HDP, Mardin Milletvekili Tuma Çelik'i ihraç etti

HDP, Mardin Milletvekili Tuma Çelik'i ihraç etti
20 Temmuz 2020 Pazartesi Saat 16:23 1

Son dakika haberine göre; Cinsel saldırı ile suçlanan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partisinden ihraç edildi.

Son dakika haberine göre; Cinsel saldırı ile suçlanan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, partisinden ihraç edildi.

Seçim çalışmaları sırasında düzenlenen dernek toplantısına katılan bir kadına tecavüz ettiği iddia edilen Çelik, HDP'den ihraç edildi.

İhraç kararını HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partisinin Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada duyurdu. 

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Tuma Çelik ile ilgili Meclis’e gelen fezlekenin hemen parti disiplin kuruluna iletildiğini, bunun üzerine 5 Temmuz’da soruşturma bitene kadar tedbiren görevinden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Oluç, bu süreçte Çelik’in istifa etmiş olmasına karşın parti tüzüğüne göre disiplin soruşturmasının devam ettiğini ve bugün de karar alındığını duyurdu. Karara göre Tuna Çelik kesin çıkarma cezası ile partiden çıkarıldı. Saruhan Oluç, öğretmen eşi Ebru Işık’a şiddet uygulamakla suçlanan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık’la ilgili soruşturmanın ise sürdüğünü söyledi.

Tuma Çelik, önceki gün “Partimin zarar görmemesi için istifa kararı aldım” diye açıklama yapmıştı. HDP’den yapılan açıklamada ise Tuma Çelik hakkındaki iddiaların haziran ayı sonunda Meclis Grup Yönetimi’nde gündeme geldiği belirtilerek şöyle denmişti:

“Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar Haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimimizin gündemine gelmiştir. Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir.”

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Mardin'de bir toplantıya katılan Çelik, toplantının yapıldığı binada bir kadına tecavüz etti. Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezleke de TBMM'ye gönderilmişti.

TBMM'deki süreç, Anayasa 83 ve İçtüzük 131 ve 132. maddeler uyarınca devam edecek. Anayasa’nın 83. maddesi, seçimden önce veya sonra bir milletvekilinin suç işlediği iddia edilmesi durumunda Meclis kararı olmadıkça sorguya çekilemeyeceği, tutuklanamayacağı ve yargılanmayacağını düzenleniyor. Ancak aynı madde ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve Anayasa'nın 14. maddesinde sayılan suçları bu hükmün dışında bırakıyor.

Çelik daha önce, 'Bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı' demiş ve 'partinin zarar görmemesi için' istifa ettiğini açıklamıştı. 
YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    21 Temmuz 2020 Salı Saat 10:02 CEVAPLA
    Şirin Ünal'ı koruyan AKP'ye baktığımızda HDP'nin AKP'den daha dürüst olduğu anlaşılmaktadır.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doğu İllerinde Niye Kaçak Elektrik Kullanım Oranı Yüksektir?

Kaçak elektrik kullanım sorunu elbette ciddi bir s [...]

1 gün önce...

MHP ilk defa Yeşilli'de Kongre yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Artuklu ilçesinin [...]

1 gün önce...

DİKA, Dara'yı restore ederek dünyaya tanıtacak

Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknol [...]

1 gün önce...

21 korucunun istifa ettiği iddiasına yalanlama

Derik ilçesinde 21 güvenlik korucusunun istifa ett [...]

1 gün önce...

Tuma Çelik için 2 Ekim'de toplanacakar

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, hakkı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

Ergenlik Döneminde Beslenme

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Nefes Zamanı…

4
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Korona Deyip Geçmeyin!

5
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Nezaket

6
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Arabuluculuk Kurumu ve Kavramı 

7