HDP’li vekil geri gönderilen yardımları meclise taşıdı

HDP’li vekil geri gönderilen yardımları meclise taşıdı
28 Ocak 2020 Salı Saat 16:26 0

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Elazığ’a HDP’li Ergani Belediyesinin gönderildiği yardımların niçin gönderilmediği konusunu meclise taşıdı.

Günay tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şu bilgiler yer verildi:

“Elazığ’da yaşanmış olan ve Malatya başta olmak üzere birçok bölgede hissedilen depremde son verilere göre 41 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 1600’ün üzerinde yurttaş yaralanmıştır. Türkiye’nin dört bir tarafından Elazığ’a yardımlar götürülürken, Ergani Belediyesi ve Kars Belediyesi tarafından gönderilen yardımlar, kent girişinde engellenmiş ve yardımların Elazığ’a ulaşmasına izin verilmeyerek, araçlar geri çevrilmiştir. HDP’li belediyelerin yardımlarının, Cumhurbaşkanlığı talimatı üzerine Valilik tarafından engellendiği, yapılmak istenen yardımların sadece AFAD ve Kızılay üzerinden halka dağıtılabileceği belirtilmiştir. Oysa Türkiye’nin birçok ilinden yardım götüren cemaat ve dini örgütler ile belediyelerin, kendi elleriyle bu yardımları halka dağıttığı ve herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı bilinmektedir.

Bu bağlamda;

1. HDP’li belediyelerin dayanışma amacıyla yurttaşların ihtiyaçlarını karşılama çalışmalarının Elazığ Valiliği tarafından engellenmesi bilginiz dahilinde midir?

2. Toplumsal duyarlılığı özendirme yerine gelen yardımlarda ayrımcı ve engelleyici tutum sergileyen Elazığ Valiliği ve Emniyeti hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

3. Türkiye’nin birçok ilinden yardım götüren cemaat, dini örgütler ve belediyelerin, kendi elleriyle getirdikleri yardımları halka dağıtmalarına izin verilmesinin yanında HDP’li belediyelerin yardımlarının engellenmesi, deprem yardımlarının siyasileştirilmesi değil midir?

4. Hepimizi üzen böyle bir zamanda ve kış şartlarında Elazığ’a yapılan yardımların siyasi bir zihniyet sonucu engellenmiş olmasının özeleştirisini kamuoyuna verecek misiniz? Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

5. 1999 yılında bir yıllığına toplanan ve 2004’ten beri de devamlı bir şekilde toplanan Özel İletişim Vergisi hangi durumlarda kullanılmıştır?

6. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de hangi gerekçe ile defalarca imar affı getirilip imar planı içinde yer almayan ve denetimi tam yapılmamış olan kaçak yapılara af tanınmıştır?

7. Türkiye’de doğal afetlerde uygulanmak amacıyla oluşturulmuş bir risk azaltma stratejisi var mıdır?

8. Olası bir deprem durumunda kullanılacak olan geçici toplanma alanlarının özellikle İstanbul’da özelleştirilmiş olması ile en büyük ihmalkarlığı iktidar yapmış olmuyor mu?YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü ö [...]

1 gün önce...

10 günde teslim olan sayısı 11'e yükseldi

Mardin'de 2 terörist daha teslim oldu, son 10 günd [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de Yetim ve Öksüzler Derneği Kuruldu

Kızıltepe'de yetim ve öksüzlerin ihtiyaç ve sorunl [...]

1 gün önce...

Hırsızlar duvarı delip DEDAŞ şubesine girdi

Kızıltepe'de hırsızlar bir binanın duvarını delip [...]

1 gün önce...

Zeki İpekşen, güven tazeledi

AK Parti Mardin Ömerli İlçe Başkanlığına Mehmet Ze [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN