HDP’li Amak iki yılını değerlendirdi

HDP’li Amak iki yılını değerlendirdi
04 Ocak 2020 Cumartesi Saat 18:32 0

HDP’de iki yıldan beri eşbaşkanlık görevinde olan Eylem Amak, kongrede bir konuşma yaptı.

Amak konuşmasında şunları söyledi:

“2017-2019 yılları arasında HDP Mardin İl yönetimi olarak görevi devraldığımızda cezaevlerinde başlayan ve dalga dalga yayılan açlık grevleri gündemdeydi. Bizler açlık grevlerine giren yoldaşlarımızın seslerine ses olmak, mücadelelerine destek çıkmak üzere Mardin ve ilçelerinde çalışmalarda bulunduk. Bu süre zarfında ilçe kongrelerimizi gerçekleştirdik ve sonrasında bir genel seçim ve bir yerel seçim geçirdik. Hepinizin bildiği üzere tüm seçimlerde eşit ve adil seçim çalışmaları yürütülmedi, zor, baskı ve hile ile seçim sonuçları manipüle edildi. Partimizi baraj altında bırakma hayaliyle hükümet, devletin ve kurumlarının tüm aygıtlarını kullanarak seferber oldu. Ancak tüm bu çaba ve hilelere, sandık birleştirmelere ve seçmen taşımalara rağmen partimiz canla başla çalışarak, halkın iradesine layık olacak başarılar elde etti. Elde ettiğimiz kazanımlar elbette kadın yoldaşların cesaretle çalışma yürütmeleri sayesinde sağlanmış ve siyasetin şekli de, rengi de, tarzı da kadın yoldaşlarımızın attığı cesur adımlarla değişmiştir. Erkek egemen gaspçı sistem, hile ve manipülasyonlarla kazanamadıkları belediyelerimize yeniden kayyım atayarak irademizi gasp etmeye çalıştı. Kayyımlara karşı kesintisiz bir şekilde direniş göstermekteyken Rojava’ya yönelik bir savaş söz konusu oldu ve bizler savaşa karşı olan tavrımızı her şekilde alanlarda kalarak gösterdik. Bu süreçte özellikle Nusaybin’de hayatını kaybeden insanların ailelerinin yanında olmaya ve göç ettirilen halkımızla dayanışma içinde olmaya çalıştık.

Kadınlar olarak aynı şekilde yaşam hakkımıza yönelik saldırılara karşı da bir arada kalarak, kadın cinayetlerine karşı tavır almaya çalıştık. Erkek egemen devletin aynı gaspçı kayyum ve tecrit politikaları, kadın kazanımlarına da el koymaya çalışmıştır. Kadın cinayetlerinde uyguladığı cezasızlık politikalarıyla kadın katliamlarına zemin hazırlayan bu sisteme karşı kadınlar olarak Mardin’de de sesimizi yükselttik ve bir kadın daha eksilmemek için kadın dayanışmasını büyütmeye çalıştık.

Değerli arkadaşlar;

Mardin’de başta kadınlar ve gençler olmak üzere erkek egemen gaspçı sistem, hepimizi sindirmeye çalışmış, gözaltılar ve tutuklamalarla bizleri mücadelemizden uzaklaştırmak üçün uğraşmıştır. Bizler mücadele geleneğinden aldığımız inanç ve özgüvenle, devraldığımız direniş cesaretiyle, kayyımlara karşı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen sesimizi yükseltmeye devam ettik ve çalışmalarımızdan taviz vermedik. Elbette eksik kaldığımız, cevap olamadığımız durumlar da yaşandı, burdan özeleştirimizi halkımıza vermek boynumuzun borcudur. Eksikliklerimiz çalışmalarımızda bizlere yol gösterecektir ve neyi yapmamamız gerektiği noktasında bizlere ders olacaktır. Unutmamamız gereken nokta şu ki, bizler bir arada olarak, dayanışma içerisinde kalarak ve birbirimizi değiştirip dönüştürerek büyüyüp çoğalabiliriz. Birbirimize sırtımızı dönerek değil, birbirimize kenetlenerek bu faşizm sarmalından kurtulabiliriz.

Geçmiş dönem yönetimde yer alan, bu zorlu bir süreçte çalışmalara katkı sunan tüm arkadaşlarımızın emeklerine sağlık. Kongre komisyonuna verdikleri emeklerden dolayı ayrıca teşekkür ederiz.”
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Unutulmaz bir aşk hikayesi Hasen'e Mala Musa û Hedikê

Kızıltepe’ye bağlı Uzunkaya Köyü vardır. Eski ismi [...]

17 saat önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

1 gün önce...

Bakkalın veresiye defterini bu sefer imam kapattı

Bir din görevlisi, bakkalın veresiye defterindeki [...]

9 saat önce...

Başkan Şahin’den, Kaldırım Müjdesi

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yolların ve k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar