Hedbi, Radyo Hilal'de İrail Saldırılarını değerlendirdi

Hedbi, Radyo Hilal'de İrail Saldırılarını değerlendirdi
07 Kasım 2014 Cuma Saat 11:50 1

Sivas’ta yayın yapan RadyoHilal’a konuk olan OHAK-DER başkanı M. Burhan HEDBİ, adalet kavramını, adil olma anlayışını ve gündemi değerlendirdi.

"Mescidi Aksa içindeki Kıble Camii’ne postalla giren İsrail güçlerini ve Siyonist İsrail devletinin sergilediği barbarlığı kınıyorum” diyen Hedbi; Mülkün temeline adaleti koymazsanız; mülk edinme hırsı insan kıyımına neden olacaktır. Günümüzde yaşanan vahşetler gibi! Aslında Adaletin imanla da bir ilişki vardır. Ve asrımızda olduğu gibi; İmana yalan karışınca, iman samimiyetini kaybeder. İmanda samimiyet olmayınca da; zalim ve mazlum tanımı şahsi çıkarlara dayalı keyfi ve nefsi olmaya başlar. Durum böyle olunca da; artık herkes herkese kendi çıkarı doğrultusunda zalim veya terörist diyebiliyor ve bu yüzden de gerçek zalim ve terörist ıskalanıyor.

Program sunucusu Canan Mercan’ın sorularını yanıtlayan Hedbi; “Bir tarafın hakkını vermek için başkasını mağdur eden adil değildir.

Adil ve Zalim kavramlarını çok iyi anlamamız lazım. Kendi zulmünü görmeyip ötekinin zulmüne küfretmek de zülümdür. Bana göre adalet; ahlakla da alakalıdır. “Ahlaksız” birisinden adil davranmasını beklemek, ne kadar doğrudur? Hep dediğim bir şeydir: Ahlaksız olanları yasalar bağlayamaz, ahlaklı olanlara da yasalar gerekmez. Ahlak; bir kitabın cildine benzer. Nasıl ki: “Cilt bozulunca sayfalar dağılır”, ahlak da bozulunca: Ne dirlik kalır toplumda ne de düzen… Düzenin olmadığı yerde adalet ve huzurdan bahsetmek mümkün mü?”

Ortadoğu coğrafyasında yaşananlara da değinen Hedbi şöyle konuştu:
Asr-ı Saadetten sonra islam, yaşanmadan hep söz ile anlatıla geldi. İslam yaşanmadan sadece söylemde kaldığı için de İslam âlemi bugün bu tefrika ve zillet içindedir. Ne zaman ki müslümanlar kardeşlik hukukunu bireysel veya ulusal haklara feda etti, İslam âlemi acılara gark oldu.
Huzuru, barışı ve en önemlisi de kaybettiğimiz kardeşlik hukukunu tesis edebilecek etken adalettir. Fakat onun da bir ahlakı vardır. Zira aynı bizler gibi Habil ve Kabil de kardeşti. Kardeşliğimizin de onların kardeşliği gibi neticelenmemesi adına o neticeye sebep olan huylardan kaçınmalıyız. Bunlardan arî bir tarzda, sadece bunun edebiyatını yapmak, adil olmaktan uzak olduğu kadar kardeşlik hukukundan da uzaktır… Adil olmak için öncelikle kinimizin olmaması gerekir. Olmaması esastır, şayet olsa dahi hakkı perdelememelidir.

Adalet denince 1400 yıl geri gidip Hz. Ömere (r.a) sarılıyoruz. Bu demek oluyor ki; yeni Ömerler oluşturmamışız. Ömerler, Aliler, Hüseyinler yetiştirmemiz gerekirken küfelileşen bir toplum haline geldiğimizin farkına varamıyoruz bir türlü ve bu çok acı bir tablo...
Bunun için de yapmamız gereken ilk şey Fatımaları yetiştirmek olacaktır."


YORUMLAR :::

  1. Felsefe Öğrencisi
    07 Kasım 2014 Cuma Saat 19:58 CEVAPLA
    Müslümanlar birbirini yemeye devam etsin hocam...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Yaman'dan Şehit yakınlarına bayram ziyareti

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mus [...]

1 gün önce...

Artukbey'den Bayram Mesajı

Mardin'den dünyaya açılan kahve markası olan Artuk [...]

1 gün önce...

Süleyman Bölünmez’den Bayram Mesajı

22. Dönem Mardin Milletvekili ve hayırsever işadam [...]

1 gün önce...

Asırlardır bayramı kına yakarak karşılıyorlar

DOĞU ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı kent [...]

1 gün önce...

Gez ceylan bu dağlarda!

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN