HDP’li vekil elektrik kesintilerini meclise taşıdı

HDP’li milletvekili Ebrü Günay son günlerde artış gösteren elektrik kesintilerini Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

TBMM iç tüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılmasını isteyen Günay soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Mardin’in Kızıltepe ve Derik’e bağlı köylerinde uzun bir süredir yaşanan elektrik kesintileri son iki haftadır aralıksız sürmekte, okullarda, camilerde, sağlık ocaklarında ve evlerde elektriklerin kesik olmasından kaynaklı mağduriyetler yaşanmaktadır. Köylülerin aktarımlarına göre DEDAŞ ve çiftçiler arasında yaşanan gerginlikten kaynaklı DEDAŞ tüm bölgenin elektriklerini kesmiş,tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçları okumadan faturalandırma yapmış ve 150 dönümlük tarlaları sulayan su kuyularının her birine 200 milyarlık faturalar çıkarmıştır. Şu ana kadar 1453 çiftçinin elektriğini kesen DEDAŞ, Devletin çiftçilere verdiği destekleme parasına da el koymuştur. Yapılan kesintilerden 240 kırsal mahallede yaşayan yaklaşık 75 bin kişi etkilenmiştir.

Ayrıca köylüler DEDAŞ’ın çiftçilere üzerinde elektrik borcu, abone numaraları ve Ziraat Bankası’nda kime ait olduğunu bilmedikleri bir hesap numarası bulunan elle yazılmış bir makbuz verdiğini belirtmişlerdir. Söz konusu kağıtta yüksek miktarlarda elektrik borcunun göründüğü, ancak kullanım miktarı, vergi ve diğer gider kısımlarının yer almadığı da aktarımlar arasındadır.

Bu bağlamda;

1. DEDAŞ’ın, Mardin ve ilçelerinde “borçlarını ödemedikleri” gerekçesiyle bugüne kadar 1453 çiftçinin elektriğini kestiği bilginiz dahilinde midir?

2. DEDAŞ’ın köylülerin devletten aldıkları destekleme parasına el koyduğu ve ayrıca tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçları okumadan faturalandırma yaptığı, çiftçiye elle ve yüksek meblağlarda faturalar yazdığı iddiası doğru mudur? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?

3. Borcu gerekçe göstererek tüm bölgenin elektriklerini kesen DEDAŞ’a herhangi bir yaptırım uygulayacak mısınız?

4. Okullarda, camilerde, sağlık ocaklarında ve evlerde elektriklerin kesik olmasından kaynaklı yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ve söz konusu elektrik kesintilerinin yaşanmaması için yürüteceğiniz çalışmalar nelerdir?

5. DEDAŞ’ın çiftçilere üzerinde elektrik borcu, abone numaraları ve Ziraat Bankası’nda kime ait olduğunu bilmedikleri bir hesap numarası bulunan elle yazılmış bir makbuz verdiği iddiası üzerine DEDAŞ hakkında “devleti dolandırmak”tan dava açılacak mıdır? “

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle