Haydi, sen de destek ol!

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Mardin’de son 10 yıldır hemen her yıl gündeme getirdiğimiz Tıp Fakültesi talebimiz çok şükür artık Mardinlilerin birinci gündem maddesi haline geldi. Biliyorsunuz Mardin, 30 büyükşehir içerisinde tıp fakültesi olmayan tek büyükşehirdir.

Koronavirüsün yaşattığı pandemi nedeniyle Tıp Fakültesinin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

800 yıl öncesinde bile modern Tıp Fakültesi diyebileceğimiz maristan denilen Şifahane, Anadolu’da ilk kez Artuklular tarafından Mardin’de kurulmuştu. Bugün ise 850 bini aşkın nüfusuyla 3. basamak sağlık kuruluşu olmayan tek şehir Mardin’dir.

Türkiye’de son yıllarda açılan modern hastane yerleşkeleri ve Tıp Fakülteleri’nden yetişen Sağlık Ordusu ile alınan koruyucu önlemlerle büyük başarı elde etti.

Sağlık alanındaki bu gelişmeler ne yazık ki Mardinlilerin gönlünde kanayan bir yara durumunda. Anadolu’da ilk Tıp Fakültesi Mardin’de kurulduğu halde, 28 Mayıs 2007’de kurulan Artuklu Üniversitesi’nin bünyesinde bir Tıp Fakültesi’nin halen kurulmaması büyük bir eksiklik.

6 yıldan beri sözü verilen şehir hastanesinin kurulmaması ile bu alandaki sorunlar adeta kangrenleşmiş durumda. 

Her Tıp Fakültesi talebinde ön plana çıkarılan Araştırma Hastanesi sorunu Siirt gibi illerde sorun olmazken Mardin’in önüne sorun olarak çıkarılması ayrı bir garabet.

Hastane altyapısı olmayan illerde hastanelerin yakınlık mesafesine aldırmadan farklı birkaç hastane birleştirilerek Araştırma Hastanelerine dönüştürülmektedir. Çünkü onların yerini alacak Şehir Hastahaneleri hızla inşa edilmektedir.

Mardin’de de aynı durum hayata geçirilebilir. Sayın Erdoğan’ın sözünü verdiği ve ihale aşamasına geçildiğini bildiğimiz Şehir Hastanesinin hizmete girmesi ile mevcut Devlet hastanesi ve 300 yataklı ek hastane binasının kurulacak Tıp Fakültesi’ne Araştırma ve Eğitim Hastanesi olarak bağlanması halinde en büyük sorun çözülmüş olur.

Mardin Artuklu Üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde beşi Tıp Profesörü olmak üzere onlarca akademisyeni bünyesinde bulundurması da ayrıca bir avantaj sağlıyor.

Doğurganlık oranı ve 0-15 yaş nüfusu ile Türkiye ortalamalarının oldukça üzerinde olan Mardin’de durumun normalleşmesi halinde komşu ülkelerle birlikte 3-4 milyonluk geniş bir coğrafyaya hizmet verebilecek Tıp Fakültesi hem bölgenin sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılayacak hem de kültür turizminin yanında sağlık turizmi için de önemli bir merkez olacak.

Bu anlamda Mardin’e Tıp Fakültesi bir talep değil, zaruri bir ihtiyaçtır.

Stratejik konumu, hasta potansiyeli ve üniversite altyapısı ile her konuda hazır olan Mardin’de 7’den 70’e yaşayan herkes bu adımı bekliyor.

Anlayacağınız, YÖK’ün Mardin'de bir TIP Fakültesi kurulmasının önünde zihniyetlerdeki engel hariç hiçbir engel bulunmuyor. Bu engeli kaldırmakta ilin aktörlerine düşüyor.

Üç yıl önce de yine bu köşede Üniversitenin en önemli ve önceliği aslında Tıp Fakültesi olması gerektiğini not etmiş ve o dönem üniversite rektöründen umudunu kesenler olarak başta milletvekillerimiz olmak üzere herkesi bu konuda seferber olmaya davet etmiştim.

Geç te olsa bu davete kulak veren birileri çıktı.

Bu alanda öncü olmak isteyen bir dizi çalışma başlatan Mardin STK Platformuna üye sendika, dernek ve vakıfların değerli temsilcilerini tebrik ve takdir ediyorum.

Gerekli alt yapının hazırlanması için bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunan platform aynı zamanda bir imza kampanyası da başlattı.

www.mardinstkplatformu.org üzerinden online olarak devam eden kampanyada bir haftada 20 bine yakın Mardinli, platformun kampanyasına destek vererek imza attı. Platform Sözcüsü Sayın Ahmet Ceylan’ın açıkladığı raporla da bu talebe yönelik analizleri ve saha çalışmalarını içeren değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda Mardin TÜGVA tarafından twitter üzerinden başlatılan #MardinTıpFakültesiİstiyor hastagı ile de bu konu Türkiye'nin gündemine taşındı.  

Bu adımın gerçekleşmesi halinde kadirşinas Mardinliler, sadece STK Platformunu değil bu talebe destek veren ve verecek olan siyasetçisinden idarecisine, sağlıkçısından akademisyenine hiçbirini unutmayacaktır.

Tıp Fakültesi olması halinde bu bölge insanının sağlık sorunları burada çözülecek, insanlarımız Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk gibi yollarda ölüme terk edilmeyecek.

Haydi, sen de TIP Fakültesinin açılmasına katkıda bulun, imza kampanyasına destek ol!

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle