HDP'li vekil Sakarya olayını meclise taşıdı

HDP'li vekil Sakarya olayını meclise taşıdı
07 Eylül 2020 Pazartesi Saat 15:08 0

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Sakarya'da yaşanan olaya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tarafından Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ettiğini Dündar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Mardin’in Mazıdağı ilçesinden Sakarya’nın Ortaköy ilçesine mevsimlik işçi olarak giden aileler 4 Eylül 2020 tarihinde bahçe sahipleri tarafından ağır küfürlere ve hakaretlere maruz kalmış, ırkçı saldırıya uğramıştır.

Olayın basına yansıması ile birlikte kamuoyunda ciddi bir tepkinin oluşmasının hemen akabinde Sakarya Valiliği sıcağı sıcağına bir açıklama yaparak olayın Sakarya'da değil 22 Ağustos günü Kocaeli’nde yaşanmış olabileceğini, 4 Eylül tarihinde jandarmaya bu yönde bir şikâyet gelmediğini iddia etmiştir.

Ancak saldırıya uğrayan aileler Valiliğin yapmış olduğu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirterek hem tarafıma hem de basına yapmış oldukları açıklamada;

“Sabahın erken saatinde bahçeye fındık toplamaya gittik. Bahçe sahibi geldi ve bize neden işe başlamıyorsunuz diyerek ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerde bulundu. “Burası Mardin değil Sakarya ”dediler. Bu hakaretleri kabul etmiyoruz diyerek kaldığımız eve döndük. Eşyalarımızı toplayıp memlekete gidecektik. O sırada bahçe sahibi bir grup eli sopalı kişiyle birlikte kaldığımız eve geldiler. Bize saldırdılar. Bize sizi yakarız dediler. Jandarma bizim arkamızda “ şeklinde beyanda bulunmuşlardır.

Saldırıya uğrayan aileler memleketlerine döndükten sonra darp raporu alarak saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Mazıdağı ilçe jandarma Komutanlığına verdikleri ifadelerde saldırganların “Size saat veriyorum. Ya buradan çıkar gidersiniz ya da evi sizinle beraber yakarım. Sizin cesetlerinizi bu ocağın altına gömeceğim ve hiç kimsenin haberi olmadan olay kapanıp gider. Ben de rahatlıkla gezerim” şeklinde tehdit ettiklerini belirtmişlerdir.

Saldırıya uğrayan işçiler köylerine döndükten bir süre sonra basın mensupları ve ziyaretçiler köye alınmamış, köye giriş çıkışlar ise yasaklanmıştır.

Bu bağlamda;

Bakanlığınız Sakarya’da mevsimlik tarım işçilerine yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırının faillerinin cezalandırılması için bu davanın takipçisi olacak mıdır?

Saldırının görüntüleri ortadayken Sakarya Valiliği neden olayı yalanlamıştır? Bu şekilde olayın üstü örtülerek ırkçı saldırganların korunması mı amaçlanmıştır?

Irkçı saldırıya uğrayan ailelerin yaşadığı köye giriş çıkışlar neden yasaklanmıştır?

Irkçı saldırıda bulunan kişilerin “jandarma bizim arkamızda” cümlesini nasıl açıklıyorsunuz? Bu insanlar bu gücü kimden ve nereden alıyor?

Bu ırkçı saldırıların temelinde iktidarın kutuplaştırıcı üslup ve politikalarının olduğunu daha ne kadar görmezden geleceksiniz?

Mevsimlik tarım işçilerine yönelik her türlü ırkçı saldırı, ayrımcılık ve bağlı gelişen insan hakları ihlâlleri ile nefret söyleminin araştırılması, tespiti hâlinde yaptırımla sonuçlandırılması için herhangi bir girişimde bulunulacak mısınız?"YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

16 saat önce...

AK Parti muhtarlarla bir araya geldi

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti K [...]

16 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

1 gün önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

1 gün önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN