"Hebuna We,Hebuna Me ye"

31 Ocak 2015 Cumartesi Saat 15:33

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Diyarbakır İl Kongresi içerdiği Bütünleştirici ve Birleştirici mesajlar bakımından oldukça dikkat çekiciydi.
Yönetimdeki dostlar sağolsun bizleri de unutmamış, ev sahipliğini yaptıkları bu büyük buluşmaya davet etmişlerdi. Baştan aşağı süslenen şehrin geçiş yollarının yanısıra, kongrenin düzenlendiği Seyrantepe Spor Kompleksine girildiği anda Diyarbakırın, Diyarbakırlının kongreye yüklediği anlamın asılan afişlere ve pankartlara yansımış olduğu göze çarpıyor, salona Kürtçe "Denge Bıratiye Serok Wezir" yani "Kardeşliğin Sesi Başbakan" afişi asılarak da,davetlilerin karşılandığına şahit oluyorduk.Çözüm sürecinin bölgede yarattığı olumlu havanın kongre salonuna yansımalarını hep birlikte, Türküyle-Kürdüyle tüm Türkiye izledi.
Bu sıcak ve sevgi dolu karşılamaya Başbakan Davutoğlu da kayıtsız kalmayarak, Kürtçe "Hebuna We, Hebuna Me ye" yani "Varlığınız,varlığımızdır" sözleriyle karşılık verdi, salonu selamladı ve bir Başbakan olarak Kürtçeyi, Türkçe'den ayırd etmediğini,bir bakıma cümle aleme de ilan etmiş oldu.
Türkiye, Kürtçe konuşmanın yasak sayıldığı dönemlerden geçip,Başbakanının "Kürtçe Öğreniyorum" dediği bir başka döneme evrildi artık ve bu ilerlemeden bir adım dahi geriye dönmeye kimsenin tahammülü yok sanırım.Ülkenin yükselen demokrasi çıtasıyla birlikte son 12 yılda gelmiş olduğu nokta ortada.
Eski Türkiye, devlet güvenlik mahkemeleri ile ayakta durmaya çalışırken.
Yeni Türkiye, elini taşın altına koyup halkın ihtiyaçlarına cevap vererek ayakta dimdik durmayı tercih ediyor. Eskiden yaşadığımız sorunların çözülmesi için derdimizi aktardığımızda "daha neler" cümlesiyle başlayan cevaplar alırken, bugün ise "bunu konuşalım" diyen ve insana kendini güvende hissettiren bir yapıyla karşı karşıyayız.Bu yapı,aynı zamanda Çözüm süreciyle bizleri tanıştıran ve ölümün Kürtler için bir kader olmadığını da gösteren yeni bir anlayışa sahip. Tüm siyasi kaygıların bir kenara itilerek, sırf daha fazla insan ölmesin ve ocaklara daha fazla ateş düşmesin diye çıkılan bu yolu,gençlerimizin geleceğinin teminatı olarak  görenlerdenim.Çözüm sürecinin,gelecek nesillerin kaderini ne ölçüde belirleyeceği'nin farkında olmak, sürece inanmak ve çözümün karşısında duranların da karşısında durmak,belki de birey olarak sürece en büyük katkılardan biri olacak.
Bugün öyle bir ufka geldik ki, Türkiye artık geçmiş dönemlerde görmezden geldiği sorunlarıyla yüzleşmeye başladı ve buna daha da devam edeceğe benziyor. 
Her yeni yüzleşme,ardından doğal olarak çözümü sürükleyecek,konuşulamaz denilen konuşulacak ve eskinin korku eşikleri gittikçe aşılarak, Yeni Türkiye hep birlikte inşa edilmeye devam edilecek.
İşte tamda bunun için,Bölge insanı yeni Türkiye'yle birlikte omuz omuza koşmaya hazır ve çözüm süreci bunun başlangıcı olacak bir kilometre taşı olarak önümüzde durmakta.
Bize düşen,uzanıp ellerimizle onu sıkı sıkıya kavramak ve bırakmamak.Kürtlerin,öteden beri içinde bulundukları şiddet sarmalından bıktıkları gizli bir şey değil,ömür boyu kan kaybederek yaşayabilecek durumda da değiliz.
Belki bu yüzdendir ki, Diyarbakır'da Başbakan Davutoğlu; Kürtçe "Biji Serok Ahmet" diye karşılandı ve bölge insanı tarafından bağrına basılarak,aidiyet duyguları ile ilgili herhangi bir problemlerinin olmadığı mesajı bizatihi salondaki coşkulu "Kürt ve Zaza yiğitler" tarafından kendisine verildi,verilmek istendi.... 


YORUMLAR :::

  1. selman direkçi
    02 Şubat 2015 Pazartesi Saat 08:56 CEVAPLA
    güzel bir yazı elinize sağlık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. İş Hakkı Yasası 22 Haziran 2020 Pazartesi Saat 20:17
2. Yargı Reformu Stratejisi 06 Eylül 2019 Cuma Saat 12:01
3. Musa Ağabey 08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 14:05
4. “Emeğin Takvimi”: 1 Mayıs 30 Nisan 2019 Salı Saat 11:21
5. Kamu İhale Kanunu’nda Hakim İlkeler 18 Mart 2019 Pazartesi Saat 10:04
6. Onbinlerin Dönüşü 08 Mart 2019 Cuma Saat 15:18
7. Nasıl mı Okudum? 07 Kasım 2018 Çarşamba Saat 10:24
8. IKBY’de Seçime Doğru 28 Eylül 2018 Cuma Saat 17:18
9.    24 Haziran’a Doğru 05 Haziran 2018 Salı Saat 13:07
10. Kudüs’ün işgal tarihi  14 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 10:31

YORUMLANANLAR :::

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

1 gün önce...

Amelelikten otel sahipliğine ulaşan başarı hikayesi

Mardin'in susuz, elektriksiz, okulsuz bir mezrası [...]

11 saat önce...

DEDAŞ Hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu

Nusaybin ilçesinde, "Kaçak elektrik" kullandığı ge [...]

10 saat önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

1 gün önce...

Coronayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN