'Hatip Dicle'yi veto kararı savaş nedenidir'

'Hatip Dicle'yi veto kararı savaş nedenidir'
24 Haziran 2011 Cuma Saat 18:41 8

YSK'nın Hatip Dicle'nin miletvekilliğini düşürmesinden sonra, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin 'meclise gitmeme' kararına, terör örgütü PKK'dan destek geldi.

YSK'nın Hatip Dicle'nin miletvekilliğini düşürmesinden sonra, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin 'meclise gitmeme' kararına, terör örgütü PKK'dan destek geldi. PKK'nın en üst karar alma merkezi olan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, "DTK'nin de çağrısını dikkate alarak oy birliğiyle almış oldukları karar, çok doğru ve yerinde bir karardır.

Bundan başka bir şey de yapılamazdı. Ayrıca, YSK'nın veto kararı savaş nedeni sayılabilecek bir durumdur" dedi.

PKK'nın ele başlarından Murat Karayılan, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin aldığı 'meclise girmeme' kararını çok doğru ve yerinde olduğunu söyledi. Açıklaması PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'nda yayınlanan Karayılan, şöyle dedi:

"YSK'nın bu kararı aslında Türk devletinin Kürt siyasetini kontrole almak, burnunu sürtmek, 'siz her şeyi yapamazsınız, sınırları aşamazsınız, fazla ileri gitmeyin, sizi engelleyebiliriz' mesajını içeren, Kürt siyasetini iradesizleştirme ve hizaya çekme kararıdır. Yani Kürt halkına ve iradesine karşı bir saygısızlık ve halkın iradesini hiçe sayma olduğu gibi, esas olarak Kürt siyasetine onursuzluğu dayatmaktır. Bu açıdan dün blok vekillerinin gerçekleştirdiği toplantıda, DTK'nin de çağrısını dikkate alarak oy birliğiyle almış oldukları karar, çok doğru ve yerinde bir karardır. Bundan başka bir şey de yapılamazdı. Somut bir adım atılıncaya kadar meclise gitmeyeceklerini açıklamaları Kürt siyasetinin de onurlu bir duruşu sürdüreceğinin kesin kararlılığıdır. Yani burada Kürt halkının siyasal iradesi tanınacak mı tanınmayacak mı; bunun mücadelesi söz konusudur. Bilindiği gibi Kürt siyasetinin ilk kez, SHP ile birlikte parlamentoya girip, bağımsız bir grup olarak bir duruşu geliştirdiği 1990'larda da devlet tahammül göstermeyip müdahale etti. Kürt parlamenterlerinin haklarında tutuklama kararı çıkardı ve meclis kapısında yakasından tutarak zindana attı. Bu, bir süreçtir. Devletin Kürt siyasetini tanımayacağını gösteren o tutumu, aslında bugün de farklı bir biçimde devam etmektedir. O gün parlamentonun kapısında yakasından tutulup tutuklanan ve haksız yere 10 yıl içeride tutulan Hatip Dicle'nin vekilliği bugün de reddedilerek aynı siyasetin devam ettiği ortaya konulmaktadır."

'VETO SAVAŞ NEDENİ SAYILABİLECEK BİR DURUMDUR'

Kürt sorunu konusunda günümüzde önemli bir dönemece girildiğini söyleyen Karayılan, şöyle devam etti:

"Apo'nun geliştirdiği demokratik anayasal çözüm süreci, çok önemli bir şans ve bir fırsat olarak sunuldu. Biz, Kürt sorununda silahların tümden devre dışı bırakılması ve barışçıl, demokratik yöntemlerle sorunun tartışılarak çözülmesi için üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirdik ama, üzerinden üç gün geçmeden devletin bu biçimde Kürt halkını hiçleştiren, Kürt siyasetini boyunduruk altına almaya yönelen bu politikası devreye konulmuştur. Bu açıdan yaklaşıldığında devletin Hatip Dicle şahsında Kürt siyasetine karşı yürüttüğü bu veto politikası savaş nedeni olabilecek bir durumdur. Eğer önümüzdeki yakın günler içinde Türk devleti ve hükümeti bu büyük haksızlığı ortadan kaldıran bir girişim geliştirmez ve düzeltmezse, bu, halkımıza karşı resmen bir savaş ilanı anlamına gelecektir. Türkiyeli birçok yazar ve siyaset çevresi de Başbakan'a çağrı yapıyor; Başbakan'ın suskunluğunu gidererek, düzeltici bir girişim başlatmasını istiyor. Halkımız ve Kürt siyaseti de somut- düzeltici bir adım beklediğini ortaya koymuştur. Bütün bunlar karşısında AKP'nin kendi bildiğini okuması, baskıcı, yok sayan ve yok edici siyasetini sürdürmesi, tasfiye politikasında ısrar anlamındadır. Dolayısıyla bu yeni bir savaş sürecinin başlatılmasıdır. Kürt halkı, AKP'nin sorumluluğundaki parlamentodan Kürt sorunu konusunda çözüm bekliyor. Bunun yerine baskı ve şiddetin dayatılması, bu süreci tümüyle heba edecektir."

BELİRLEYİCİ OLAN BOZDAĞ'IN KONUŞMASIDIR

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın konunun parlamentoda konuşularak yasa değişikliğine gidilebileceğiyle ilgili konuşmalarına da değinen Karayılan, belirleyici olanın Bülent Arınç veya Mehmet Ali Şahin değil, Bekir Bozdağ olduğunu söyledi. Karayılan açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Arınç ve Şahin kısmen yumuşak konuşarak bir çözüme gidilebileceğini belirttiler. Ancak anlaşılıyor ki, bu, daha çok onların bireysel görüşleridir. Çünkü onlardan birkaç saat sonra daha resmi bir biçimde AKP adına açıklama yapan Bekir Bozdağ, tüm kapıları kapattı. Belli ki Erdoğan’la ilişki kuruldu, Erdoğan’ın görüşleri çerçevesinde Bekir Bozdağ’ın, bir heyetle beraber bu açıklamayı yapması ihtiyacı duyuldu. Önceki soruda da belirttiğim gibi bu bir karardır. Dolayısıyla kararı uygulayacaklardır. Yani Kürt halkının, demokrasi güçlerinin güçlü bir tepkisi karşısında geri adım atma durumları ve bu kararı düzeltmeleri elbette ki mümkün, fakat onların esas politikası Hatip Dicle şahsında Kürt siyasetine bir müdahale yapmak ve gelişen süreci kendi kontrollerine almaya dönük bir girişimi geliştirmektir. Bu açıdan bana göre belirleyici olan Bülent Arınç ve M. Ali Şahin’in konuşması değil, Bekir Bozdağ’ın konuşması olacaktır."


YORUMLAR :::

 1. Miro
  28 Haziran 2011 Salı Saat 13:48 CEVAPLA
  Bizde, bizi asimile etmek isteyenlerden, bize ille türk olun diyenlerden; bize işkence edenlerden, seksen yıldır bize yapmadıklarını bırakmayanları destekleyenlerden nefret ediyoruz. Biz, körüklemedik milliyetçiği. Milliteyçiliği körükleyenler bizi bu hala getirdi. Haklarımız verilsin, kardeşçe yaşayalım diyoruz. Yok, kuyrukçu olun, kapı bekçisi olun; kürt Mehmet nöbete denilince, ağzınızdaki lokmayı yutmayın nöbete gidin türk kardeşleriniz dansöz izlerken can güvenliklerinden endişe duymasınlar diyenleri; yirmi dört saat kürt Mehmet'e nöbet dikte edenlere, faşist, kafa tasçı diyoruz. Hatip Dicle'ye oy veren insanların sayısı, bir kaç tane ülkenin nufusundan çok avrupa kıtasında. Bilmem anlayabilecekler mi bizi eleştirenler, bizden nefret edip faşist ilan edenler. Anlamazlar! Ya ceplerini doldurma peşindeler veya asimile olmuşlar, saflarına geçtiklerine yaranmak için onlardan daha keskin ve yaralayıcı olmaya çalışıyorlar.
 2. mırra
  28 Haziran 2011 Salı Saat 01:02 CEVAPLA
  ya bana söyler msin sizin yandaş görmediğiniz kim kaldı ki herkesi dışladınız herkeste sizi dışladı. Türkün türkten başka dostu yok mealinde bir söz vardı sizde aynı sözü tekrar ederek ama br farkla türk yerine kürtü koyarak. Yani velhasıl sizin de mhp chp den bir farkınız yok. Sizin bu faşizminizden nefret ediyorum.
 3. miro
  27 Haziran 2011 Pazartesi Saat 13:51 CEVAPLA
  Shen, sen ne güzel link vermişsin yahoo, seni tebrik ediyorum! Aziz Üstel zati muhterem. Eski tolk showcu, yeni yandaş star gazetesi yazarı. Sen, ve senin zihniyetinde olanlar bana, benim giblere kardeşim demesin lütfen he ne kadar aynı ırktan olsakta. Sizin istediğiniz gibi kürt olmayacağız çünkü. Kapı bekçisi, erk şakşakcısı olmayacağız. Haklarımızı, hukukumuzu her demokatik platformda savunacağız. Paketlensekte, tokatlansakta, başımız çuval geçirilse de, kim olduğumuzu, ne istediğimizi unutmayacağız.
  Kürt kardeşiniz değiliz! Emeklerimizi çalıp, vekilliklerimizi iptal edip sonra zekatten, oruçtan, ramazandan, namazdan, ezandan, dindan, imandan söz edemezsiniz. Dini, bize zulm yapanlardan öğrenmeyiz biz. Din bilgimiz, biğze yeter. En azından, oruçlu insanlara zidanlarda dişki yedirmeyiz. Ayrıca, dini herkesten daha iyi biliyoruz biz sistem muhalifi olan kürtler. Dilimizi, ırkımızı; şehirlerimizin, köylerimizin isimlerini değiştirenlerle aynı mekanalarda saf tutmayız. Nerede görülmüş insanların isimleri, dilleri, ırkları yasaklandığı ve kardeşlikten söz edildiği. Said-i Nursi\\\'nin Risaleyi Nur\\\'daki kürt, kürdistan sözcüklerini sansürleyenlerden dini öğrenecek değiliz; ancak din öğretiriz o tür zihniyette olanlara; dini bizden öğrenirler, ki öğreniyorlarda.
  Star, Yenişafak, Sabah, Zaman ve bunlar gibi olan diğer gazeteler kardeşlik tohumları ekmiyorlar; nıfak tohumları ekiyorlar. Zerdüştlük kötü, ama yeri gelince şemanizim iyi, öyle mi? Şemanizmle övünenlerin, zerdüştlüğü eleştirmeye hakkı/hakları yok.
  Seksen bin oyumuz çalanları kınyoruz! Oy hırsızlığı yapanları, bizi yok hükünde sayanları kınıyoruz.
  Bizde, bizi yok hükünde sayanları yok hükmünde sayıyoruz.
  Ana dilimizde eğitim yapmamızı engelleyenler, asla ve asla kardeşimiz olamazlar. Olsalar olsalar bize zulm yapan zalim-lerimiz olurlar. Onlara hakımızı helal etmiyoruz. Oylarımızı çalanları, Allah\\\'a havale ediyoruz. Kürt olduğunu söyleyipte, bedel ödeyen kürtlere hakaret yağdıranlarada; biraz yüzünüz kızarsın derim. Biraz cebinizi, çıkarınızı düşünmeyin derim. Başkada bir şey demem. En nihayetinde gün gelir, ne kadar yanıldıklarını görecekler, anlayaaklar. Bir ara Kamil Atak vardı. Şırnak\\\'ta kendini haşa haşa bilmem ne gören. Ne oldu, hapiste itirafların, pişmanlıkların bini bir para... Ve daha niceleri vardı Kamil Atak gibi...
 4. shen
  26 Haziran 2011 Pazar Saat 19:58 CEVAPLA
  http://www.habervaktim.com/yazar/39489/biranda_gore_ocalan_ev_hapsine_cikmaliymis.html

  kzırtepeleli ve mardinli mela
  bu linki tıklayın! Biraz da sizin cehaletiniz yüzünden çok arama yaptım! sonunda bir link buldum da onu nereye kopyalayıp yapıştıracağınızı siz benden daha iyi bilirisniz ne de olsa okumuş kesimsiniz cenim
 5. shen
  26 Haziran 2011 Pazar Saat 02:31 CEVAPLA
  pkk nın kara para aklama uyuşturucu ticareti insan kaçakçılığı silah kaçakçılığı yaptığı herkesçe maluum!içerde olduğuna göre beji aponuz devrilmiştir devlet tarafından. bela akılsız olan sizlersiniz...
  muratın az metresi de olmadı hani! sizin gözler kör kulaklar sağır kalbiniz mühürlenmiş sizi gidi faşistler sizi
 6. KIZILTEPELİ
  25 Haziran 2011 Cumartesi Saat 13:04 CEVAPLA
  shen sen hayatında kitap okudun mu dostum. bence git biraz bilgilen gel öyle yorum yap. devrik lider diyor :) bu kadar cahil olamaz bir insan ya. gülme krizi tuttu beni :) Hem para ile ne alakası var onu da anlayabişmiş değilim :)
 7. Mardinli Bela
  25 Haziran 2011 Cumartesi Saat 12:56 CEVAPLA
  hayatımda gördüğüm en saçma yorumu yazmış bu shen denen kişi. çok ciddi söylüyorum 30 yaşındayım bunun kadar saçma bir yorum ile karşılaşmadım ömrümce. akıl var mantık var adam parayı ne yapsın hey akılsız adam. paraları kazanırken diyor birde utanmadan. senin gibi zihniyetlerin sonu yakındır shen efendi merak etme
 8. shen
  24 Haziran 2011 Cuma Saat 20:28 CEVAPLA
  bu değil mi idi kürtlere zerdüşt dinini yakıştıran. Allahım ya sen bırak kürt halkını da yılda kaç trilyon elinin altında geçiyor? Bu paraları kazanırken mazlum kürt vatandaşlarını görüyor musun? Bunların zekatını veriyoon mu? Ha bir de zerdüşt dinini kürtlere yakıştırmışken nasıl oluyorda dindan kürt kardeşlerimizi diğer kardeşlerinden ayırarak çadırlarda namaz kılınmasını emrediyosun! Çünkü hiç bir semavi dine inanmayan ateistin tekisin. Murat sen büyük israil Devletinin topraklarını daha da büyütmek için tuttukları bir piyonsun emin ol yakında senden bir menfaatleri kalmadığı zaman da senin devrik liderin apo gibi çuvala koyup aps ile türkiyeye yollayacaklar.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Yaman'dan Şehit yakınlarına bayram ziyareti

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mus [...]

1 gün önce...

Artukbey'den Bayram Mesajı

Mardin'den dünyaya açılan kahve markası olan Artuk [...]

1 gün önce...

Süleyman Bölünmez’den Bayram Mesajı

22. Dönem Mardin Milletvekili ve hayırsever işadam [...]

1 gün önce...

Asırlardır bayramı kına yakarak karşılıyorlar

DOĞU ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı kent [...]

1 gün önce...

Gez ceylan bu dağlarda!

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN