Havaalanı açılışını Ulaştırma Bakanı yaptı

Havaalanı açılışını Ulaştırma Bakanı yaptı
21 Şubat 2012 Salı Saat 16:51 11

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Mardin Havaalanı pist açılışı ve yeni terminal binası temel atma törenine katılmak üzere Mardin’e geldi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Mardin Havaalanı pist açılışı ve yeni terminal binası temel atma törenine katılmak üzere Mardin’e geldi.

Beraberindeki Mardin Milletvekilleri Abdurrahim Akdağ, Muammer Güler, ve Gönül Bekin Şahkulubey’le birlikte Mardin’e gelen Bakan Yıldırım’ı Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, AK Parti İl Başkanı Lokman Sinanoğlu, Has Parti İl Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, kurum müdürleri, ilçe kaymakamları, işadamları ve çok sayıda vatandaş karşıladı.

Bakan Yıldırım, Mardin Havaalanında tören mangasını selamladıktan sonra havaalanı avlusunda geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bir tören düzenlendi.

 Törende ilk önce Mardin Valisi Turhan Ayvaz bir konuşma yaparak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan Mardin’in komşu illerle olan bölünmüş yolların en kısa zamanda bitirilmesini istedi. Vali ayvaz, Mardin’in 2023 hedefini anlatarak bu hedefte Mardin Havaalanının büyük bir önem arz ettiğini ifade etti.

Mardin Milletvekili Muammer Güler, AK Parti iktidarının Mardin’e yaptığı hizmetlere dikkat çekerek, “Her yol Mardin’e çıkar, Mardin turizmde büyük bir gelişim ve dönüşüm sürecine girmiştir. Bu havaalanın bun lokomotifi olacaktır. AK Parti hükümeti olarak Mardin’e yaptığımız hizmetler, vatandaşlarımız tarafından da takdirler karşılanmaktadır.”dedi.

 

DESTEĞİ HİZMETE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Abdurrahim Akdağ da 2023 yılı AK Parti hedefini tutturmak için tüm alanlarda büyük bir gelişim ve değişim içinde çalıştıklarını belirterek, “Bölgemizin ana sorunlarını çözmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ulaştırma alanında yaptığımız hizmetlerin yanında GAP sulama kanallarını da inşallah bu yık içerisinde Mardin’e getireceğiz. Amacımız testiyi kırmadan suyu Mardin’e getirmektir. Bunu da AK Parti iktidarı Allah’ın izni ile gerçekleştirecektir. Elektrik sorununu çözmek için çalışmalarımız devam ediyor. Halkımızın bize verdiği desteği hizmete dönüştürmeye devam ediyoruz.”dedi. Akdağ, konuşmasını davetlilerden Kürtçe selamlayarak bitirdi.   

Gönül Bekin Şahkulubey de konuşmasında “2010 yılında bakanımızdan ne istediysek bize verdi. Bakan istemeden de Mardin’e hizmette kesinlikle tereddüt etmemiştir. Bir önceki dönemde 2010 yılında önceki dönem 4 milletvekili, valimiz ve belediye başkanımızla birlikte havaalanımız için pist talebinde bulunmuştuk ancak topluca bir talebimiz daha oldu. Terminal binasının Mardin’e yakışmadığını bu nedenle yeni bir terminal binasını yapılması istedik. Sağ olsun kırmadılar bugünde bu iki hizmet için burada olmanın mutluluğu içindeyiz.”dedi.

 

BAKAN YILDIRIM MARDİNLİLERİN DERDİNE DÜŞMÜŞ

Daha sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bir konuşma yaptı. Mardin türküsü ile başlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yola çıktım Mardin’e, Düştüm sizin derdinizi dinlemeye.”diyerek  konuşmasına başladı.

Mardin’in UNESCO Kültür Mirasına dahil edilmesi ve 5 milyon turist hedefine ulaşması için gerekli olan yol, havalimanı, terminal binası DDY ağı gibi temel alt yapı hizmetlerinin bitirilmesi için 2 milyar TL’lik bir harcamanın gerçekleştirildiğini belirterek “Bu para Mardinlilere helalı hoş olsun. ”dedi.

Avrupa Ülkelerindeki ekonomik krizleri dikkat çeken Bakan Yıldırım,”Avrupa Ülkelerindeki meslektaşlarımızla bir araya geldiğimizde yaptığımız yol çalışmalarına anlattığımda buna inanmıyorlar. Bütün Türkiye’yi yollarla birbirine bağladık, 2003 yılında 6 bin 101 kilometrelik bölünmüş yolumuz varken ki bunlara Rahmetli Özal döneminde yapılan otoyollarda dahil, bugün 21 bin  227 kilometre bölünmüş yolumuz var. Bu yolların bir yıllık zaman tasarrufu, yakıt tasarrufu, çevre etkisi 9.4 milyar lirayı buluyor. Bu rakamlarla değil Avrupa’nın dünya’nın rekorunu kırdık.”diye konuştu.

 

MARDİNE HAVALİMANI MÜJDESİ

Büyük illerde sıkışan uçuşları yurt geneline yaydıklarını ifade eden Binali Yıldırım, “9 yılda, 15 milyon vatandaşımız uçakla tanıştı, hava yolu halkın yolu haline geldi. Artık uçak ile seyahat etmenin şehir içi dolmuşla seyahat etmekten farkı kalmadı.Sadece Mardin’de 2002 yılına kadar 20 bin yolcunun kullandığı Mardin Havaalanını 2010 yılında 300 bin üzerinde yolcu kapasitesine ulaşmıştır. Yapacağımız fiziki iyileştirmeler ve yeni hizmet binası ile Mardin Havaalanını Havalimanına çevirerek uluslar arası uçuşlara başlayacak. Mardin’imiz de bu yatırımlarla bir üst lige terfi edecek.”dedi.

Konuşmasında toplanan kalabalıktan sık sık alkış isteyen bakan Yıldırım, 2013 sonunda bitirilmesi planlanan Mardin Havalanı Hizmet binasının daha erken bitirilmesi için müteaahit firmalardan Haziran 2013 yılına yetiştirilmesi için söz aldı. Bakan Yıldırım bu müteahhitlerin bu sözlerine karşılık Mardinli iki vatandaşı şahit göstererek kendilerinden binaların inşaatını sık sık denetleyerek kendisine rapor verilmesini istedi.

Bakan Yıldırım, daha sonra Mardin Milletvekilleri, Vali Turhan Ayvaz ve belediye başkanı Beşir Ayanoğlu ile birlikte hizmet binasının temeline ilk harcı dökmek butona bastı.

Bakan Yıldırım,temel atma töreninden sonra Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi ve AK Parti il başkanlığını ziyaret etti. 


KAYNAK: Nezir Güneş / www.mardinlife.com


YORUMLAR :::

 1. FETHULLAH AKSOY
  23 Şubat 2012 Perşembe Saat 11:34 CEVAPLA
  Vay vay anliyamadım insanlar çalışiyor emek çaba sarf ediyor birisi kalkıp vekilin avukatlığını yapiyor bu insanları cahilikle suçlaniyorlar ey cici yorumcu arkadaş kızıltepenin ilçe sorunlarını bilmiyorsun arkadaşlar çalışma yapiyor kendi göçlerı oranında senin gibi vekil arkalarında yokki vekilde bunları desteklensın ve katkı sunsun ilçesine sahip çıksın çaba sarf etmeyen banane diyen kişiler şimdi kalkıp bu insanları cahilikle suçlamaları bunu kamuoyunun takdirine bırakiyorum.
  Buyrun sizde gelin katkı sunun sizi tutanmı var evet zergan için beya mesafe kayt edildi belediye bunu cidiye alıp gerekeni yapiyor yüksek meslek okulu ve fakülte içinde onude sağolsunlar göndemde tutuyorla vekil bunu cidiye alır kanısındayim.senin gibi insanlar insanları karalamak olmaz bu çekememezlıktır bazı insanların başarısını hazm edemiyorsunuz bey efendi
 2. Hasan Karaasaln
  23 Şubat 2012 Perşembe Saat 11:13 CEVAPLA
  Cici yorumcu arkadaş sen herhalde haberleri okumuyorsun.
  Her kafadan bir elbet çıkar bu demokrasi ilkesidir.
  Hep bir sese uymak diktatörlüktür.
  EMEK VEREN İNSANLARA CAHİL DEMEN DOĞRU DEĞİ BUNU CAHİLİĞİNİZE BIRAKİYORUM HOŞCA KALIN
 3. davut sürer
  23 Şubat 2012 Perşembe Saat 09:41 CEVAPLA
  saygılarımı sunuyorum hasan karaaslan kardeşime.
 4. cici
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 21:35 CEVAPLA
  her kafadan bir ses vekilin sizin cahiliğinze kalsa yüz yıl geride
  kalırsınız sizi yapın yok boş çene yormaktan işiniz yok
  siyaset yapmak istiyorsanız gidin ali kırcayla siyaset meydanında konuk olun
  ben sizin partiden olmaya bilirim isminizi cok duyduk
  kızıltepe yapacağınız okullar ve zergan deresinin yapılmasını
  cabaladığınzdan dolayı teşekür ediyorum havaalanı
  halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun
 5. Hasan Karaaslan
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 20:52 CEVAPLA
  Sayın Davut arkadaş kusura bakma yanlış anlaşılma oldu üzür dilerim.saygılarımla Duyarlılığınız için teşekür ederim.
 6. davut sürer
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 16:28 CEVAPLA
  sayın hasan karaaslan; sanırım okuma yazman ii değil yada anlama kabiliyetin pek yok veya senin şarjın azalmış. ben fakülte konusunda menduh beyi eleştiren bişey yazmadımki, sen onu savunuyorsun. ben fakülte için ona değil vekil beye hitaben yazdım. birdaha okursan iyi olur. ha eğer anlamazsan heceleyipte yazabilirim.
 7. Hasan Kraaslan
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 13:16 CEVAPLA
  Sayın Mardinili Yorumcu arkadaş mademki kızıltepe mıntıkasındadır ismi
  KIZILTEPE Konulsaydi olmazmiydi şimdide derdık ha mardin ha kızıltepe fark etmez..
  Davut SÜRER Arkadaş kızıltepe ye yüksek okul ve fakülte için çevgön Başkanı Çakar ın herhalde haberi okumadınız rektöre ve vekile çağrı yapıp onları duyarlılığa davet etmi.İstersen Qoser online sitesine gir haberi oku ve aşağdaki lingleride tık oku bak güreceksınız Menduh bey onları şarz ediyor bakalım sonuç ne olacak selam sayılar sunuyorum.
 8. DAVUT SÜRER
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 11:42 CEVAPLA
  SEVGİLİ MENDUH ABİ; ÖNEMLİ OLAN İSMİ DEĞİL MAHİYETİDİR, NE KADAR HİZMET VEREBİLDİĞİDİR, 8 AYDIR PERİŞAN OLDUK, DİYARBAKIRA GİT GEL ÇOK SIKINTI ÇEKTİK. İSMİ NE OLURSA OLSUN FARKETMEZ YETERKİ İYİ HİZMET EDİLSİN. AMA ŞUDA BİR GERÇEK Kİ BAJARİ LOBİSİ ÇOK GÜÇLÜ, BÖYLE BİR İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAYATTA MÜSADE ETMEZLER VALLA. BU ARADA SAYIN VEKİLİMİZ KIZILTEPEYE BİR FAKÜLTE AÇILMASI İÇİN ÇABA SARFETTİĞİNİ DUYDUM. REKTÖRÜ SIKIŞTIRMAZLARSA BU İŞ ÇOK ZOR, REKTÖR KAMPÜSE TIKILMIŞ KALMIŞ. İLÇELER UMRUNDA DEĞİL. SAYIN VEKİLLERİN ÇOK SIKIŞTIRMASI GEREKİYOR.
 9. Atletik Mardin
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 10:57 CEVAPLA
  Açılışta masaya uzanan herkesin elinin altında basılan bir kırmızı buton görülüyor. Fakat A. Akdağ ile M.B. Ayanoğlu ise ellerinin altında buton varmış gibi poz vermişler.
  Ayrıca açılış için söylenen 4 ay erken mi? Bana sanki 2 ay gecikti gibi geldi.
  Yine de hayırlı uğurlu olsun. Amerikan nakliye uçakları artık rahat inip kalkar herhalde.
 10. mardnili
  22 Şubat 2012 Çarşamba Saat 09:40 CEVAPLA
  ha kızıltepe ha mardin ne fark eder hepsi bizim değilmi hangi mıntıka bunlar çok anlamsız şeyler menduh
 11. Menduh Çakar Kızıltepe Çevgön Başkanı
  21 Şubat 2012 Salı Saat 22:07 CEVAPLA
  Sayın Mardin vekilleri özelikle İlçemin vekili sayın A.Rahim Akdağ Güzel bölgemiz için çok güzel bir havaalanı açılışı yaptınız hayırlı olsun Sayın vekilim bazı konularda zorluk çekiyorum ve buna anlam çıkarmiyorum bildiğim kadariyle ticaret hizmet çalışma iş alnları eğitim encoğu Mardin e aktarılıyor ilçemizin yeri o kadar müsait olmasına rağmen Ayrica bu havaalanı açılışı yaptığınız zaman siz hangi mıntıka tarafındaydınız bunu hiç düşündünüzmü bulunduğunuz yer KIZILTEPE TOPRAĞI VE MINTIKASI NIYE BU HAVAALANIN İSMİ MARDİ KONULMUŞTUR.KIZILTEPE OLMAZMİYDİ.
  Sizden arz ediyoruz bunun ismini kızıltepe yapmak için ne gerekiyorsa yapsanız iyi olur biz kızıltepe olarak diyoruz bunu önerge olaarak meclisede sunabilirsiniz siz sunmasanız bizler bir dilekçe ile meclis başkanına sunacağız bunu göndeme alsanız iyi olur saygılarımla.
  Menduh Çakar Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

23 saat önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

1 gün önce...

Son dakika: Koca, bir kez daha Mardin için uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplan [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN