HDP, CHP’ye İltihak Etsin!

25 Eylül 2019 Çarşamba Saat 22:54

Kamuoyunda bir süredir zaman zaman konuşulmakta olan bir konu var ki gerçekleşirse genel anlamda Türkiye’de siyasette oluşmuş olan gerilim payı ortadan kalkacak hem de sosyal demokrasinin güçlenmesinde önemli bir dönüm noktası yaşanmış olacak. Bu konu HDP’nin CHP’ye iltihak etmesidir; yani HDP’nin kendini feshetmesi yoluyla Cumhuriyet Halk Partisine katılmasıdır.

CHP2nin Türkiye Cumhuriyetini kurmuş olan bir parti ve dolayısıyla bu anlamda bir siyasi birikime sahip olması bununla paralel olarak Kürtlerin cumhuriyetin kurulmasında Mustafa Kemal ve arkadaşlarına destek olması gibi tarihi gerçeklikler bugünkü iltihakın gerçekleşmesinde ve kolaylaşmasında rol oynar kuşkusuz. Daha açık bir ifadeyle böylesi bir katılımının gerçekleşmesinde CHP’nin de HDP’nin de arkasında önemli tarihsel olgular mevcuttur.

Her ne kadar Tek Parti iktidarında dönemin CHP’sinin Kürtlere karşı acımasız uygulamaları olsa da ve bunlar Kürt siyasi aktörleri tarafından bilinse de bugünkü CHP’nin Tek Parti döneminkinden çok daha farklı olduğu ve HDP’nin de bu kanıda olduğu görülmektedir. Bu bağlamda HDP’li siyasal aktörler hemen hemen her konuda kendi ortak “düşmanları” gördüğü AK Parti iktidarına ve lideri Erdoğan’a karşı CHP ile birlikte saf tutmaktadır. Bunun en çarpıcı örneği son yerel seçimlerde ve daha sonra tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde HDP’nin kendi seçmenini firesiz CHP’li aday ve adaylarına yönlendirmesidir.

HDP’ye gönül vermiş ve siyaseten şartsız-sorgusuz bir yaklaşımla oy veren Kürtlerin laik olması ve HDP’nin Türkiyelileşme Projesiyle politika yapıyor olması işi daha da kolaylaştırmış gözükmektedir. Fakat HDP’nin PKK ile olan ilişkilerinde mesafe koyamaması iddiası ile halen PKK’nin çatışma ve saldırı pozisyonunda olması sonucu asker ve polislerin ölmesi gerçeği desteklediği Millet İttifakının partileri olan CHP, İyi Parti ve Saadet Partisinin tabanını rahatsız etmektedir. Bu gerçek, iltihakın önünde duran iki parametre olarak engelleyici rol taşımaktadır. Bir anlamda işi yokuşa süren bu iki parametredir. Peki çıkar yol yok mu?

Çıkar Yol, Siyasal İknadır

Politikanın aynı zamanda bir uzlaşı kültürüne sahip olması hasebiyle zaman zaman çıkmaz yaşanan durumlar bu kültürle aşılmaktadır. Tabi işin başında siyasal ikna çabaları gelmektedir. Bu çabalar bir zincir halkalarından oluşacak gibi.

Örneğin CHP ve diğer partiler HDP’ye bu konuda yardımcı olabilir. HDP’nin kısa ve orta vadede PKK’ye bir mesafeli duruş sergileyebilir. Örgütün çatışma anlayışını ve saldırgan eylemlerini uzun vadeli politik projelerin hayata geçirilmesinde sürecin selametle sonuçlanması için eleştirebilir, hatta kimi aşırı eylemlerini kınayabilir. Bu noktada HDP’li siyasal aktörler özgün bir tavır ortaya koyma cesaretini göstermelidir.

HDP’ye gelince..

Bu partide PKK’nin çatışma kültürünün terk etmesinde ikna edici bir sürece girebilir. Kandil ile bir şekilde temasa geçerek örgütün Türkiye Ordusu ve güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalardan vazgeçirebilir. Hatta e tamamen Türkiye cephesini kapatma yoluna da gidebilir. Eğer mesele politika yapmaksa, ki hep böyle iddia edilir, o zaman öne sürdüğümüz argümanların hayata geçirilmesi

siyaseten mümkündür. Yeter ki, gerçekten iddia edildiği gibi, herkes ve her çevre demokrasiden yana, hak-hukuktan yana ise, o zaman şimdi özveri gösterme zamanıdır.

Bunlar yapıldığı takdirde Türkiye’de gerilim kokulu siyaset elbette ki sona erecektir. En önemlisi ülkenin ekonomik kaynakları halkın refahının gelişmesi için kullanılacak ve dahası sivil siyasetin önü açılmış olacak.

Elbette bu konu tartışılmaya muhtaç, daha da derinleştirilmesi gerekmektedir. Laik Kürtler bu konuda önemli bir mesafe kattetmiştir. Bilinçli Kürt kesimi Türkiye ile entegrasyondan yana bir eğilim göstermektedir. Yaptığımız temas ve dinlediğimiz insanlardan edindiğimiz izlenim budur. Eğer siyasette küçük hesap anlayışı bir kenara bırakılırsa ve demokrasinin gelişmesinde korkulmazsa bunun olması zor değildir. Siyasette hiçbir hesap insan canından daha değerli değildir.

Önümüzdeki süreçte bu konuyu daha da açmakta fayda görüyoruz.

Saygıyla


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
2. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
3. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
4. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
5. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
6. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
7. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
8. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08
9. Rusların Yükselişine ABD Hamlesi 31 Ekim 2019 Perşembe Saat 12:17
10. ABD’nin Orta Doğu planı ve Kürtler 07 Ekim 2019 Pazartesi Saat 15:29

YORUMLANANLAR :::

Virüse Karşı Siber Maske üretimine geçtiler

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde insan hayatı a [...]

1 gün önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

19 saat önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

12 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN