HDP’li vekil elektrik kesintilerini meclise taşıdı

HDP’li vekil elektrik kesintilerini meclise taşıdı
05 Aralık 2019 Perşembe Saat 07:21 0

HDP’li milletvekili Ebrü Günay son günlerde artış gösteren elektrik kesintilerini Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

TBMM iç tüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılmasını isteyen Günay soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Mardin’in Kızıltepe ve Derik’e bağlı köylerinde uzun bir süredir yaşanan elektrik kesintileri son iki haftadır aralıksız sürmekte, okullarda, camilerde, sağlık ocaklarında ve evlerde elektriklerin kesik olmasından kaynaklı mağduriyetler yaşanmaktadır. Köylülerin aktarımlarına göre DEDAŞ ve çiftçiler arasında yaşanan gerginlikten kaynaklı DEDAŞ tüm bölgenin elektriklerini kesmiş,tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçları okumadan faturalandırma yapmış ve 150 dönümlük tarlaları sulayan su kuyularının her birine 200 milyarlık faturalar çıkarmıştır. Şu ana kadar 1453 çiftçinin elektriğini kesen DEDAŞ, Devletin çiftçilere verdiği destekleme parasına da el koymuştur. Yapılan kesintilerden 240 kırsal mahallede yaşayan yaklaşık 75 bin kişi etkilenmiştir.

Ayrıca köylüler DEDAŞ’ın çiftçilere üzerinde elektrik borcu, abone numaraları ve Ziraat Bankası’nda kime ait olduğunu bilmedikleri bir hesap numarası bulunan elle yazılmış bir makbuz verdiğini belirtmişlerdir. Söz konusu kağıtta yüksek miktarlarda elektrik borcunun göründüğü, ancak kullanım miktarı, vergi ve diğer gider kısımlarının yer almadığı da aktarımlar arasındadır.

Bu bağlamda;

1. DEDAŞ’ın, Mardin ve ilçelerinde “borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle bugüne kadar 1453 çiftçinin elektriğini kestiği bilginiz dahilinde midir?

2. DEDAŞ’ın köylülerin devletten aldıkları destekleme parasına el koyduğu ve ayrıca tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçları okumadan faturalandırma yaptığı, çiftçiye elle ve yüksek meblağlarda faturalar yazdığı iddiası doğru mudur? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?

3. Borcu gerekçe göstererek tüm bölgenin elektriklerini kesen DEDAŞ’a herhangi bir yaptırım uygulayacak mısınız?

4. Okullarda, camilerde, sağlık ocaklarında ve evlerde elektriklerin kesik olmasından kaynaklı yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve söz konusu elektrik kesintilerinin yaşanmaması için yürüteceğiniz çalışmalar nelerdir?

5. DEDAŞ’ın çiftçilere üzerinde elektrik borcu, abone numaraları ve Ziraat Bankası’nda kime ait olduğunu bilmedikleri bir hesap numarası bulunan elle yazılmış bir makbuz verdiği iddiası üzerine DEDAŞ hakkında “devleti dolandırmak”tan dava açılacak mıdır? “YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE AYRINTILAR İnfaz düzenlemesi komisyondan geçti

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti [...]

1 gün önce...

Kopan elektrik teline basan çoban, vefat etti

Derik'te, hayvanları otlattığı sırada kopan elektr [...]

1 gün önce...

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

21 saat önce...

Karı koca birkaç saat arayla Covid-19’dan vefat ettiler

Kızıltepe ilçesinde, Coronavirus tedavisi gören ka [...]

1 gün önce...

Sosyal yardım paraları evlere tek tek teslim ediliyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ekonomik istikrar ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7