HDP, Mardin Adaylarını tanıttı

HDP, Mardin Adaylarını tanıttı
30 Ocak 2019 Çarşamba Saat 15:05 0

HDP, MARDİN BELEDİYE EŞBAŞKAN ADAYLARINI DÜZENLEDİĞİ SALON TOPLANTISI İLE TANITTI.

Özel bir düğün salonunda düzenlenen tanıtım etkinliğine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Ebru Günay, Pero Dündar, Tuma Çelik’in yanısıra aralarında Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Ahmet Türk, Necla Figan Altındağ, Nusaybin, Kızıltepe, Dêrik, Artuklu, Mazıdağı, Midyat, Savur, Ömerli ilçe belediye eşbaşkan adayları, HDP Mardin Milletvekilleri ile STK temsilcileri katıldı.

VEKİLLERİ ANARAK KONUŞMASINA BAŞLADI

Programda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşmasına öldürülen Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ve açlık grevine giren milletvekilini anarak başladı.

Konuşmasında Mardin’in birlikte yaşama kültürüne dikkat çeken Buldan, “Mardin barışın, özgürlüğün, demokrasinin gerdanlığı olacaktır. Gündüzü seyranlık gecesi için gerdanlık denilen, birbirinden zengin kültürlerin, inançların şehri olan Mardin bizim göz nurumuz, geleceğimizdir. Mardin aynı zamanda barışın, özgürlüğün, demokrasinin gerdanlığı olacaktır. Bunu hep birlikte başaracağız buna yürekten inandığımı ifade etmek isterim. Anıta dahi tahammül edemeyen bir zihniyetin iş başında olduğunu biliyoruz. AKP hükümeti, buraya gaspçı bir kayyum atayarak halk iradesine darbe vurmaya çalışmaktadır. Kültürleri ve inançları yok saymak istemektedir. Bu kentte sunulması gereken hizmetler üzerinden yolsuzluk yapıldığını ve Mardin halkına hakaret edildiğini biliyoruz. Kızıltepe'de Uğur Kaymaz'ın anıtının söküldüğünü, bir anıta dahi tahammül edemeyen bir zihniyetin iş başında olduğunu biliyoruz. Ve Uğur Kaymaz’ın anıtını yıkarken Uğur Kaymaz’ı bir kez daha vurduklarını biliyoruz. Mardin halkı bugüne değin iradesini asla teslim etmedi, etmeyecek.”dedi.

KAYYUMLARI ELEŞTİRDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından teröre destek veren belediyelere atanan Kayyumları da eleştiren Buldan, “Mardin ve ilçelerinde halkımıza ait tüm değerleri hedef aldı. Çok dilli tabelaları söküp istedikleri bir Mardin elde etmek istediler. Tek dil olsun istediler. Ama Mardin buna izin vermedi. Çünkü buradaki çok dilliliği, tek kültürlülüğü tekleştiremezler. Kürdünden, Arabına, Mihelmîsinden, Süryanisine; bütün halklar ve inançlar bu topraklarda kendi dili ve inancı ile bin yıldır birlikte yaşıyor ve yaşamaya devam edecek. Mardin halkı kimliğinden asla taviz vermedi, vermeyecek. Mardin halkı bugüne değin iradesini asla teslim etmedi, etmeyecek. Mardin halkı, gaspçı kayyumunuza ve onun dayattığı yola asla teslim olmadı, bundan sonra da teslim olmayacak ve Mardin’i kayyuma teslim etmeyecek.”diye konuştu.

İKTİDARI ELEŞTİRDİ

Seçimlerin halkların ortak geleceği açısından önemli olduğuna vurgu yapan Buldan şunları söyledi:

“Türkiye halkı AKP-MHP iktidarının baskıcı yönetimi altında nefes dahi alamaz hale gelmiştir. Bir yanda siyasi kriz ve ekonomik kriz, diğer yanda ise savaş politikaları nedeniyle toplum her gün yoksullaşmakta, giderek ezilmekte ve geleceğe güvenle bakamaz hale gelmektedir. Tekçi iktidar baskı politikalarıyla tüm toplumu kendilerine biat etmeye zorlamaktadır. Kaybedeceklerini anladıkları için beka söylemine sarıldılar. Devletin bekası diye yola çıktılar, bunların tek derdi kendi koltuklarının bekasıdır. Kaybedeceklerini anladıkları için beka söylemine sarıldılar. Çünkü halka verebilecekleri bir şey yok. Umut yok, barış yok, güven yok, istikrar yok, huzur yok. Tek yaptıkları korkutma sindirme ve seçim hileleri ile oy devşirmektir. O halde bunu sona erdirmenin en cesur yolu nedir? Kararlı olmak, direngen olmaktır, birlikte olmaktır. Bizim halkımız da her zaman olduğu gibi cesurdur kararlıdır, örgütlüdür ve birliktedir. 31 Mart’ta da bunu ispat edecek iradeye sahiptir. Faşizme her yerde kaybettirirsek yolumuz barış ve özgürlük yolu olacaktır. Halkımızın özlemi adalet, barış ve özgürlüklerin sağlandığı demokratik bir ülkedir. Kendi kendisini yöneteceği demokratik yerel yönetimlerdir. İşte 31 Mart seçimleri tarihi bir dönüm noktasıdır. Faşizme her yerde kaybettirmeyi başarırsak yolumuz mutlaka barış ve özgürlük yolu olacaktır. Demokrasiye açılacaktır bu yol ve yerel yönetimler bizim için demokratikleşmenin yerellerden başlayacağı bir süreçtir. Kentlerin tek merkezden tekçi zihniyet ile değil halkımız tarafından demokrasi ile yönetilmesi temel hedefimizdir. Mardin'i Kürtler, Araplar, Ezidîler, Süryaniler, Mihelmîler, kadınlar, gençler, emekçiler yönetecektir. Sizler yöneteceksiniz, HDP yönetecek. HDP bunun önünü açacak.”

SUÇLAMALARDA BULUNDU

Kayyum atanan belediyeleri işeret ederek “Halkımıza ait olanı geri alacağız”diye Buldan, “Belediyelerimizin olduğu her yerde bu belediyeleri bir kez daha almak için çalışmaların startını bugün Mardin’den hep birlikte veriyoruz. Halkımıza ait olanı geri alacağız ve yine halkımıza teslim edeceğiz bunun bir kez daha sözünü veriyoruz. Kayyum zihniyeti ile halka kapattıkları belediyelerimizi geri halka açacağız. Çünkü kayyum zihniyeti artık bu topraklarda hüküm sürmeyecek ve bu devir kapanacaktır. İnanın ki kayyumla gasp edilen büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, diğer tüm belediyelerimiz gibi halkımızın belediyeleri olacak. Belediyelerin kapısı bir kez daha halka açılacaktır. HDP gelecek halk gelecektir. Kayyumlar sandığın dibine gömülecektir. Belediyelerimizde tekçi gaspçı kayyumlar değil bizler, halkımız olacak. Bizlerin kültürlerin inançların belediyesi olacak. Sevgi ve hoşgörü belediyeleri olacak, kadınlar olacak gençler olacak. Hileleri 31 Mart’ta kendi ayaklarına dolanacak. Sahte seçmen yazımından gerçek seçmeni silmeye kadar her türlü hileye başvuruyor. Bunların her zaman yaptıkları iş bu. Sabah akşam hile ile yatıp kalkıyorlar. Fakat bu seçimde yaptıkları hileler ve usulsüzlükler halkımız tarafından bir kez daha ötelenecek ve buna izin verilmeyecek. Niyeti kötü olanın attığı ok kendisine saplanır. Bu hileler 31 Mart’ta kendi ayaklarına dolanacak ve ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler, kaybedecekler, kaybedecekler.”şeklinde konuştu.

MARDİNLİLERDEN SAHİP ÇIKMALARINI İSTEDİ

Mardin halkının üzerine düşeni bir kez daha yapacağına inandığını ifade eden Buldan, “Sizin iradenizi yok sayan değerlerinizi hedef alan kayyumları sizler 31 Mart’ta, Mardin’den söküp atacaksınız. Kayyumlar anıtları yıkmış, tabelaları indirmişti. 31 Mart’ta da halkımız kayyumları sandığın dibine indirecek, sandığa gömecek. İnanın ki bu gaspçı zihniyetin halkın karşısına çıkmaya ve Mardin halkından oy istemeye yüzleri tutmayacak. Göreceksiniz kapınızı çalmaya, sizden oy istemeye yüzleri tutmadığı için yanınıza gelmeyecek oy isteyemeyecekler. Çünkü halkın önüne çıkmaya utanacaklar. Mardin’in, Nusaybin’in, Derik’in, Mazıdağı’nın hafızası var, Mardin halkının hafızası var. Kendisine yaşatılanları asla unutmayan bir hafızaya sahip olan Mardin halkı üzerine düşeni bir kez daha yapacaktır. “

AHMET TÜRK’Ü ÖVDÜ

Konuşmasında Ahmet Türk hakkında da bilgiler veren Buldan şu ifadeleri kullandı:

“Kürt halkının baskılarla sindirilemeyeceğinin canlı örneğidir Ahmet Türk’ün yaşamı. İşte değerli belediye eş başkanlarımız burada sizlerin huzurunda. Arkadaşlarımız sizlerin adaylarıdır. Koca bir çınar olan değerli Ahmet Türk ve değerli Figen Altındağ bu kenti sizlerle birlikte yönetmek için bu yola çıktılar. Ahmet Türk, Kürt halkının demokrasi tarihinin hafızasıdır. Ne baskılar gördü hiçbir zaman geri adım atmadı. Kürt halkının baskılarla sindirilemeyeceğinin canlı örneğidir Ahmet Türk’ün yaşamı. Bu yoldan asla geri dönmedi ve büyük bir heyecan şevk ve kararlılıkla ömrünü bu yola adadı ve bugün de bu görevi üstlenmekte asla geri durmadı. Ahmet Türk ve Figen Altındağ başta olmak üzere tüm aday arkadaşlarımızı siz değerli Mardin halkının siyasi iradesi olarak sizlere teslim ediyoruz. Onlar sizin temsilcilerinizdir, onları sizlerin iradesine emanet ediyoruz. Bütün halkımızı adaylarımız etrafında kenetlenmeye ve gece gündüz çalışmaya davet ediyoruz. Bizler “ya me ye” diyerek yola çıktık.”

AHMET TÜRK: MÜCADELEMİZ BELEDİYE BAŞKANI OLMA MÜCADELESİ DEĞİLDİR

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, tüm mücadelelerinin bir belediye başkanı olma mücadelesi olmadığını ifade ederek, "Geleceğimizi örgütlemek, geleceğimize dönük çabalarımızı ortaklaştırmak için bir mücadeledir. Bu halkın özgürlüğü için yapacağımız çok şey var. Bizim için önemli olan halkımızın geleceğine bir katkı sunacak mıyız, sunmayacak mıyız? Önemli olan bu. Elbetteki görevimiz halkımıza hizmeti de götürmektir" dedi. 

Aday Tanıtım toplantısında ayrıca bir konuşma yapan Mardin eski belediye başkanı Ahmet Türk de Kayyumun kendilerine yönelik eleştirilerine tepki göstererek, bu iddiaları gündeme getirenler hakkında açıklamasının açık bir şekilde suç duyurusu olarak kabul edilmesini istedi. 


BÜTÇEDE 90 MİLYON TL OLDUĞU İDDİASINDA BULUNDU

Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyum atandığında bütçesinde 94 milyon TL nakit para olduğunu savunan Türk, ayrıca MAR-Su ve elektrik enerji ödemeleri için de 60 milyon TL’ye yakın bir kredi çektiklerini bunun haricinde hiçbir borçlarının olmadığını iddia etti.

ARTUKLU EŞBAŞKANI VE YEŞİLLİ ADAYLARI TANITILAMDI

Program HDP ilçe adaylarının tek tek tanıtılması ile sona erdi. Tanıtılan adaylar arasında ise ilahiyatçı Prof.Dr. Nurettin Turgay’ın aday olduğu Artuklu’ya HDP eşbaşkan kadın adayı ile Yeşilli ilçe adaylarının olmaması ise dikkat çekti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Deva Partisi Midyat kongresini gerçekleştirdi!

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin'de kongr [...]

1 gün önce...

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

22 saat önce...

Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

Pandemiye rağmen kendi memleketine 5 yıldızlı otel [...]

19 saat önce...

AK Partili Gençlerde Kongre Heyecanı

AK Parti Gençlik Kolları’nda, 6. Olağan Kongre Sür [...]

1 gün önce...

Koronavirüs Felce Neden Olabilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN