HDP, Mardin Adayları görücüye çıktı

HDP, Mardin Adayları görücüye çıktı
12 Nisan 2015 Pazar Saat 15:58 7

Mardin'de HDP'nin Mardin milletvekili adayları tanıtıldı.

7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçiminde HDP'den Mardin milletvekili adayları olan Mithat Sancar, Gülser Yıldırım, Erol Dora, Mehmet Ali Aslan, Enise Güneyli ve Nurullah Görhan Mardin'e geldi.

Havaalanından konvoy eşliğinde seçim otobüsü ile önce Kızıltepe'de daha sonra Artuklu ilçesinde şehir turu atan adaylar, bir düğün salonunda düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı.

Zılgıtlar ve sevinç gösterileri eşliğinde programın yapılacağı salona gelen adaylar burada partililerin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Tanıtma programına HDP, DBP il ve ilçe yöneticileri, Büyükşehir ve Belediye Eş Başkanları ile HDP'ye yakın STK'ların başkan ve temsilcileri ile kalabalık bir partili grubu katıldı.

VALİLER DE SEÇİMLE GELSİN
Programın açılış konuşmasını yapan HDP adına İl eş başkanı Muhsin Alkan, yaparak seçim çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında Valilerin de halk tarafından seçilmesi gerektiğini dikkat çeken Alkan, “HDP var oldukça Recep Tayyip Erdoğan’a Başkanlığı Yaşatmayacak, AKP’yi tek başına hükümet yapmayacak, hepsinden öte tüm Halkları ve inançları meclise taşıyacağız. Cumhurbaşkanı Beni Halk seçti diyor, peki izin ver halk kendi valisini de seçsin, inşallah yakın zamanda Mardin valisini halk seçecek. Madem Erdoğan halka güveniyorsan o zaman buyrun hodri meydan valileri de bu halk seçsin. İnşallah seçim günü sandıklarda bu adaylarla büyük bir patlama yapacağız. Bu seçimde halklar başaracaktır. Bu başarı halkların olacaktır. Bu başarı demokratik çözümün mimarı olan Sayın Abdullah Öcalan'ın başarısı olacaktır.”dedi.

BÜTÜN PARTİLER KADAR KADIN ADAYIMIZ VAR
Eş başkan Asiye Erol da Ağrı Diyadin’deki Askeri operasyonlar sonrası hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığında bulunarak partilerinin kadınlara verdiği öneme dikkat çekti. Erol HDP'nin tek başına diğer bütün partilerin koyduğu kadın aday sayısından daha fazla aday yerleştirdiğini belirterek HDP'nin aynı zaman da bir kadın harekatı partisi de olduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra adaylar bir bir söz alarak birer konuşma yaptılar.
İlk konuşmayı yapan HDP Mardin Milletvekili adayı Prof.Dr. Mithat Sancar, 7 Haziran seçiminin bütün halklar açısından önemli olduğunu söyledi. Mardin’den 6 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini belirten Sancar, "7 Haziran, Ortadoğu’da çok kültürlü bir barışın mümkün olduğunu gösterecek bir seçim olacaktır" dedi.
Mardin'in farklı etnik yapıları bir arada barındırdığını ifade eden Sancar, şöyle dedi:
" Mardin bu konuda örnek bir şehirdir. Türkiye'ye de Ortadoğu’ya da model olacak bir şehirdir. Mardin’den aday gösterilmek istendiğinde bundan onur duydum. Ben bu toprağın çocuğuyum. Mardin’den dostlarımla karşınıza aday olarak çıkmak Türkiye’ye bu renkleri haykıracak olmak, bizim görevimizdir. Bizim içim şereftir. Mardin Seçimleri Tüm Türkiye’ye Kürdistan’a ve Ortadoğu’ya barış kardeşlik ve özgürlük mesajı verecek. 7 Haziranda yapılacak seçimlerde barışın AKP’ye bırakılacağı bir gün olmadığı anlaşılacak. Ben Arabın, Kürdün, Süryanin ve Türk’ün oğluyum. Buradan Tüm halklara sesleniyorum bugüne bize destek olmayan herkesten bu seçimde barış için bize oylarını emanet etmesini istiyorum. Bu süreç bozulmamış ise Sayın Öcalan’ın duyarlılığı sayesinde bozulmamıştır. Tüm Provakasyonlara karşı halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Mardin’de hedefimiz 6 vekil çıkarmak ve bunu başaracağımıza inanıyorum. Mardin’den aday gösterildiğim için çok mutluyum"
HDP Mardin Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mithat Sancar, 7 Haziran seçimlerinin önemli olduğuna dikkat çekerek, bu 7 Haziran seçimlerinde Mardin halkının AKP’ye önemli bir mesaj vereceğini söyledi.

Programda söz alan ve konuşmasını Kürtçe yapan mevcut HDP Milletvekili Gülser Yıldırım da operasyonlara dikkat çekerek hükümetin her seçim öncesi yaptığı kirli oyunlarına başvurduğunu dile getirdi. Yıldırım, Diyadin’de yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, "Dün DAİŞ çetelerine karşı Kürtler nasıl direniş gösterdiyse, bizde HDP olarak AKP zihniyetini bu topraklardan söküp atacağız”dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ
HDP'nin 24. dönem milletvekili ve 25. dönem milletvekili adayı olan Süryani asıllı Erol Dora da katılımcıların ve Süryani cemaatının Paskalya Bayramını tebrik ederek başladığı konuşmasında ikinci sefer listeye girdiği için de teşekkür etti.

HDP'Yİ NUHUN GEMİSİNE BENZETTİ
Mehmet Ali Aslan da “Farklı halkları inançları ötekileştirilenleri meclise taşıyacak HDP projesinin sahibi Sayın Abdullah Öcalan’ı buradan selamlıyorum. HDP ötekileştirilenlerin dışlanmış inkar edilmiş halklarla meclise yürüyecek Türkiye halkları ile yeni bir yaşam inşa edecek. Sistem farklı kimlik ve inançtan olan halklara da örgütlenmesine de engel durumda. Yani sistem, 'Oturun yerinizde, örgütlenmeyin. Dilinizi, kültürünüzü yaşamayın. Sadece evde yaşatabildiğin kadar yaşat' diyor. HDP Ortadoğu'daki kanı bitirebilecek buraya huzur ve barış getirecekn en doğru reçetedir. HDP bugün adete Nuh'un gemisi gibidir. Bu gemiye binmeyenler inanın suda boğulackalar Bizler bundan dolayı bütün insanlarımızı Nuh'un gemisine binmeye davet ediyoruz. HDP sayesinde artık sistem halkları, inançları birbirine kırdırtamayacaktır."şeklinde konuştu.

"HDP BAHAR GİBİDİR"
HDP'nin listesinde yer alan ikinci kadın aday olan Enise Güneyli de Kürtçe yaptığı konuşmasında HDP'yi bahara benzeterek, bu baharın içinde her türlü çiçeğin ve güzelliğin yer aldığını dikkat çekerek, "Birbirinden farklı, halkları, renkleri, inançları, kültürleri, dilleri ve ırkları birbiri içinde harmanlayıp kendi bünyesinde barındırıyor. Eğer bizler başarılı olursak bu baharın rengi heryeri saracak. Hatta Suriye'ye de Ortadoğu'ya da örnek alınacak ve her yeri saracak."dedi.


HDP'NİN GÜNEŞİ TÜRKİYE'Yİ AYDINLATACAK
HDP listesinde sanatçı kimliği ile yer alan Nurullah Görhan ise "Yoldaşlar bugün tarih yazılıyor. 7 Haziran sadece Kürt halkalarının değil bütün Türkiye halkları için karanlıktan aydınlığa çıkacakları bir tarihtir. Gün özgürlük ve demokrasi günüdür. Güneş nasıl ki doğduğunda her yeri aydınlatıyorsa aynı şekilde bugün Kürdistan'da doğan bu güneŞ bütün Türkiye'yi aydınlatacaktır."diye konuştu.

BİRLİK BERABERLİK MESAJI
Yapılan konuşmaların ardından HDP'nin il yöneticileri, diğer aday adaylarını da sahneye davet ederek adaylar ve aday adayları el ele tutuşarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.YORUMLAR :::

 1. Hdp li
  14 Nisan 2015 Salı Saat 23:32 CEVAPLA
  7 adayımız nerde o niye tanıtımda yok
 2. Ahmed BAKİ
  13 Nisan 2015 Pazartesi Saat 23:26 CEVAPLA
  Mardinlife in HDP sevgisi nerden geliyor.
 3. Gerçekçi
  13 Nisan 2015 Pazartesi Saat 14:22 CEVAPLA
  Bahare hewş bahare, her deré baran dı bare. Rahmetu berekete wé lı ser me tevdaye. . Söylemler çok güzel, Hz. Nuh'un gemisi, baharın güzellikleri. Barış, Demokrasi, Eşitlik, Özgürlük ve Birlik- Beraberlik söylemleri herkesin arzuladığı güzel şeyler. Lakin buradaki aynanızda (Belediye) bunları göremiyoruz.
 4. MERKEZDEN
  13 Nisan 2015 Pazartesi Saat 09:52 CEVAPLA
  serxerebi inşallah.
 5. Ömer
  13 Nisan 2015 Pazartesi Saat 05:03 CEVAPLA
  Realiste aynen katılıyorum. Çözüm sürecini başlatan ak parti ve sayın cumhurbaşkanıdır. Türkiyede yaşayan islamcılar 1990 dan beri Kürt Sorunu için kafa yormuşlar ve o dönemde sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymuşlardır. Mazlum-Der nice toplantı ve açıklamalarla bunu ortaya koymuştur. Kürt Sornunun çözümünde en büyük faktör Ak Parti iktidarıdır. Allah Korusun eski Anap veya DYP olsaydı bölgede yine beyaz toroslar gezerdi.
 6. Arap Oğluarap
  13 Nisan 2015 Pazartesi Saat 00:26 CEVAPLA
  HDP bu seçimden nal toplar anca.Barajı geçemeyince olayda çıkartamayacaklar (iç güvenlik yasası geçti)
  Sonuç olarak zafer İslam'ın bu dinsizler ne kadarda uğraşsa.
 7. REALİST
  12 Nisan 2015 Pazar Saat 17:43 CEVAPLA
  ak parti bi şey yaptımı yorumlar susmaz
  nerdesiniz niye yorum yok bu habere
  merdin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın acı günü

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın babası Sultan Aydoğan 56 [...]

1 gün önce...

Limakport limanı Mardin’de İş adamlarına tanıtıldı

LİMAKport İskenderun’un Mardin Merkezli Doğu ve Gü [...]

1 gün önce...

Kızıltepe operasyonundan 4 tutuklama kararı

Kızıltepe’de, PKK/PYD üyelerinin ülkeye yasa dışı [...]

1 gün önce...

Ulusal bir gazete daha kapandı

Türkiye'nin yazılı basın eserlerinden biri daha bu [...]

16 saat önce...

Maddi durumu yetersiz ailelere yardım

Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, mad [...]

12 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN