ile sığınıkları buluyorlar

Hassas burunları ile sığınıkları buluyorlar
24 Eylül 2019 Salı Saat 16:03 0

Nusaybin ilçesine bağlı Dağiçi Mahalle kırsalında İHA, helikopter ve eğitimli köpeklerin desteğiyle yürüttüğü Kıran 2- Şehit Jandarma Uzman Çavuş Muhammed Ata Kıratlı Özel Birlik Operasyonunda PKK'lı teröristlere ait 7 sığınak ve bir karargah deposu tespit edilerek, imha edildi.

Bu sığınakların tespitinde teröristlerin korkulu rüyası olan ve güvenlik güçlerinin en büyük destekçisi olarak, teröristler tarafından döşenen El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve mayınlara karşı da Mehmetçiğe rehberlik yapan Cingöz ve Miki, hassas burunları ile sığınakların bulunmasına yardımcı oldu.

S-ray cihazından tespit edilemeyen silahlar

Söz konusu karargah deposunda yapılan aramada, susturucu takılı 7 tabancanın yanında kalem şeklinde 8 kimyasal fünye ele geçirildi. Genel Kurmay Başkanlığına bağlı Kriminal Daire Başkanlığı tarafından edinilen bilgilere göre kalem şeklindeki kimyasal fünye, içerisine konulduğu el yapımı patlayıcıyı 45 dakika sonra infilak ettirme özelliği taşıyor. 8 kalemin 6 tanesi olay yerinde imha edilirken 2 tanesi ise ayrıntılı bir şekilde incelenmek üzere Kriminal Daire Başkanlığına gönderildi.

İkinci defa Füze yakalandı

Kalemler, X-ray cihazında tespit edilemediği için metropol şehirler ve kayyumlara yönelik saldırılarda kullanılma ihtimali üzerinde duruluyor. Aynı operasyonda ele geçirilen 2 adet Rus yapımı Metis M-1 füze ateşleyicisinin de ilk defa iki yıl önce Nusaybin’de terör örgütü tarafından kullanıldığı ve karadan karaya, karadan havaya hedefi vurma özelliği taşıyan anti tank füzesi bulunuyor.

Karargah ele geçirildi

Operasyon kapsamında 4 kilometre menzile sahip ve gece görüş dürbününe de sahip 4 adet kanas, 2 M-16, 2 biksi, 6 roketatar, 7 kaleşnikof, 7 tabanca, tamburalı bombaatar, 48 el bombası, 7 kurma kolu, dizüstü bilgisayar, 5 silah üstü termal, 5 gece görüş dürbünü, 31 roketatar mühimmatı, 36 bombaatar mühimmatı, 72 şarjör, 17 kilogram plastik patlayıcı, 40 roketatar sevk fişeği, 4 bin 635 fişek, 5 telsiz, 12 ateşleme anahtarı ve ona bağlı iki kumanda, 2 roketatar başlığı tuzaklanmış el yapımı patlayıcı, kafa kamerası, 165 elektrikli fünye, 17 el bombası kafası, 2 güneş paneli, muhtelif uzunlukta elektrikli ve mekanik fünye, jeneratör, yazıcı, mesafe ölçer, hafıza kartı, 4 tüp, 21 boş metal mayın kalıbı, akü, 3 şemsiye, 2 radyo, örgütsel flama, çok miktarda yaşam ve gıda malzemesi bulundu.

Delil niteliği taşıyan malzemeler muhafaza altına alındı, diğer malzemeler yerinde imha edildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

8 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar